Ważne
  Wystawił lewe faktury na 90 milionów złotych

  Wystawił lewe faktury na 90 milionów złotych

  Patryk Drabek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Wystawił lewe faktury na 90 milionów złotych

  ©arc.

  Przez pięć lat Skarb Państwa został oszukany na około 20 milionów złotych. Nielegalny proceder ukróciła dopiero wspólna akcja Urzędu Kontroli Skarbowej w Katowicach i Centralnego Biura Antykorupcyjnego pod nadzorem katowickiej Prokuratury Okręgowej. W trakcie śledztwa ustalono, że głównym organizatorem nielegalnego procederu jest 60-letni mieszkaniec Dąbrowy Górniczej, który miał prowadzić działalność gospodarczą w Będzinie.
  Wystawił lewe faktury na 90 milionów złotych

  ©arc.

  W rzeczywistości nie miał legalnie działającej firmy, nie oferował usług, nic nie produkował. Wystawił około 2 tysięcy fikcyjnych faktur dla blisko 170 podmiotów z całej Polski. Łaczna wartość faktur, które drukował w swoim mieszkaniu, to około 90 milionów złotych. Mężczyzna usłyszał zarzuty i został tymczasowo aresztowany. Grozi mu do 12 lat pozbawienia wolności. Sprawa ma charakter rozwojowy. Odpowiedzialności nie unikną firmy, które wiedziały o nielegalnym procederze.


  Śledztwo prowadzone przez Prokuraturę Okręgową w Katowicach dotyczy wyłudzania podatku VAT w latach 2010-2015. W czwartek pracownicy Urzędu Kontroli Skarbowej przeprowadzili na zlecenie prokuratury szereg czynności operacyjnych na terenie całego kraju. W kilkunastu przypadkach towarzyszyli im funkcjonariusze CBA.

  Cała akcja to pokłosie ustaleń Urzędu Kontroli Skarbowej w Katowicach.

  W ciągu pięciu lat łączna kwota wystawionych faktur wyniosła około 90 milionów złotych, a przez konta organizatora tego procederu przeszło blisko 50 milionów złotych.

  Mężczyzna zarabiał kilka procent od wartości każdej faktury. Przedstawiciele firm byli świadomi nielegalnego procederu i nie unikną odpowiedzialności. Mieszkańcowi Dąbrowy Górniczej grozi do 12 lat więzienia.

  Sylwia Kobyłkiewicz, dyrektorka UKS w Katowicach, podkreśla, że w ciągu ostatnich 25 lat nie było takiej sytuacji, w której aż tylu funkcjonariuszy brało udział w czynnościach procesowych.

  Zaangażowano około 150 inspektorów i pracowników Urzędu Kontroli Skarbowej w Katowicach oraz funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

  W czwartek między godziną 6 a 22 przeprowadzono ponad 100 kontroli i 59 przeszukań na terenie całego kraju.

  Zatrzymano 5 osób i zabezpieczono prawie 2,5 milion złotych.

  - Sprawa ma charakter rozwojowy - zaznacza Sylwia Kobyłkiewicz.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ,,mniej kraść"

   stop 67 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   to jest odpowiedź na brak pieniędzy w budżecie na emerytury

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Vat

   Lec (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Wat nie zapłacono od pierwszej faktury to nie ma zwrotu.proste.tak ustawie przepisy i nie będzie wyłudzenia. Ale władzy pasuje ten chory układ/ma z tego dole? /

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama