W Śląskiem grypa szaleje. Co robić?

  W Śląskiem grypa szaleje. Co robić?

  Katarzyna Domagała-Szymonek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  W katowickiej przychodni przy ul. PCK przyjmował wczoraj m.in. doktor Grzegorz Firlus. Na zdjęciu z pacjentką Barbarą Dziurą
  1/5
  przejdź do galerii

  W katowickiej przychodni przy ul. PCK przyjmował wczoraj m.in. doktor Grzegorz Firlus. Na zdjęciu z pacjentką Barbarą Dziurą ©arkadiusz gola

  W przychodniach ruch jest dużo większy. Tylko w trzecim tygodniu stycznia do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach lekarze zgłosili ponad 21 tys. przypadków zachorowań na grypę i choroby grypopodobne. A to tylko przypadki rozpoznane i zgłoszone.
  Najczęściej wirus dopada młodzież oraz osoby starsze. Lekarze przestrzegają, by nie bagatelizować jej objawów. Powikłania są bardzo niebezpieczne. Od początku roku na grypę zmarła już jedna osoba.

  Grypa - trudny przeciwnik
  Zaczęło się od duszącego kaszlu. Potem katar i gorączka. Ponad 38 stop. Celsjusza.

  - W końcu rozłożyło mnie całkowicie. Nie miałam siły wstać z łóżka. Zebrałam się i ruszyłam do przychodni. A tam kolejka do rejestracji, która nie miała końca - wspomina zeszłotygodniową wizytę u lekarza rodzinnego Katarzyna Nowak z Zawiercia. Diagnoza lekarza - grypa.

  Właśnie jest drugi tydzień na L4. Czuje się dużo lepiej. W poniedziałek chce wrócić do pracy.

  Szpitale reagują:
  Dwa szpitale z zakazami
  Zakaz też w rudzkim szpitalu

  Jak wynika z najnowszych danych Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach w trzecim tygodniu stycznia (od 16 do 22 stycznia) lekarze w Śląskiem zgłosili im 21 511 przypadków zachorowań na grypę i choroby grypopodobne. Wzrost jest ogromny. Tydzień wcześniej w naszym regionie chorowało ponad 11 tys. osób. Zaznaczmy, że statystyki pokazują jedynie przypadki grypy zbadane i potwierdzone przez lekarzy.

  W Śląskiem 21 tys. nowych zachorowań w tydzień
  Coraz więcej zachorowań

  - Rzeczywiście, ruch jest dużo większy, nawet o 20 procent - przyznaje Grzegorz Firlus, lekarz rodzinny z SPZLA „Moja Przychodnia” - Przychodnia nr 3 w Katowicach. Przyczyna wzrostu zachorowań na grypę w ostatnich latach? Jego zdaniem m.in. zmieniający się w Polsce klimat. Ciepła jesień i brak ostrej zimy. - Mrozy jeśli są, to trwają zaledwie dwa, może trzy tygodnie. To źle wpływa na nasze zdrowie - wyjaśnia lekarz.

  Czytajcie rozmowę z Grzegorzem Firlusem
  Jak się bronić przed grypą?

  - W tym roku grypa przyszła do nas wcześniej, szczyt zachorowań zaczął się już z końcem grudnia. Od tego czasu statystyki cały czas rosną. Zaś w ubiegłych latach najwięcej zachorowań odnotowywaliśmy na przełomie lutego i marca - informuje Beata Kempa, rzecznik prasowy WSSE w Katowicach.

  Kaszel, katar, gorączka
  Wysoka gorączka, dreszcze, bóle mięśni i stawów, ból gardła, głowy, uciążliwy kaszel, katar oraz ogólne osłabienie organizmu - to najczęściej występujące objawy grypy. Jeśli je u siebie zaobserwujemy, jak najszybciej wybierzmy się do lekarza. Specjaliści zgodnie ostrzegają, że grypy nie można bagatelizować. Może bowiem prowadzić do wielu poważnych konsekwencji. Nawet do śmierci. Z danych WSSE w Katowicach wynika, że w tym roku z powodu powikłań po grypie już zmarła jedna osoba, w 2016 roku aż 33 osoby, rok wcześniej dwie.

  Jak odróżnić grypę od przeziębienia?  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Szczepić się

   Adam (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   Co robić? Zaszczepić się przed sezonem. Nie daje 100 proc. pewności ale redukuje ryzyko zachorowania i zwłaszcza powikłań. Ludzie, to kosztuje 30 zeta i nie słuchajcie tych głupot o autyzmie.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama