Sierpień 80 o urlopach górniczych dla związkowców: Skandal i...

  Sierpień 80 o urlopach górniczych dla związkowców: Skandal i kompromitacja

  KR

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Sierpień 80 o urlopach górniczych dla związkowców: Skandal i kompromitacja
  1/7
  przejdź do galerii

  Sierpień 80 o urlopach górniczych dla związkowców: Skandal i kompromitacja

  „Oburzające i ohydne jest to, że część działaczy związkowych, którzy od lat nie widzieli dołu, załatwili sobie wypchnięcie z kolejki i zablokowanie tych uprawnień górnikom, którzy stracili zdrowie na kopalni, bo „panowie związkowcy” w pierwszej kolejności skorzystają z uprawień" - komentuje Bogusław Ziętek, przewodniczący Sierpnia 80. Chodzi o niedawno przegłosowaną przez Sejm nowelizację ustawy, która pozwala związkowcom skorzystać z urlopów górniczych, które dotychczas przysługiwały pracownikom dołowym.
  Oto stanowisko WZZ Sierpnia 80 w sprawie nowelizacji ustawy o funkcjonowaniu górnictwa, która zezwala, by związkowcy mogli skorzystać z urlopów górniczych:

  „Skandal, żenada, kompromitacja! Komisja Krajowa WZZ „Sierpień 80” nie znajduje innych słów na określenie poprawki do uchwalonej 9 marca br. przez Sejm nowelizacji ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego, pozwalającej garstce nieco ponad kilkudziesięciu działaczy związkowych na skorzystanie ze specjalnych metod nabywania przez nich uprawnień do urlopu górniczego.


  CZYTAJCIE TEŻ:
  Czy rząd kupił związkowców? Dostali przywilej „dołowych”

  WZZ „Sierpień 80” od dawna postuluje nakaz wysyłania na zasłużone emerytury dla wszystkich pracujących w branży górniczej. Pozwoli to bowiem na odświeżenie kadr i otworzy drzwi dla absolwentów szkół górniczych. Każdy, kto nabył prawo emerytalne musi z górnictwa odejść. Tyczy się to także związkowców, którzy nie są tu żadnym wyjątkiem, żadnymi świętymi krowami. Jednak to, co politycznie przeforsowali działacze związkowi i co za ich lobby przegłosował Sejm nijak ma się do zasad sprawiedliwości społecznej. Słusznie budzi to niezadowolenie na kopalniach i wywołuje uzasadnioną krytykę w mediach.

  24 milionów złotych mają kosztować budżet państwa urlopy górnicze dla etatowych związkowców po wejściu w życie noweli do ustawy. Te informacje medialne nie przysparzają górnictwu ani ruchowi związkowemu nowych przyjaciół. Wręcz przeciwnie, inicjatorzy korzystnych dla siebie zapisów podkopują zaufanie do wszystkiego co związane jest z górnictwem i rolą związków zawodowych w tej branży – w ostatnim bastionie silnego ruchu pracowniczego. Urlop górniczy służyć ma pracownikom dołowym z kopalń węgla kamiennego, którym do emerytury zostały cztery lata lub mniej.

  Korzystający z urlopu pobierają 75 procent dotychczasowego średniego wynagrodzenia, a jednocześnie nie mają zakazu pracy poza branżą. Wprowadzona poprawka do ustawy obdarowuje tym prawem także pracowników powierzchni za jakich należy uznać związkowców. Rację mają ci, którzy twierdzą, że jest to cena za spokój społeczny w górnictwie węglowym oraz niepisany koszt za zgodę na połączenie Katowickiego Holdingu Węglowego z Polską Grupą Górniczą.

  Już wcześniej WZZ „Sierpień 80” wskazywał, że po stronie związków zawodowych usilnie blokujących fuzję obu górniczych spółek są osoby, które mają już nabyte prawa emerytalne. Podzielamy opinię, że poprawki do ustawy pisane są pod konkretną ilość osób i pod konkretne osoby. Skorzystają na tym dobitnie wieloletni związkowcy. Można tę ustawę nazwać dziś imieniem jednego z takich działaczy.

  Nieprzypadkowo są to przedstawiciele „jedynie słusznego” związku NSZZ „Solidarność” jak Piotr Bienek i Krzysztof Urban. Wstyd i hańba wam! Jak to jest, że „Solidarność” z jednej strony staje w obronie kopalń „Krupiński”, „Wieczorek” i „Śląsk”, a z drugiej strony ci sami działacze związkowi załatwiają sobie specpoprawkę, która pozwala im odejść na urlop górniczy, co jest równoznaczne z likwidacją tych kopalń?!

  Oburzające i ohydne jest to, że część działaczy związkowych, którzy od lat nie widzieli dołu, załatwili sobie wypchnięcie z kolejki i zablokowanie tych uprawnień górnikom, którzy stracili zdrowie na kopalni, bo „panowie związkowcy” w pierwszej kolejności skorzystają z uprawień.

  Szczególnie bulwersuje fakt, że specpoprawka zalegalizuje oszustwa, w imię których część działaczy związkowych na podstawie lewych papierów odeszła na emeryturę, lecz w wyniku kontroli ZUS, prawo to zostało im cofnięte i musieli wrócić do pracy. W wyniku specpoprawki, będą ono mogli odejść legalnie najpierw na urlop górniczy, a potem na emeryturę. Ci, którzy od lat niszczyli górnictwo i ruch związkowy.

  Ci, którzy wykorzystywali swe funkcje i społeczne zaufanie do robienia pod egidą związku zawodowego biznesów. Ci wszyscy, którzy niechlubnie zapisują się w historii ruchu pracowniczego dziś wyciągają ręce po specjalne uprawnienia i po pieniądze. Szczególnie duża liczba związkowych biznesmenów, którzy na tym skorzystają dotyczy NSZZ „Solidarność” z KHW. To się nie godzi!

  Nie apelujemy do kolegów, którzy dyktowali posłom poprawki do ustawy. Apelujemy do senatorów Rzeczypospolitej Polskiej, którzy na najbliższym posiedzeniu będą decydować o kształcie i losach tej ustawy. To się nie broni i nie ma czego bronić! Specpoprawka dla związkowców musi przepaść. WZZ „Sierpień 80” konsekwentnie opowiada się przeciwko patologiom w ruchu związkowym, a za taką patologię należy uznać wdrażaną przez polski parlament poprawkę do ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego. Nie ma na to społecznego pozwolenia. Związkowcy nie są kastą, muszą korzystać z takich samych praw jak ci, których reprezentują. Ani mniej, ani więcej praw w tym temacie mieć nie mogą".

  CZYTAJCIE TEŻ:
  Sierpień 80 żąda odwołania Wojciecha Kowalczyka, podsekretarza stanu w Ministerstwie Energii
  Sierpień 80 krytykuje związki, które zgodziły się na kompromis ws. czternastek
  7 zdjęć
  Przejdź do galerii

  Galeria dostępna tylko dla abonentów Dziennika Zachodniego

  KHW: Sierpień 80 krytykuje związki, które zgodziły się na kompromis ws. czternastekKonferencja Sierpnia 80 przed Pomnikiem na Wujku w Katowicach

  KHW: Sierpień 80 krytykuje związki, które zgodziły się na kompromis ws. czternastek

  Link do głównego zdjęcia

  KHW: Sierpień 80 krytykuje związki, które zgodziły się na kompromis ws. czternastek
  Konferencja Sierpnia 80 przed Pomnikiem na Wujku w Katowicach ©Marzena Bugała  POSŁUCHAJCIE TEŻ: Gość Dnia: Wacław Czerkawski, wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce o urlopach górniczych
  Czytaj także

   Komentarze (10)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ja znam działaczy którzy już uciekli na urlopy górnicze

   jan (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Na Makoszowach też walczyły ZZ o kopalnie, tak walczyli zacięcie aż ją zamknęli a związkowcy tacy jak Eugoniusz K., Adam Ś. z Rachowić i Bartosiewicz z Solidarności załatwili sobie urlopy górnicze....rozwiń całość

   Na Makoszowach też walczyły ZZ o kopalnie, tak walczyli zacięcie aż ją zamknęli a związkowcy tacy jak Eugoniusz K., Adam Ś. z Rachowić i Bartosiewicz z Solidarności załatwili sobie urlopy górnicze. Ale zanim uciekli to pozałatwiali posadki swoim dzieciom na kopalniach. Pan Adam Ś. zanim się przeniósł do SRK na Makoszowy to dupnie działał jako związkowiec na kopalni sośnica, tak działał że synowi Dawidowi po 1,5 roku pracy na kopalni załatwił posadkę w ratownictwie, ale zanim załatwił posadkę synusiowi to ryczał głośno że jak to jest możliwe że po1 roku pracy na kopalni idą młodzi nie doświadczoni pracownicy do ratownictwa, czyżby jego syn był doświadczony ? Córce Annie też załatwił pracę na przeróbce mechanicznej która po 2 latach pracy dostała 12 kategorię zaszeregowania, co normalny pracownik 12 kat. zaszeregowania dostaje po 20 latach pracy. Ale jal by to było mało to po 3 latach przeniósł córkę na przewóz kołowy jako planistka, bo na przeróbce było ciężko i łopata jej śmierdziała, a teraz to ma czas chodzić na palarnie i palić ciągle fajki, bo tam sobie biuro chyba przeniosła. Tak to wygląda z Związkowcami że najpierw walczą a później uciekają po cichu na urlopy sprzedawczyki jedne.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ????!!!!

   Halemba (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

   Niszczyl i zamykal kopalnie to Marceli Murawski, ktory zamknol kilka kopaln a teraz chce zamknac i Halembe debil glupi dla niego wazniejsze bylo btonic sosnicy niz kopalni na ktorej jest...rozwiń całość

   Niszczyl i zamykal kopalnie to Marceli Murawski, ktory zamknol kilka kopaln a teraz chce zamknac i Halembe debil glupi dla niego wazniejsze bylo btonic sosnicy niz kopalni na ktorej jest zatrudniony pisze zatudniony dlatego, ze nie pracuje bo woli walic gorzole ze swoimi kolesiami w swojej kanciapie i swoim kolega od kieliszka zalatwial urlopy gornicze a Ty dupisz jak potluczony wszystkie sierpuchy siebie sa warte!zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   co ty za brednie piszesz

   jan (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Co ty za głupoty wypisujesz pajacu jeden, musisz być związkowcem który chce na urlop uciec. Jak by nie Marcel to Halemby już dawno nie ma.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Q!!

   kiloff (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   same cacperki !

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   To było do przewidzenia.

   Lucyfer

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Na początku lat 80tych ludzie oddali życie za walkę z komunistyczną bandą. A teraz nowa banda to samo robi i nazywają to demokracją. Wstyd i hańba.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   To jest Polska

   Jorg (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   Ile razy te gnojki nas jeszcze sprzedają?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   no własnie

   kaja (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   no właśnie

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   No ja

   Jorguś z Michałkowic (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

   przeca tyn Duda łod Kacperka zdradzioł prostych górnioli dlo Kaczyńskiego i PIS. Ciymny górniol i tak zaweluje jak mu zwionskowcy kożom boc je ciymny jak tyn wongiel kiery kopie.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   CO TY DUPISZ

   GÓRNIK (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

   NI GODOJ ZE GÓRNIK TO CIEMNY COP JAK TY

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   No ja

   Jorguś z Michałkowic (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

   przeca tyn Duda łod Kacperka zdradzioł prostych górnioli dlo Kaczyńskiego i PIS. Ciymny górniol i tak zaweluje jak mu zwionskowcy kożom boc je ciymny jak tyn wongiel kiery kopie.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama