Smog wywołuje ciężkie choroby, a nawet zabija. Nowe badania...

Smog wywołuje ciężkie choroby, a nawet zabija. Nowe badania śląskich lekarzy

Agata Pustułka

Dziennik Zachodni

Aktualizacja:

Dziennik Zachodni

Alarm smogowy oznacza śmiertelne niebezpieczeństwo
1/4
przejdź do galerii

Alarm smogowy oznacza śmiertelne niebezpieczeństwo ©Dziennik Zachodni

Z powodu smogu w aglomeracji rośnie liczba zachorowań i zgonów wskutek zawałów i udarów mózgu. Pojawiają się też problemy z układem krążenia.
Lekarze ze Śląskiego Centrum Chorób Serca i Śląskiego Uniwersytetu Medycznego udowodnili, że smog w aglomeracji oznacza wzrost liczby zachorowań i zgonów z powodu zawałów i udarów mózgu. Rośnie też liczba wizyt w poradniach z powodu problemów z funkcjonowaniem układu krążenia.

Przeanalizowano nie tylko szczegółowe dane gromadzone w Śląskiej Bazie Sercowo-Naczyniowej - z 310 szpitali oraz niemal 2 tysięcy poradni, ale także dane pochodzące z Narodowego Funduszu Zdrowia.


Sprawdzono dziesiątki tysięcy przypadków, porównując dobowe dane dotyczące jakości powietrza z liczbą hospitalizacji z powodu zawału mięśnia sercowego, udaru mózgu, zatorowości płucnej, migotania przedsionków, a także liczbą wizyt w poradniach Podstawowej Opieki Zdrowotnej i śmiertelnością z każdej przyczyny oraz z przyczyn sercowo-naczyniowych. Statystyki są zatrważające.

Zobaczcie, co na temat smogu mówią mieszkańcy


Z analizy specjalistów ze Śląskiego Centrum Chorób Serca i Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wynika, że w okresie ogłoszenia alarmu smogowego o 8 proc. rośnie liczba zgonów z powodu chorób sercowo-naczyniowych.

Oczywiście od dawna łączono zatrute związkami chemicznymi powietrze z większą zachorowalnością, ale jeszcze nikt przed lekarzami z Zabrza nie przeprowadził w Polsce badań na tak szeroką skalę i tak precyzyjnych. Powstanie tego niezwykle cennego raportu nie byłoby możliwe dzięki dostępowi do prowadzonej przez Centrum w Zabrzu Śląskiej Bazy Sercowo-Naczyniowej , która obejmuje dane z 310 szpitali oraz niemal 2 tysięcy poradni oraz danych pochodzących z NFZ.

- Przeanalizowaliśmy 43 249 przypadków zawału serca, 25 123 udarów mózgu, 4 260 zatorowości płucnej, a także 32 788 hospitalizacji pacjentów z migotaniem przedsionków oraz 14 016 058 wizyt w Poradniach Podstawowej Opieki Zdrowotnej w latach 2006-2014 - wylicza prof. Mariusz Gąsior kierownik III Kliniki Kardiologii w zabrzańskim centrum.

Te liczby mówią o rozmiarze przedsięwzięcia, zwłaszcza, że specjaliści przebadali też dokumentację ponad 170 626 zgonów, w tym 74 052 z przyczyn sercowo-naczyniowych z lat 2006-2013. Materiał badawczy nie dość więc, że jest ogromny to niezwykle wiarygodny.

KLIKNIJ PONIŻEJ I ZOBACZ, GDZIE SMOG JEST NAJWIĘKSZY
16 zdjęć
Przejdź do galerii
Alarm smogowy: Jakość powietrza jest katastrofalna

Galeria dostępna tylko dla abonentów Dziennika Zachodniego

Smog w KatowicachSmog w Żywcu, Tychach i Gliwicach. To właśnie w tych miastach w czwartek rano mamy najwięcej zanieczyszczeń w powietrzu. Przekroczenia

Alarm smogowy LISTA MIAST + DANE W Żywcu, Tychach i Gliwicach sytuacja jest katastrofalna

Link do głównego zdjęcia


Do analizy włączono dane pacjentów zamieszkujących w latach 2006-2014 teren aglomeracji, a konkretnie Bytomia, Chorzowa, Dąbrowy Górniczej, Gliwic, Jaworzna, Katowic, Mysłowic, Piekar Śląskich, Rudy Śląskiej, Siemianowic Śląskich, Sosnowca, Świętochłowic, Tychów i Zabrza.
1 »

Komentarze (4)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Wystarczy zmienić sposób palrnia

radzio (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Wystarczy zmienić sposób palenia węglem na górne . To prosta fizyka ale tego w mediach się nie dowiecie....

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
smog

fyrlok (gość)

Zgłoś naruszenie treści

co tu badac? Sytuacja jest znana juz od x-lat.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Polcki okupant widac jusz zapomniol, jak nos skudlou.

Francik Posypa (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3

A co bouo bes te lata jak Polcka wycyckiwaua nasz sloncki Hajmat? Kogo to szterowalo, co wylatuje bes kominy w Szopiynicach, na Jozefowcu, abo w Chorzowie? Fto dbou o srodowisko i warunki pracy na...rozwiń całość

A co bouo bes te lata jak Polcka wycyckiwaua nasz sloncki Hajmat? Kogo to szterowalo, co wylatuje bes kominy w Szopiynicach, na Jozefowcu, abo w Chorzowie? Fto dbou o srodowisko i warunki pracy na koksowniach i w zakladach koksochemicznych w Chorzowie Batorym abo kaj indzij na naszym Sloncku. Wazne dlo polckigo okupanta bouo wycyckac co sie dauo, a jak bouo brynclich - wyciepnonc nos na hasiok polckich "osiagniec".
Teroski - jak jusz prawie wszystko je przepultane, straszy sie nos smogiym!
Ale w koncu i te czasy "dobrobytu socjalistycznego" my jakojs przezyli - a teroski warsiafsko-sosnowieckie pieski niy umiom naszego luftu strowic!zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
ty francik!

raps d.5-te (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

wsiota koty mota, srota na koty zwalota. Dej sie siana.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

DZ poleca

Wideo