Kartę ŚKUP łatwo zgubić. Jak wyrobić sobie nową?

  Kartę ŚKUP łatwo zgubić. Jak wyrobić sobie nową?

  Magdalena Mikrut-Majeranek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  ŚKUP funkcjonuje w 21 miastach i gminach. Pasażerowie muszą każdorazowo przy wejściu i wyjściu z tramwaju i autobusu ją odbić
  1/4
  przejdź do galerii

  ŚKUP funkcjonuje w 21 miastach i gminach. Pasażerowie muszą każdorazowo przy wejściu i wyjściu z tramwaju i autobusu ją odbić ©Magdalena Mikrut-Majeranek

  Zagubioną lub skradzioną kartę należy zablokować lub zastrzec Blokadę można zdjąć tylko w POK, jeśli karta się odnajdzie.
  Śląska Karta Usług Publicznych miała usprawnić komunikację, obniżyć ceny biletów i jako elektroniczna portmonetka zastąpić kartę płatniczą. To tyle teorii, ponieważ w praktyce wszystko wygląda zupełnie inaczej. Pasażerowie korzystający z okresowych biletów elektronicznych - niezależnie od tego, czy są to bilety z nielimitowaną liczbą przejazdów, czy z limitem - muszą odbijać kartę przy każdym wejściu i wyjściu z autobusu czy tramwaju.

  - To bardzo irytujące. Przymus odbijania okresowego biletu to znęcanie się nad pasażerami - komentuje Maciej Jasiński z Bytomia.

  Nieustanne wyjmowanie i chowanie karty może doprowadzić do jej zgubienia. Zdarzają się także kradzieże kart. Co wówczas należy zrobić?

  Zobaczcie, ile mamy kart  - W przypadku zgubienia karty należy złożyć dyspozycję blokady bądź zastrzeżenia. Można tego dokonać w Punkcie Obsługi Klienta lub w Punkcie Obsługi Pasażera. Kartę spersonalizowaną zablokujemy także telefonicznie lub na Portalu Klienta (portal.karta-skup.pl - red.), a niespersonalizowaną przez Portal Klienta - wyjaśnia Anna Koteras, rzeczniczka prasowa KZK GOP. Warto dodać, że blokada karty jest odwracalna, natomiast jej zastrzeżenie - nieodwracalne. Jeśli użytkownik odzyska kartę, którą uprzednio zablokował, może ją odblokować jedynie w Punkcie Obsługi Klienta. W przypadku zaginięcia karty ŚKUP tam też należy złożyć wniosek o wydanie duplikatu.

  - Jeżeli składamy wniosek o wydanie duplikatu, karta, którą zgubiliśmy, zostaje zastrzeżona i nawet w przypadku jej odnalezienia nie będzie można z niej skorzystać - dodaje Anna Koteras.

  Koszt wydania duplikatu karty ŚKUP wynosi 20 zł. - Jeżeli karta uległa zniszczeniu nie z winy użytkownika, duplikat zostanie wydany bezpłatnie - dodaje Koteras.

  Do odblokowania karty jest konieczny dowód tożsamości (spersonalizowana) lub dokument potwierdzający jej wydanie (niespersonalizowana). Jak informuje KZK GOP, karta powinna zostać odblokowana w ciągu godziny. Jeśli zablokowana karta nie zostanie odblokowana w ciągu 90 dni, zostaje automatycznie zastrzeżona, a tym samym dezaktywowana.

  - W przypadku wydania duplikatu karty na nową kartę zostaną przeniesione wszystkie uprawnienia na niej zapisane. Żaden bilet nie przepadnie - uspokaja rzeczniczka KZK GOP.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   reklamacje

   grazyna (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   złożyłam reklamację 03 października do dnia dzisiejszego nie ma odpowiedzi .A ewidentnie jest błąd w zapisie karty jest wpłacone 104,00 zł a na karcie brak ale długo myślą co napisać by nie oddać...rozwiń całość

   złożyłam reklamację 03 października do dnia dzisiejszego nie ma odpowiedzi .A ewidentnie jest błąd w zapisie karty jest wpłacone 104,00 zł a na karcie brak ale długo myślą co napisać by nie oddać biletu.

   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Znajoma znalazła...

   Miro (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   ... spersonalizowaną kartę. Odniosła do punktu obsługi kzk gop. Nie przyjęli: "Może pani sama skontaktować się z tą osobą i oddać". No comment.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama