Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy wystawa o Edwardzie Gierku w Sosnowcu propaguje komunizm? Prezydent Chęciński: wystawą interesuje się policja i prokuratura

AD
Wystawę o Edwardzie Gierku otwarto 8 marca 2018 roku w Pałacu Schoena.
Wystawę o Edwardzie Gierku otwarto 8 marca 2018 roku w Pałacu Schoena. Tomasz Szymczyk
Czy wystawa o Edwardzie Gierku w sosnowieckim Pałacu Schoena propaguje komunizm? Sugestię, że policja interesuje się wystawą pod tym kątem wyraził podczas dzisiejszej konferencji prasowej Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca. Co na to policja i prokuratura?

Czy wystawa o Edwardzie Gierku w sosnowieckim Pałacu Schoena propaguje komunizm? Mówił o tym podczas dzisiejszej konferencji prasowej Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

- Doszły do nas takie słuchy, i jeśli to jest prawda, to znaczy że wolność słowa w naszym kraju może być zagrożona, że policja interesuje się naszą wystawą poświęconą Edwardowi Gierkowi, pod kątem tego czy taka wystawa nie propaguje komunizmu - mówił Arkadiusz Chęciński. - Jeśli nawet w muzeum nie można pokazywać historii, to chyba nie jest dobrze - mówił prezydent.

Prezydent podkreślał, że wystawa to materiał historyczny dotyczący zarówno dobrych jak i złych stron Edwarda Gierka. Jest prezentowana w muzeum.

Policja się odcina, ale potem prostuje

Zapytaliśmy sosnowiecką policję, czy funkcjonariusze prowadzą jakieś postępowanie w tej sprawie.
Początkowo policjanci kategorycznie zaprzeczali. - Absolutnie nie potwierdzam tych informacji. Nie prowadzimy żadnych czynności związanych z rzekomym szerzeniem komunizmu poprzez wystawę o Edwardzie Gierku - powiedział nam podisnsp. Mariusz Łabędzki, oficer prasowy sosnowieckiej Komendy Miejskiej Policji. - Nie prowadzimy żadnego postępowania, nawet sprawdzającego. Jesteśmy formacją apolityczną. Działamy na podstawie prawa i ramach przepisów, jakie nam pozwalają na działanie. W tej sprawie nie podejmowaliśmy żadnych czynności - dodaje Mariusz Łabędzki.
Jednak po kilku godzinach i dokładnym sprawdzeniu, okazało się, że policja owszem prowadzi czynności w tej sprawie...
- Po dokładnym sprawdzeniu, potwierdzam, że realizujemy czynności nieprocesowe na zlecenie prokuratury Katowice Północ - powiedział nam podisnp. Łabędzki.

Prokuratury zadziałały

Jako pierwsza działania w tej sprawie podjęła sosnowiecka Prokuratura Rejonowa Sosnowiec Północ.
- Było zawiadomienie mieszkańca Sosnowca odnośnie propagowania komunizmu przez tę wystawę - powiedział nam Zbigniew Pawlik, prokurator rejonowy PR Sosnowiec Północ. - Przesłuchaliśmy osobę zgłaszającą, podjęliśmy działania sprawdzające i przekazaliśmy tę sprawę do Prokuratury Katowice Północ, która zajmuje się takimi sprawami.
Sprawa została zakwalifikowana z artykułu, który mówi o karaniu za publiczne propagowanie faszyzmu lub innego totalitarnego systemu lub propagowaniu mowy nienawiści. - Musieliśmy wszcząć postępowanie. Niezależnie od tego, jaki będzie jego finał, bo wiadomo, że nie wszystkie postępowania kończą się postawieniem zarzutów czy aktem oskarżenia. Każde zawiadomienie musimy przyjąć i nadać mu bieg - dodaje prokurator Pawlik.

Sosnowiecka prokuratura przekazała postępowanie Prokuraturze Rejonowej Katowice Północ miesiąc temu. Ta z kolei zleciła "czynności sprawdzające" sosnowieckiej policji.
- Są to czynności nieprocesowe. Naszym celem jest ustalenie, czy doszło tam do popełnienia przestępstwa. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że nie zaistniały przesłanki popełnienia przestępstwa - przekazał nam podinsp. Zbigniew Łabędzki z sosnowieckiej policji.

Przypomnijmy. Wystawę o Edwardzie Gierku "Między Wschodem a Zachodem" otwarto 8 maja tego roku. Wystawa opowiada o życiu i działalności politycznej jednego z przywódców Polski Ludowej. Pokazuje dzieciństwo E. Gierka na tle ówczesnego Sosnowca, wspomina o latach spędzonych na emigracji we Francji i Belgii, następnie powrót do ojczyzny i błyskotliwą karierę, najpierw w Komitecie Wojewódzkim w Katowicach, następnie Komitecie Centralnym Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (PZPR). Przedstawia skok gospodarczy i społeczny jaki dokonał się w naszym regionie i całej Polsce: m. in. wielkie budowy (Huta Katowice), trasy szybkiego ruchu, budownictwo mieszkaniowe, nowoczesny przemysł, a także otwarcie na świat, spotkania z czołowymi politykami XX wieku: prezydentami USA (G. Fordem, J. Carterem), Olofem Palme, Indirą Ghandii etc. Dekadę lat 70. XX wieku kończy czas strajków w Stoczni Gdańskiej, odsunięcie od władzy oraz internowanie Edwarda Gierka w stanie wojennym. Wystawa nie unika bolesnych tematów: wydarzeń marcowych w 1968 r, strajków w Radomiu 1976 r., zwalczanie działaczy opozycji i ruchów obywatelskich.

Eksponaty i materiał ikonograficzny na wystawie pochodzą ze zbiorów: Adama Gierka (zbiory rodzinne), Macieja Gadaczka, Marka Janickiego, Dariusza Kindlera, Józefa Makala, Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu, Muzeum PRL-u. Fundacja Minionej Epoki w Rudzie Śląskiej, Muzeum PRL-u w Nowej Hucie, Muzeum Miejskiego „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej, Muzeum Historii Katowic, Muzeum Historycznego Miasta Krakowa i Instytutu Pamięci Narodowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!