Ważne
  19-latek ostrzelał autobus w Sosnowcu ZARZUTY

  19-latek ostrzelał autobus w Sosnowcu ZARZUTY

  Patryk Drabek, Tomasz Szymczyk

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  19-latek ostrzelał autobus z wiatrówki. Usłyszy zarzuty chuligaństwa. Prokuratorzy zastanawiają się także nad postawieniem mu znacznie poważniejszych
  1/8
  przejdź do galerii

  19-latek ostrzelał autobus z wiatrówki. Usłyszy zarzuty chuligaństwa. Prokuratorzy zastanawiają się także nad postawieniem mu znacznie poważniejszych zarzutów. ©ŚLąska Policja

  19-latek, który w nocy z piątku na sobotę strzelał, prawdopodobnie z wiatrówki, do autobusu w Sosnowcu-Pogoni, sam zgłosił się na policję. Gdy strzelał, był nietrzeźwy. Właśnie teraz o godz. 12 trwa przesłuchanie, po których mężczyzna usłyszy zarzuty. Będą dotyczyły nie tylko wybryku chuligańskiego, ale prawdopodobnie również spowodowania katastrofy oraz zagrożenia życia i zdrowia. – 19-latek pozostaje w policyjnej izbie zatrzymań – mówił wczoraj DZ prokurator Zbigniew Pawlik, szef Prokuratury Rejonowej Sosnowiec-Północ, która bada całą sprawę. - Powinien być surowo ukarany – dodaje instruktor wyszkolenia strzeleckiego, Aleksander Pietryka.
  19-latek sam zgłosił się na policję, przynosząc ze sobą wiatrówkę, z której miały paść cztery strzały w kierunku autobusu obsługującego nocną linię 902. Na szczęście kierowcy autobusu nic się nie stało. Pasażerka odmówiła przewiezienia do szpitala. Mężczyzna może trafić do więzienia nawet na osiem lat. Wydarzenia z Sosnowca znów każą zapytać o łatwość dostępu do broni pneumatycznej.

  AKTUALIZACJA GODZ. 13:50

  19-letni sprawca ostrzelania autobusu usłyszał zarzuty prokuratorskie.

  CZYTAJ KONIECZNIE:
  "TO BYŁ NIESZCZĘŚLIWY WYPADEK" - BRONI SIĘ SPRAWCA OSTRZELANIA AUTOBUSU


  CZYTAJCIE TEŻ:
  * Kto ostrzelał autobus w Sosnowcu? USTALENIA POLICJI
  * Policja ma sprawcę i broń

  Z jakiej broni korzystał 19-latek, który strzelał do autobusu w Sosnowcu-Pogoni? Będzie to teraz dokładnie sprawdzane.

  – Broń została zabezpieczona i na pewno zostanie poddana badaniu przez biegłych. Sprawdzone zostanie między innymi to, czy nie została w jakiś sposób przerobiona – przekazał asp. szt. Adam Jachimczak z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

  W tej chwili najbardziej prawdopodobne jest to, że strzały padły z wiatrówki, z której można wystrzelić pociski o energii kinetycznej poniżej 17 dżuli i zgodnie z polskim prawem... nie jest to broń.

  Taką wiatrówkę można kupić i nosić ze sobą bez konieczności uzyskania zezwolenia i rejestracji. Podstawą prawną jest ustawa z 21 maja 1999 roku o broni i amunicji. Aby kupić taką wiatrówkę, wystarczy być osobą pełnoletnią. Sprzedawcy potrzebują w takiej sytuacji numeru PESEL, by zweryfikować wiek kupującego. Osoba, która chce zostać właścicielem, otrzymuje dodatkowo fakturę, która jest zaświadczeniem, że z wiatrówki można wystrzelić pociski o energii kinetycznej poniżej 17 dżuli.

  Sprzedawcy wyraźnie zaznaczają, że korzystanie z niej nie będzie wiązało się z żadnymi konsekwencjami prawnymi – o ile oczywiście nie będziemy używali takiej broni w niedozwolonym celu. W przypadku incydentu w Sosnowcu, niestety, zabrakło wyobraźni. Sprzedawcy zalecają rozsądek zarówno, jeśli chodzi o transportowanie wiatrówek, jak i wybór miejsc, w których się strzela.

  ZOBACZ NAGRANIE MONITORINGU


  Po incydencie w Sosnowcu w internecie pojawiły się komentarze osób, które uważają, że dostęp do tego typu pistoletów jest zbyt łatwy. Eksperci nie kryją, że 19-latek, który strzelał feralnej nocy z wiatrówki, wykazał się wielką nieodpowiedzialnością. Większość osób, które z nich korzystają, zachowuje się zupełnie inaczej i potrafi się nimi bezpiecznie posługiwać. Aleksander Pietryka, instruktor wyszkolenia strzeleckiego z Fundacji K2, uważa, że skoro w kierunku autobusu w Sosnowcu oddano kilka szybkich strzałów, to musiał to być pistolet pneumatyczny strzelający śrutem – samopowtarzalny i zasilany nabojem gazowym CO2.

  CZYTAJCIE DALEJ NA NASTĘPNEJ STRONIE
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (5)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wydarzenia z Sosnowca znów każą zapytać o łatwość dostępu do broni

   Dawid (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   "Wydarzenia z Sosnowca znów każą zapytać o łatwość dostępu do broni pneumatycznej"
   Hola, co to za logika. jeden przypadek idioty na tysiące posiadaczy wiatrówek i już wydarzenia KAŻĄ zapytać o...rozwiń całość

   "Wydarzenia z Sosnowca znów każą zapytać o łatwość dostępu do broni pneumatycznej"
   Hola, co to za logika. jeden przypadek idioty na tysiące posiadaczy wiatrówek i już wydarzenia KAŻĄ zapytać o łatwość dostępu? To może autorzy tego żenującego zdania zapytają o łatwość w kupnie samochodu (rocznie giną tysięce ludzi a samochody wciąż legalne) albo o łatwośc w kupnie drabiny z której co roku spada i łamie sie wielu ludzi. A może po prostu autorzy zastanowią się czy aby przypadkiem nie chcą pisać artykułów dla Kim Dzong Una?
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kara musi być...

   amiga (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   ... i to surowa. A najlepiej zamknąć go do psychiatryka bo logicznie myślący człowiek tak by nie postąpił.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   przykladnie ukarac

   grzes (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   Opublikowac imie nazwisko tego cwela z sosnowsi ukarac min 5 lat pierdla tak zeby siusiumajtek nie dostal nigdzie roboty


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nie znalazłem nigdzie informacji że strzelający był z sosnowca

   wtl (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   nie znalazłem nigdzie informacji że strzelający był z sosnowca - mozliwe że był, ale równie dobrze mógł być mieszkańcem dowolnego innego ościennego miasta (co jest bardzo prawdopodobne).

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   BUSOMAT PL

   BUSOMAT PL (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Autobus to nie tarcza.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama