Ważne
  Każdy 3-latek może iść do przedszkola. Tylko do którego?

  Każdy 3-latek może iść do przedszkola. Tylko do którego?

  Katarzyna Domagała-Szymonek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Rekrutacja do przedszkoli w wielu miastach regionu już się rozpoczęła. Od września 2017 samorządy mają nowy obowiązek, kolejne kosztowne wyzwanie oświatowe do wykonania. To zapewnienie miejsca w przedszkolu dla kolejnego rocznika dzieci, właśnie 3-latków (tym samym wszystkie dzieci w wieku 3,4 i 5 lat mają prawo do korzystania z wychowania przedszkolnego). Ilu takich 3-latków będzie? Jeszcze nie wiadomo (w tym roku szkolnym do przedszkoli w Śląskiem chodzi 2754 dwulatków oraz 28820 trzylatków).
  Wykonania tego zadania nie ułatwia samorządom rząd PiS, który zdecydował o likwidacji gimnazjów, a rok temu przywrócił obowiązek szkolny dla 7-latków. W efekcie 6-latki zamiast pójść do szkoły, blokują miejsca w przedszkolach dla młodszych. W Śląskiem zaledwie ok. 15 proc. rodziców dla 6-latków wybiera dobrowolnie naukę w szkole. Co to oznacza dla rodziców 3-latków? Choć miejsce w przedszkolu mają zapewnione, to niech nie nastawiają się, że będzie to wybrane przez nich miejsce. Jeśli w preferowanej placówce miejsc zabraknie, to wójt, burmistrz czy prezydent, wskaże inną. Jej lokalizacja nie musi odpowiadać rodzicom 3-latka.

  Katarzyna Domagała, mama 3-letniego Gabrysia, zapisała syna do przedszkola już w pierwszych dniach marca. Jak tylko rozpoczęła się rekrutacja.

  – Chcę wrócić do pracy, dlatego zależy mi, aby dostał się do przedszkola, ale tego, które mamy 200 metrów obok domu. Wtedy bez problemu mogłaby go po południu odbierać babcia, która również mieszka niedaleko – wyjaśnia.

  O miejsce, jak wszyscy rodzice 3-latków, martwić się nie musi. Problem, jaki może pokrzyżować plany pani Katarzynie polega na tym, że choć Gabryś do przedszkola pójdzie, to niekoniecznie do tego, które dla niego wybrała.

  Jak nie jedno, to drugie


  Zgodnie z zapisami Prawa oświatowego, jeżeli liczba dzieci chętnych do przyjęcia w danej placówce przewyższy liczbę przygotowanych miejsc, to wójt, burmistrz czy prezydent miasta może wskazać rodzicom inną placówkę, do której będą mieli co rano zawozić pociechę. W praktyce może to oznaczać przedszkole na drugim końcu miasta. Dlaczego? Oto przykład.

  W przedszkolu na popularnym osiedlu przygotowano 100 miejsc dla dzieci od 3 do 6 roku życia. Okazuje się, że rodzice 100 6-latków zadecydowali, że pociechy poślą do przedszkola i wskazali właśnie tę placówkę (od zeszłego roku mają wybór czy posłać 6-latki do szkoły czy zostawić w przedszkolu, w naszym regionie szkołę wybiera średnio ok. 15 proc. rodziców). Tym samym wszystkie miejsca w tej placówce zajmą 6-latki, zaś młodsze przedszkolaki, nawet jeśli mieszkają w okolicy zostaną porozdzielane po innych przedszkolach.

  Włodzimierz Tutaj, rzecznik prasowy UM w Częstochowie przyznaje, że „problemy lokalizacyjne” rzeczywiście mogą wystąpić. – W sytuacji, gdy w danym przedszkolu jest więcej kandydatów niż wolnych miejsc, może być tak, że samorządy wskażą miejsca w innej placówce niż wybrana przez rodziców – mówi Tutaj.

  Trwa wielkie szacowanie


  Przytoczony przez nas przykład, jest przerysowany, jednak czy dojdzie do podobnych sytuacji? Jeszcze nie wiadomo. W wielu miastach przez reformę oświaty, choć ta obejmuje wyższe etapy edukacji, nadal nie ruszyła rekrutacja do przedszkoli. Dopiero po podjęciu uchwał dostosowujących sieć szkół do zmian w oświacie, okaże się bowiem, w ilu szkołach podstawowych można otworzyć dodatkowe oddziały przedszkolne. To jeden ze sposobów na zapewnienie dodatkowych miejsc dla przedszkolaków. Samorządowcy zapewniają, że zrobią wszystko, aby 3-latki dostały się do przedszkoli wybranych prze rodziców. Nic więcej nie mogą dziś jednak powiedzieć.

  CZYTAJCIE DALEJ NA NASTĘPNEJ STRONIE
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (5)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ene Due Rabe Stalowa Wola

   Justyna (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Ja zapisałam dziecko do przedszkola Ene Due Rabe w Stalowej Woli i uważam, że dobrą decyzję podjęłam.
   Sądzę , że w wieku 3 lat można spokjnie zapisać swoje dziecko.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Przedszkole

   EWa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   a moja 6-letnia córka nie dostała się do przedszkola znajdującego się ok 2km od naszego miejsca zamieszkania i chcą abym ją dowoziła do przedszkola 17 km dalej. Starsza córka chodzi do szkoły w...rozwiń całość

   a moja 6-letnia córka nie dostała się do przedszkola znajdującego się ok 2km od naszego miejsca zamieszkania i chcą abym ją dowoziła do przedszkola 17 km dalej. Starsza córka chodzi do szkoły w naszej dzielnicy i nie bardzo wiem jakim sposobem mam teraz dowieźć jedną na miejscu do szkoły a drugą do przedszkola (oboje pracujemy). Ogólnie dziennie to jest 68 km o czasie nie wspomnę :-( zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Blokowanie

   ADA (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   Dlaczego piszą o rzekomej blokadzie 6-latków .jakby na złość tym 3 latkom robiono.teraz obowiązek szkolny obowiązuje od 7 lat....

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie piszcie bzdur

   mama hania (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 5

   Nie piszcie lewacko, że PIS blokuje. To rodzice mają wybór i z niego korzystają. I nie posyłają 6 letnich dzieci do szkoły.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   WYBÓR

   OLA (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   No to skoro daje się komuś wybór ( bezmyślną ustawa) to trzeba się liczyć z tym, że ktoś z niego skorzysta nie dając wyboru pozostałej grupie rodziców np 3 latków. Zatem może trzeba było stworzyć...rozwiń całość

   No to skoro daje się komuś wybór ( bezmyślną ustawa) to trzeba się liczyć z tym, że ktoś z niego skorzysta nie dając wyboru pozostałej grupie rodziców np 3 latków. Zatem może trzeba było stworzyć dodatkowe miejsca dla 3 latków licząc się z tym ze wiekszosc skorzysta z przysługującego mu prawa i zostawi 6 latki w przedszkolu . zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama