Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Psy już nie na łańcuchu. Czy nowelizacja poprawi ich los? WIDEO

MP
Zakaz trzymania psów na łańcuchach (zamiast nich mają być odpowiednio duże kojce), zwiększenie kar za znęcanie się nad zwierzętami, obowiązkowe oznakowanie psów czy zakaz hodowli zwierząt na futra - między innymi takie zapisy zawiera projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, który wreszcie trafił do Sejmu. Czy naprawdę poprawi los zwierząt?

Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę - tak zaczyna się Ustawa z 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt.

Ustawa ma już 20 lat. Nie odniosła spodziewanego skutku. Potwierdza to raport pozarządowej organizacji Czarna Owca. Trzy lata temu przedstawiła raport „Jak Polacy znęcają się nad zwierzętami” na podstawie analizy pracy sądów, prokuratury i policji.

Dane z raportu są przerażające: w latach 2012-2014 spośród wszystkich zgłoszonych przypadków znęcania się nad zwierzętami, aktem oskarżenia skończyło się 19,2 proc. zgłoszeń, ale w 31,5 proc. przypadków prokuratura w ogóle odmówiła wszczęcia postępowania. W 42,6 proc. spraw sąd sprawę umorzył.

BESTIALSTWO WOBEC ZWIERZĄT W ŚLĄSKIEM:
W Gliwicach pies przykuty na krótkim łańcuchu żywił się gruzem i piaskiem
Skatował psa i zabił, wstrzykując mu płyn do odmrażania zamków
Skatowali psa i porzucili go w Parku Śląskim

Pies Benek został dotkliwie pobity. Skatowane zwierzę cudem przeżyło

Skatowali psa i porzucili go w Parku Śląskim. Pies Benek pow...

Nowelizacja ustawy jest więc konieczna. Prace nad nią podjęły Ministerstwo Sprawiedliwości i Parlamentarny Zespół Przyjaciół Zwierząt. Przewiduje m.in. zaostrzeniem kar za niewłaściwe traktowanie zwierząt, wprowadzeniem zakazu trzymania psów na uwięzi oraz hodowlą zwierząt futerkowych, a także ukazywaniu się czworonogów w cyrkach. W kwietniu projekt trafił do Sejmu. Trwa jego czytanie.

Projekt przewiduje zwiększenie kar za zabijanie zwierząt i znęcanie się nad nimi z 2 do 3 lat pozbawienia wolności. W przypadku dokonania tego czynu ze szczególnym okrucieństwem kara wzrośnie nawet do 5 lat. Obligatoryjne też, a więc nieuchronne dla sprawcy, ma będzie orzekanie przez sąd nawiązki w wysokości od 1000 do 100 tysięcy złotych na cel związany z ochroną zwierząt.

Precyzyjnie określone są też warunki trzymania zwierząt domowych na uwięzi. Obecnie dopuszczalne jest trzymanie psa na minimum 3-metrowej uwięzi do 12 godzin dziennie. Zmiany w projekcie zakazują trzymania czworonogów na uwięzi dłużej niż jedną godzinę w ciągu doby. W sumie to zakaz trzymania psów na łańcuchach.

W projekcie czytamy, że „długotrwałe trzymanie psa na uwięzi prowadzi do zmian zdrowotnych, w tym psychologicznych. Pies od młodości trzymany na uwięzi ma większe skłonności do agresji, nie ufa ludziom, także właścicielowi. W okresie zimowym łańcuch przymarza do sierści, powodując jej wyrywanie, w okresie letnim obroża prowadzi do odparzeń. Długotrwałe trzymanie psa na uwięzi prowadzi do odkształcenia kręgów szyjnych, a przez to do zmian neurologicznych i dysplastycznych. Ograniczona możliwość poruszania się prowadzi do uszkodzeń narządów ruchu czy wrastania pazurów”.

Pies ma być umieszczony w kojcu lub na terenie ogrodzonym z zapewnieniem pokarmy i wody pitnej. W przypadku, kiedy właściciel nie będzie mógł zapewnić właściwych warunków zwierzęciu, gmina będzie mogła zwierzę przekazać do schroniska.

BESTIALSTWO WOBEC ZWIERZĄT W ŚLĄSKIEM:
Żory: Policja szuka zwyrodnialca, który zakleił psu pysk i wrzucił zwierzę do pojemnika na ubrania
Siemianowice: 38-latek wyrzucił przez okno szczeniaka
Kobiernice: Policjanci szukają zwyrodnialca, który śmiertelnie skatował psa
Dąbrowa Górnicza: potwornie pobity i wyrzucony na śmietnik

Pies prawdopodobnie został pobity i porzucony. Ma połamane kości oczodołów, już oczyszczoną i zaszytą ranę głowy

Dąbrowa Górnicza: potwornie pobity i wyrzucony na śmietnik ZDJĘCIA

Jest też zakaz wykorzystania zwierząt w celach rozrywkowych. Po wejściu w życie ustawy wojewodowie winni zapewnić stworzyć możliwości przekazania zwierząt cyrkowych do miejsc gwarantujące im bezpieczne utrzymanie. Obecnie z powodu dużego oporu społeczeństwa, niektóre samorządy gminne wprowadziły już zakaz wykorzystywania zwierząt w cyrkach.

Projekt nowelizacji zakazuje również działalność polegająca na hodowli zwierząt w celu pozyskiwania futer. Właściciele ferm swoją działalność będą mogli prowadzić do 31 grudnia 2018 r.

Projekt ma duże szanse na realizację, bo zgadza się z nim zarówno obóz rządzący, jak i część opozycji. Jak mówi Krzysztof Czabański, poseł PiS z Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt, ustawa ma „ucywilizować sytuację w Polsce, bo dochodzi do sytuacji patologicznych". Także Paweł Suski, PO, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt, i Ewa Gebert z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Zwierząt Animals są za przyjęciem zapisów nowelizacji.

Kiedy wejdzie w życie? Jest nadzieja, że jeszcze w tym roku. Czy rzeczywiście poprawi los zwierząt? Jesteśmy ciekawi Państwa opinii.

POLECAMY TWOJEJ UWADZE

Znasz język śląski? Przetłumacz te zdania QUIZ JĘZYKOWY II

Koszmarny wypadek na DTŚ. Policja szuka świadków ZOBACZ WIDEO I ZDJĘCIA

Ile zarabiają prostytutki na Śląsku i za co RAPORT

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!