W weekend finał budowy DTŚ. Ta inwestycja trwała... 30 lat

  W weekend finał budowy DTŚ. Ta inwestycja trwała... 30 lat

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  W weekend wielkie otwarcie ostatniego odcinka DTŚ
  1/6
  przejdź do galerii

  W weekend wielkie otwarcie ostatniego odcinka DTŚ ©Bartosz Pudełko /Dziennik Zachodni

  30 lat budowy Drogowej Trasy Średnicowej. Wraz z otwarciem odcinka G2 kończy się ta najważniejsza dla naszej aglomeracji inwestycja.
  Na kilka dni przed oficjalnym otwarciem odcinka G2 Drogowej Trasy Średnicowej w Gliwicach (feta planowana jest w najbliższy weekend), ostatniego z planowanych fragmentów DTŚ na osi Katowice-Gliwice, przedstawiciele spółki DTŚ przypomnieli historię powstawania tej najważniejszej dla aglomeracji śródmiejskiej arterii. Jej budowę rozpoczęto już w połowie lat 80-tych, zaś planowano już w latach 50-tych ubiegłego wieku.

  Prezes zarządu DTŚ Andrzej Bauer przypomniał, że w 1977 r. drogę wpisano do generalnego planu zagospodarowania województwa. Budowę rozpoczęto jednak w 1986 r., by w 1990 r. wstrzymać ją na 3 lata ze względu na problemy finansowe. Budowa DTŚ przebiegała bardzo powoli.
  Przez minione dziesięciolecia była finansowana zarówno z budżetu centralnego, subwencji ogólnej, pieniędzy pochodzących z budżetów miast, kredytów z Europejskiego Banku Inwestycyjnego oraz z funduszy unijnych. Koszt budowy całej trasy od Katowic do Gliwic szacuje się na 3,4 mld zł, w tym tylko dwa gliwickie odcinki (G1 i G2) pochłonęły ok. 1,2 mld zł.

  Łącznie DTŚ przebiega przez sześć miast. Ma 31,3 km długości. Najdłuższe odcinki są w Gliwicach (8,07 km) i w Zabrzu (7,65 km), ten w Katowicach ma 6,3 km, w Świętochłowicach 3,85 km, w Chorzowie 2,45 km, a w Rudzie Śląskiej 2,98 km. Otwierany w najbliższy weekend odcinek G2 w Gliwicach to z kolei 5,6 km. Budowany był od stycznia 2013 r. do grudnia 2015 r.

  - W trakcie prac odkryliśmy cmentarzysko z przełomu XV i XVI w. w rejonie ulicy Dworcowej, gdzie kilkanaście pochówków było nietypowych, bo dotyczyły skazańców. Odkopaliśmy też przy ulicy Franciszkańskiej składowisko broni: 400 różnych pocisków i bomb - przypomniał Maciej Tomczak, dyrektor kontraktu G2 w Gliwicach.

  Niemal od początku inwestycji pod nazwą DTŚ prace koordynował Ireneusz Maszczyk, prezes spółki DTŚ SA w latach 1993-2012. Przy inwestycji współpracował z 10 wojewodami, 7 marszałkami i 23 prezydentami.

  - Budowa była realizowana w najtrudniejszych warunkach, bo nigdzie w Polsce nie występują takie zjawiska związane ze skutkami eksploatacji górniczej, oddziaływania przemysłowego. Musieliśmy też przekopać się przez najbardziej zurbanizowaną strukturę w kraju - wspominał Maszczyk. - Zlikwidowaliśmy kilkanaście hałd i wiele terenów totalnie zdegradowanych - opowiadał.


  *Chcesz kupić auto w cenie 15-20 tys. zł? Sprawdź najlepsze oferty
  *Co się wydarzyło na "Nocy Kobiet" w Spiżu w Katowicach ZOBACZ ZDJĘCIA
  *Rozmowy nie przerywają, transmisja danych szybka RAPORT NAJLEPSZYCH SIECI KOMÓRKOWYCH
  *Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz
  *1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU

  ZOBACZ TAKŻE
  10 zdjęć
  Przejdź do galerii

  Galeria dostępna tylko dla abonentów Dziennika Zachodniego

  Historyczne kontrowersje wokół kampanii piwa "Tyskie". Marka odpowiada [WIDEO]

  Historyczne kontrowersje wokół kampanii piwa "Tyskie". Marka odpowiada [WIDEO]

  Link do głównego zdjęcia

  34 zdjęcia
  Przejdź do galerii

  Galeria dostępna tylko dla abonentów Dziennika Zachodniego

  wolne miejsca w przedszkolach, rekrutacja

  Wolne miejsca w przedszkolach. Sprawdź swoje miasto. Rekrutacja do przedszkoli 2016 [LISTA MIAST]

  Link do głównego zdjęcia

  92 zdjęcia
  Przejdź do galerii
  Policjantki i ich pasje

  Galeria dostępna tylko dla abonentów Dziennika Zachodniego

  Na zdjęciu: sierż. Marta MysurCo piąty funkcjonariusz Policji jest kobietą. Policjantka zatrzymująca pojazd do kontroli drogowej, patrolująca ulice,

  Policjantki i ich pasje. Zobaczcie piękniejszą twarz policji [ZDJĘCIA]

  Link do głównego zdjęcia

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Zdjęcie autora komentarza
   2 pokolenia 30lat budowy.

   Stanik z rybnika

   Zgłoś naruszenie treści

   Z tego powodu trzeba zrobić dzień wolny od pracy , i zrobić z tego dnia Święto , prawie 2 pokolenia budować Srednicówke 30 lat to masa czasu (18lat jedno pokolenie) kiedy będą stawiać Pomnik...rozwiń całość

   Z tego powodu trzeba zrobić dzień wolny od pracy , i zrobić z tego dnia Święto , prawie 2 pokolenia budować Srednicówke 30 lat to masa czasu (18lat jedno pokolenie) kiedy będą stawiać Pomnik bohaterom w walce na budowie drogi. Lepiej zapytać PiS bo oni wszystko wiedzą najlepiej.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama