Po świętach rośnie liczba L4. Przez kaca?

  Po świętach rośnie liczba L4. Przez kaca?

  Aga

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Liczba zwolnień lekarskich po świętach wzrasta. Czasem z powodu nadużycia alkoholu, a czasem z przejedzenia
  1/4
  przejdź do galerii

  Liczba zwolnień lekarskich po świętach wzrasta. Czasem z powodu nadużycia alkoholu, a czasem z przejedzenia ©Piotr Krzyzanowski/Polskapresse

  Pracodawcy odnotowują dość gwałtowny wzrost zachorowań pracowników w grudniu i styczniu. Czy rzeczywiście aż tak na przełomie roku zapadamy na zdrowiu?
  Kiedy najczęściej chorują Polacy? Okazuje się, że w grudniu i styczniu, co skrupulatnie wyliczała firma konsultingowa Conperio - doświadczona w problematyce absencji chorobowej.

  Jak się okazało (ale czy nas to dziwi?) Polacy mają skłonność do „chorowania" w okresie świąteczno-noworocznym. Średnia długość trwania absencji chorobowej w grudniu i styczniu jest wówczas największa w roku. Wynosi ponad 15 dni w miesiącu, podczas gdy już w lutym spada do 11 dni.

  Czy są sposoby na kaca?
  Zwolnienia z powodu przepicia

  Niepokojące jest, że około 15 proc.zwolnień lekarskich wydawanych podczas okresu świątecznego wykorzystywanych jest niezgodnie z ich przeznaczeniem.

  Aldona Węgrzynowicz, rzecznik ZUS w województwie śląskim, potwierdza, że rzeczywiście w tym okresie jest najwięcej zwolnień lekarskich, zwłaszcza jeśli chodzi o opiekę nad chorym dzieckiem. Z drugiej strony wiadomo, w tym czasie jest najwięcej przeziębień. Jest też jednak oczywiste, że w tym okresie wszystkie mamy najchętniej siedziałyby w domu, gotowały pyszności i zajmowały się dzieckiem.

  - Kontrolujemy L4, pracodawcy też mogą. Gdy pojawiają się nieprawidłowości, zasiłek jest odbierany, a ten nieprawnie przyjęty musi być zwrócony - dodaje Węgrzynowicz.

  Ale czy ZUS jest w stanie sprawdzić wszystkich? Oczywiście, że nie. Jak wyliczyli pracownicy firmy Conperio liczba zwolnień L4 wzrasta szczególnie w czasie świąt i w okolicach weekendów, gdy biorąc 2 lub 3 dni zwolnienia można przedłużyć okres wolnego do ponad 5 dni.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama