Metropolia. Nasi prezydenci są zadowoleni

  Metropolia. Nasi prezydenci są zadowoleni

  Marcin Zasadam.zasada@dz.com.pl

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Czekamy na metropolię

  Czekamy na metropolię ©Fot. lucyna nenow

  Ustawa metropolitalna na ostatnim etapie konsultacji z samorządowcami. Czy uda się wydłużyć czas na załatwienie formalności?
  Czekamy na metropolię

  Czekamy na metropolię ©Fot. lucyna nenow

  Trzy podstawowe poprawki w ustawie metropolitalnej zaproponowali rządowi śląscy i zagłębiowscy samorządowcy. Przede wszystkim - dają sobie i ministrom więcej czasu na załatwienie wszystkich formalności, dzięki którym metropolia mogłaby działać u nas już w 2017 roku.

  - Ta ustawa jest dobra i przemyślana, dlatego do uzgodnienia pozostały wyłącznie techniczne szczegóły - mówi Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza i przewodnicząca GZM.


  Te szczegóły to m.in. możliwość zlecania bez przetargu miejskim firmom transportowym prowadzenia usług komunikacyjnych oraz likwidacja przepisu o przekazywaniu do metropolii spółek komunalnych (prezydenci nazywają go „nieżyciowym”). Najważniejsza modyfikacja dotyczy natomiast terminu, w którym samorządy oraz rząd muszą zmieścić się z uchwaleniem ustawy, przeprowadzeniem konsultacji społecznych czy wydaniem rozporządzeń. W obecnym projekcie datą graniczną jest 31 lipca.

  - Ta data wynika z harmonogramu planowania budżetu kraju, ale, jeśli chcemy zdążyć z metropolią do 2017 roku, jest dziś mało realna - mówi prezydent Tychów Andrzej Dziuba. - Zaproponowaliśmy stworzenie rezerwy w ustawie budżetowej i przesunięcie terminu do 31 października.

  Wbrew niektórym medialnym doniesieniom, żadnych kontrowersji nie wzbudza wśród prezydentów zapis o zmniejszeniu centralnej premii o 200 mln zł w pierwszym roku obowiązywania związku metropolitalnego na Śląsku i w Zagłębiu.

  - To jest całkiem logiczny i uczciwy zapis. Metropolia będzie potrzebowała okresu przejściowego, na przykład po to, by zintegrować model transportu publicznego - mówi prezydent Dziuba.

  Jak natomiast zapowiada prezydent Zabrza, jeszcze w tym tygodniu uwagi samorządowców zostaną przekazane do MSWiA.

  - Obecnie finalizujemy sprawę z prawnikami. Mamy nadzieję, że ministerstwo weźmie pod uwagę nasze sugestie - mówi Małgorzata Mańka-Szulik.

  Zgodnie z deklaracjami polityków PiS, ustawa metropolitalna, skrojona wyłącznie pod aglomerację śląsko-dąbrowską, ma zostać uchwalona w szybkim trybie, najpewniej jeszcze przed wakacjami. Tę obietnicę podtrzymała w Katowicach, podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego, premier Beata Szydło. Związek metropolitalny od 2018 roku będzie mógł liczyć na 250 mln zł dodatkowych pieniędzy, m.in. na transport oraz planowanie przestrzenne.

  *Sklepy czynne w Boże Ciało WYKAZ + Godziny otwarcia sklepów
  *Sensacyjne odkrycie w Muzeum Auschwitz. Tajemnica złotego pierścionka
  *Nowy abonament RTV, czyli opłata audiowizualna z rachunkiem za prąd ZASADY, KWOTY, ZWOLNIENIA!
  *Tak wyglądają nowe biurowce KTW przy rondzie w Katowicach
  *WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS
  *Nowe Tipo. Fiat wyprzedał większość egzemplarzy

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama