Rodzina źródłem miłości na jubileusz

  Rodzina źródłem miłości na jubileusz

  MAKI

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Metropolitalne Święto Rodziny 2016
  1/7
  przejdź do galerii

  Metropolitalne Święto Rodziny 2016 ©Lucyna Nenow

  Dziesiąta edycja Metropolitalnego Święta Rodziny rozpocznie się 20 maja. Odbędzie się pod hasłem: Rodzina źródłem miłości.
  Świętowanie rozpocznie się 20 maja. O programie i idei tegorocznego Metropolitalnego Święta Rodziny mówiono w czwartek na konferencji w Bibliotece Śląskiej w Katowicach, inaugurującej to święto. W tym roku towarzyszy mu hasło „Rodzina źródłem miłości” .

  - Od dziesięciu lat pokazujemy i promujemy rodzinę, która jest fundamentem naszego państwa, regionu, każdego miasta. Na Śląsku rodzina jest wyjątkową wartością - stwierdził w trakcie konferencji arcybiskup Wiktor Skworc, metropolita katowicki.
  – W tym roku Metropolitalnemu Świętu Rodziny towarzyszyło będzie hasło „Rodzina źródłem miłości”. Chcielibyśmy tymi kolejnymi hasłami utworzyć pewną litanię, która dookreśliłaby rodzinę. Tegoroczne ukazuje ją jako źródło, z którego możemy czerpać przez całe życie; źródło, które nas stale inspiruje, ale które też kształtuje nas i nasze relacje z innymi. To właśnie rodzina uczy nas relacji fundamentalnych – do człowieka i do Pana Boga. Dzisiaj rodzina potrzebuje nie tylko wsparcia materialnego, ale też moralnego; potrzebuje także czasu dla siebie, żeby siebie budować – dodał metropolita katowicki, zwracając się do zgromadzonych: byli to przedstawiciele duchowieństwa, samorządu, instytucji kultury, organizacji pozarządowych oraz mediów.

  Jak możemy przeczytać w liście intencyjnym arcybiskupa Wiktora Skworca oraz prezydent Zabrza Małgorzaty Mańki-Szulik:
  „Święty Jan Paweł II, wielki promotor życia rodzinnego, w wielu swoich wypowiedziach podkreślał, że rodzina jawi się jako „pierwsze miejsce humanizacji” osoby i społeczeństwa oraz jest „kolebką życia i miłości”. Nie ulega zatem wątpliwości, że ta pierwsza naturalna społeczność nazywana rodziną trwa w jedności, dzięki dynamice miłości, będącej podstawowym wymiarem ludzkiego doświadczenia”.

  – Chcemy być dumni z tych wspaniałych rodzin, które budują naszą metropolię. Chcemy je docenić i zrobić też coś dla nich. Dlatego zachęcamy wszystkich ludzi, dla których ważne jest dobro rodziny, do współpracy w organizacji MŚR. Cieszę się, że przy tym stole spotkali się dzisiaj przedstawiciele Kościoła i samorządu, bo na naszych barkach spoczywa obowiązek, który po cichu, konsekwentnie realizujemy. Już dzisiaj dziękuję za każdy wysiłek, jaki podejmujecie – dodała Małgorzata Mańka-Szulik.

  Na program Metropolitalnego Świeta Rodziny każdego roku składają się liczne wykłady naukowe, wystawy, spektakle, koncerty, kiermasze, festyny, pikniki rodzinne, konkursy, imprezy sportowe i wydarzenia religijne.

  Tegoroczne świętowanie rozpocznie się w sobotę, 20 maja, w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu. Natomiast dzień później, w niedzielę, 21 maja o godz. 12.00, w katowickiej katedrze odbędzie się liturgiczna inauguracja MŚR w formie dziękczynienia za jubileusze małżeńskie. Msze św. w intencjach rodzin będą celebrowane także w innych katedrach Metropolii Górnośląskiej.
  Ważnym wydarzeniem będzie też z pewnością pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców do sanktuarium Matki Bożej Piekarskiej gromadząca od kilkudziesięciu lat wielotysięczny tłum pątników: mężów, ojców i synów. Tym razem pielgrzymi wyruszą 28 maja.

  Wyjątkowy koncert zorganizowany zostanie 4 czerwca w Katowicach - wystąpi Zespół Śpiewaków Miasta Katowice "Camerata Silesia".

  Szczegółowe informacje dotyczące jubileuszowej 10. edycji Metropolitalnego Święta Rodziny znajdują się na stronie internetowej www.swieto-rodziny.pl

  Idea Metropolitalnego Święta Rodziny zrodziła się w 2007 roku podczas śląskiej pielgrzymki samorządowców i parlamentarzystów z ówczesnym arcybiskupem Damianem Zimoniem do Rzymu w 750-lecie śmierci św. Jacka, patrona Śląska. To właśnie wtedy Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza wraz ze śp. Krystyną Bochenek zainaugurowały Metropolitalne Święto Rodziny, które dzięki współpracy śląskich miast, organizacji oraz stowarzyszeń rozwija się.


  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama