Kwietniowe i majowe mrozy zniszczyły sady i uprawy. Polskie...

  Kwietniowe i majowe mrozy zniszczyły sady i uprawy. Polskie owoce będą drogie i zbierzemy ich mniej

  JJ

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Ani sadownicy, ani ogrodnicy, a tym bardziej resort rolnictwa jeszcze nie chcą mówić o szczegółach strat, jakie spowodowały w uprawach tegoroczne mrozy – najpierw kwietniowe, teraz majowe. Jedno jest pewne: straty na pewno będą, a w ślad za nimi proporcjonalne, czyli wyższe ceny chyba wszystkich krajowych owoców.
  Plantatorzy są zgodni: dopiero za dwa tygodnie okaże się, co najbardziej i gdzie w Polsce wymarzło. Na razie w sadach wygląda to różnie. Są regiony, gdzie wymarzło sporo, nawet 80 proc. rozkwitłych kwiatów na drzewach i krzewach, ale gdzie indziej tylko 20-30 proc. To, ile owoców uda się w tym roku zebrać, okaże się w drugiej połowie maja, kiedy w sady ruszą komisje do szacowania strat.

  A to nie jest takie proste i oczywiste, bo przymrozki powodują nie tylko niszczenie kwiatów. Jeśli jest zimno i mokro, pszczoły nie są tak aktywne, jak być powinny w czasie kwitnienia – mówią pszczelarze – i przez to również owoców może być zdecydowanie mniej.

  Największe polskie sady są zlokalizowane w rejonie grójecko-wareckim na Mazowszu oraz w okolicach Sandomierza, natomiast według województw są to: mazowieckie, lubelskie, łódzkie, świętokrzyskie, wielkopolskie i lubuskie.

  O największych stratach po przymrozkach mówią sadownicy prawie z całego zagłębia owocowego w rejonie Warki i Grójca. Dzielą się swoimi spostrzeżeniami i smutnymi obserwacjami na portalach sadowniczych i tam można poznać szczegóły tego, co w tym roku w Polsce aura nawyczyniała.

  Podczas pierwszej fali mrozów, czyli w Wielkanoc, przemarzły czereśnie, brzoskwinie i wiśnie, a także wczesne truskawki, które były wtedy w pełnym rozkwicie. Co prawda wiele plantacji truskawek przykrywa się specjalnymi włókninami, ale sami plantatorzy twierdzą, że delikatne kwiaty i zawiązki owoców nie wytrzymały zbyt silnych mrozów.

  – Najbardziej narażonymi na skutki przymrozków są teraz drzewa w pełni kwitnienia, czyli jabłonie i grusze – powiedział Filip Mazur, dyrektor

  Rolniczo-Sadowniczego Gospodarstwa Doświadczalnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

  – W całym kraju powołano 2,5 tys. komisji ds. szacowania szkód w rolnictwie, ale pracę skończyły na razie nieliczne. Dotychczas wyliczone straty wynoszą ok. 2,5 mln zł – poinformował wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski. – Szacunki dotyczą strat w uprawach rolnych spowodowanych przez klęski żywiołowe, m.in. przez wiosenne przymrozki, ale i podtopienia.

  Zagrożone są też zbiory czerwonych i czarnych porzeczek, winorośle, orzechy, leszczyny, maliny, agrest. Podczas silnych mrozów w nocy z wtorku na środę (9/10 maja), przymrozki w południowej i zachodniej Polsce okazały się niszczycielskie dla jabłoni i grusz. Kwitnące drzewa można próbować ochronić przed przemarznięciem, ale jeśli mróz nie przekroczy minus 3 st. Celsjusza. Niestety, w wielu miejscach woj. śląskiego termometry pokazywały niższe temperatury.

  Co nas czeka w najbliższych dniach? Jak informuje Adam Michniewski, dyżurny synoptyk Centralnego Biura Prognoz Meteorologicznych IMGW w Krakowie, miniona noc, czyli ze środy na czwartek, była ostatnia tak chłodna.

  – Najniższe temperatury wystąpiły w rejonach podgórskich, głównie w dolinach – mówi synoptyk. – W najbliższym tygodniu nie przewidujemy już takich spadków temperatury, jakie notowaliśmy w tym tygodniu. Jeszcze tylko czwartek będzie raczej chłodny, ale od piątku zrobi się zdecydowanie cieplej – ok. 15-16 st. Celsjusza. Weekend zapowiada się bardzo ładny z maksymalną temperatura w dzień ok. 20 st. C i minimalną w nocy ok. 7 st. C.

  Synoptyk dodaje, że co roku notowane jest zjawisko tzw. zimnych ogrodników, a także „zimnej Zośki”, ale już dawno nie było takich przymrozków i tak późno. A jednak uważa, że nie był to żaden ewenement, bo takie wiosny – bardzo zimne, wręcz zimowe, są notowane w naszym kraju. Prawie każdy z nas pamięta jakieś opady śniegu w maju. Natomiast zdarzało się i tak, że śnieg pojawiał się nawet w czerwcu.


  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama