Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budżet obywatelski: można głosować na 116 Drzew dla Sosnowca.

TOS
W piątek 6 października rozpoczyna się głosowanie w kolejnej edycji budżetu obywatelskiego w Sosnowcu. Wśród projektów, na które głosować będą mogli mieszkańcy Sosnowca jest ten dotyczący posadzenia w dzielnicy Niwka... stu szesnastu drzew. Stu szesnastu, bo w przyszłym roku przypadać będzie 116. rocznica nadania stolicy Zagłębia praw miejskich.

Co ciekawe, wśród 126 projektów mieszkańców, które urzędnicy z Sosnowca zweryfikowali pozytywnie, tylko jeden dotyczy nasadzeń drzew. Miałyby się one pojawić w dzielnicy Niwka: w rejonie ulic Dybowskiego, Szybowej i Promiennej. Obecnie jest tutaj nieskoszona łąka z samosiejkami drzew.

- W ostatnich latach obserwuje się wzmożony proces usuwania drzew z przestrzeni miejskiej. Wynika to m.in. ze zwiększenia presji inwestycyjnej czy też zmian ustawowych. Tym samym, w celu zrekompensowania start konieczne jest wykonanie nowych nasadzeń drzew, szczególnie w miejscach niezagospodarowanych nieużytków. Projekt "116 drzew dla Sosnowca" ma na celu zwrócenie uwagi mieszkańców na problem zmniejszania się powierzchni zajmowanej przez drzewa. Jednak punktem wyjścia dla zadania stał się fakt nadania praw miejskich dla miasta Sosnowca. W przypadku realizacji projektu, w 2018 r. obchodzić będziemy 116-lecie nadania praw miejskich miastu (od 1902 r. do 2018 r.). Tak więc każde z drzew będzie miało wymiar symboliczny. Poszczególne drzewa odzwierciedlać będą kolejne rocznice - argumentuje Przemysław Bartos, autor projektu.

W ramach projektu posadzone miałyby zostać takie drzewa jak sosna zwyczajna, sosna czarna, buk czerwonolistny, buk pospolity, grab pospolity, brzoza pożyteczna, głóg pośredni, jarząb szwedzki, kasztanowiec czerwony, miłorząb dwuklapowy, a także magnolia pośrednia i purpurowa.

W miejscu tym pojawić się mają również dwie tablice edukacyjno-dydaktyczne. To dzięki nim mieszkańcy Sosnowca będą mieli okazję poznać historię dzielnicy Niwka oraz terenu, na którym zostaną posadzone drzewa (tereny pokopalniane kopalni Niwka-Modrzejów), a także zapoznać się z charakterystyką nasadzonych drzew. Poprzez tablice edukacyjne mieszkańcy będą mogli dowiedzieć się np. że w 1581 roku Niwka była osadą rybacką, a w latach od 1775/1785 r. do 1801 r. miała nadane prawa miejskie.

- Ważne jest także podkreślenie roli kopalni Niwka-Modrzejów, której to przyległe tereny ówcześnie stanowią niezagospodarowaną przestrzeń, którą warto przywrócić mieszkańcom Sosnowca - dodaje autor projektu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!