Psy już nie na łańcuchu. Czy nowelizacja poprawi ich los?...

  Psy już nie na łańcuchu. Czy nowelizacja poprawi ich los? WIDEO

  MP

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Zakaz trzymania psów na łańcuchach (zamiast nich mają być odpowiednio duże kojce), zwiększenie kar za znęcanie się nad zwierzętami, obowiązkowe oznakowanie psów czy zakaz hodowli zwierząt na futra - między innymi takie zapisy zawiera projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, który wreszcie trafił do Sejmu. Czy naprawdę poprawi los zwierząt?
  Psy już nie na łańcuchu. Czy nowelizacja poprawi ich los? WIDEO
  1/4
  przejdź do galerii

  ©ARC

  Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę - tak zaczyna się Ustawa z 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt.

  Ustawa ma już 20 lat. Nie odniosła spodziewanego skutku. Potwierdza to raport pozarządowej organizacji Czarna Owca. Trzy lata temu przedstawiła raport „Jak Polacy znęcają się nad zwierzętami” na podstawie analizy pracy sądów, prokuratury i policji.

  Dane z raportu są przerażające: w latach 2012-2014 spośród wszystkich zgłoszonych przypadków znęcania się nad zwierzętami, aktem oskarżenia skończyło się 19,2 proc. zgłoszeń, ale w 31,5 proc. przypadków prokuratura w ogóle odmówiła wszczęcia postępowania. W 42,6 proc. spraw sąd sprawę umorzył.

  BESTIALSTWO WOBEC ZWIERZĄT W ŚLĄSKIEM:
  W Gliwicach pies przykuty na krótkim łańcuchu żywił się gruzem i piaskiem
  Skatował psa i zabił, wstrzykując mu płyn do odmrażania zamków
  Skatowali psa i porzucili go w Parku Śląskim
  4 zdjęcia
  Przejdź do galerii

  Galeria dostępna tylko dla abonentów Dziennika Zachodniego

  Pies Benek został dotkliwie pobity. Skatowane zwierzę cudem przeżyło

  Skatowali psa i porzucili go w Parku Śląskim. Pies Benek powraca do zdrowia

  Link do głównego zdjęcia

  Pies Benek został dotkliwie pobity. Skatowane zwierzę cudem przeżyło ©mat. schroniska dla zwierząt w Chorzowie  Nowelizacja ustawy jest więc konieczna. Prace nad nią podjęły Ministerstwo Sprawiedliwości i Parlamentarny Zespół Przyjaciół Zwierząt. Przewiduje m.in. zaostrzeniem kar za niewłaściwe traktowanie zwierząt, wprowadzeniem zakazu trzymania psów na uwięzi oraz hodowlą zwierząt futerkowych, a także ukazywaniu się czworonogów w cyrkach. W kwietniu projekt trafił do Sejmu. Trwa jego czytanie.

  CZYTAJCIE TEŻ:
  Od 1 tys. do 100 tys. za zabicie psa. Surowe kary za znęcanie się nad zwierzętami

  Projekt przewiduje zwiększenie kar za zabijanie zwierząt i znęcanie się nad nimi z 2 do 3 lat pozbawienia wolności. W przypadku dokonania tego czynu ze szczególnym okrucieństwem kara wzrośnie nawet do 5 lat. Obligatoryjne też, a więc nieuchronne dla sprawcy, ma będzie orzekanie przez sąd nawiązki w wysokości od 1000 do 100 tysięcy złotych na cel związany z ochroną zwierząt.

  Precyzyjnie określone są też warunki trzymania zwierząt domowych na uwięzi. Obecnie dopuszczalne jest trzymanie psa na minimum 3-metrowej uwięzi do 12 godzin dziennie. Zmiany w projekcie zakazują trzymania czworonogów na uwięzi dłużej niż jedną godzinę w ciągu doby. W sumie to zakaz trzymania psów na łańcuchach.

  W projekcie czytamy, że „długotrwałe trzymanie psa na uwięzi prowadzi do zmian zdrowotnych, w tym psychologicznych. Pies od młodości trzymany na uwięzi ma większe skłonności do agresji, nie ufa ludziom, także właścicielowi. W okresie zimowym łańcuch przymarza do sierści, powodując jej wyrywanie, w okresie letnim obroża prowadzi do odparzeń. Długotrwałe trzymanie psa na uwięzi prowadzi do odkształcenia kręgów szyjnych, a przez to do zmian neurologicznych i dysplastycznych. Ograniczona możliwość poruszania się prowadzi do uszkodzeń narządów ruchu czy wrastania pazurów”.

  Zobacz galerię

  Pies ma być umieszczony w kojcu lub na terenie ogrodzonym z zapewnieniem pokarmy i wody pitnej. W przypadku, kiedy właściciel nie będzie mógł zapewnić właściwych warunków zwierzęciu, gmina będzie mogła zwierzę przekazać do schroniska.

  BESTIALSTWO WOBEC ZWIERZĄT W ŚLĄSKIEM:
  Żory: Policja szuka zwyrodnialca, który zakleił psu pysk i wrzucił zwierzę do pojemnika na ubrania
  Siemianowice: 38-latek wyrzucił przez okno szczeniaka
  Kobiernice: Policjanci szukają zwyrodnialca, który śmiertelnie skatował psa
  Dąbrowa Górnicza: potwornie pobity i wyrzucony na śmietnik
  9 zdjęć
  Przejdź do galerii

  Galeria dostępna tylko dla abonentów Dziennika Zachodniego

  Pies prawdopodobnie został pobity i porzucony. Ma połamane kości oczodołów, już oczyszczoną i zaszytą ranę głowy

  Dąbrowa Górnicza: potwornie pobity i wyrzucony na śmietnik ZDJĘCIA

  Link do głównego zdjęcia

  Pies prawdopodobnie został pobity i porzucony. Ma połamane kości oczodołów, już oczyszczoną i zaszytą ranę głowy ©Anita Chromy  Jest też zakaz wykorzystania zwierząt w celach rozrywkowych. Po wejściu w życie ustawy wojewodowie winni zapewnić stworzyć możliwości przekazania zwierząt cyrkowych do miejsc gwarantujące im bezpieczne utrzymanie. Obecnie z powodu dużego oporu społeczeństwa, niektóre samorządy gminne wprowadziły już zakaz wykorzystywania zwierząt w cyrkach.

  Projekt nowelizacji zakazuje również działalność polegająca na hodowli zwierząt w celu pozyskiwania futer. Właściciele ferm swoją działalność będą mogli prowadzić do 31 grudnia 2018 r.

  Projekt ma duże szanse na realizację, bo zgadza się z nim zarówno obóz rządzący, jak i część opozycji. Jak mówi Krzysztof Czabański, poseł PiS z Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt, ustawa ma „ucywilizować sytuację w Polsce, bo dochodzi do sytuacji patologicznych". Także Paweł Suski, PO, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt, i Ewa Gebert z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Zwierząt Animals są za przyjęciem zapisów nowelizacji.

  Kiedy wejdzie w życie? Jest nadzieja, że jeszcze w tym roku. Czy rzeczywiście poprawi los zwierząt? Jesteśmy ciekawi Państwa opinii.

  POLECAMY TWOJEJ UWADZE

  Znasz język śląski? Przetłumacz te zdania QUIZ JĘZYKOWY II  Koszmarny wypadek na DTŚ. Policja szuka świadków ZOBACZ WIDEO I ZDJĘCIA  Ile zarabiają prostytutki na Śląsku i za co RAPORT

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo