Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dekomunizacja ulic w Sosnowcu: Rondo Gierka zostaje

Tomasz Szymczyk
Edward Gierek zasłużył się w Sosnowcu. Nic dziwnego, że mieszkańcy nie chcą zmieniać patrona Ronda w centrum
Edward Gierek zasłużył się w Sosnowcu. Nic dziwnego, że mieszkańcy nie chcą zmieniać patrona Ronda w centrum
Poznaliśmy propozycje urzędników dotyczące nowych nazw ulic, które miasto musi zmienić w ramach dekomunizacji. Część z nich budzi emocje radnych. Rondo Edwarda Gierka w centrum Sosnowca na razie pozostaje, choć nazwa trafi do konsultacji społecznych.

Niebawem z mapy Sosnowca znikną takie ulice jak Ignacego Kalagi, Brunona Jasieńskiego, Lucjana Szenwalda, Janka Krasickiego czy Hanki Sawickiej. To efekt Ustawy dekomunizacyjnej, do której zastosować mają się samorządy z całej Polski.
W Sosnowcu już wcześniej wytypowano do zmiany kilkanaście ulic, których nie objęła pierwsza akcja zmian nazw ulic na początku lat dziewięćdziesiątych. Mimo niej, sosnowiczanie do dzisiaj chodzą na cmentarz przy ul. Braci Smółków (dziś ul. Andersa) czy dworzec autobusowy na ul. Nowotki (Mościckiego). O propozycjach nowych nazw dyskutowali we wtorek radni z Komisji Samorządności i Organizacyjnej. Wśród nowych patronów ulic wytypowanych do zmiany nazwy mają być m.in. Jan Dorman, Henryk Dietel, król Władysław Jagiełło, KWK Kazimierz-Juliusz czy... nietoperz gacek.

CZYTAJ KONIECZNIE:
TAK WYGLĄDA DEKOMUNIZACJA ULIC W WOJ. ŚLĄSKIM. BRONIĄ GIERKA I ZIĘTKA

- Skupiliśmy się na tym, żeby to byli nasi lokalni bohaterowie, często związani z tą częścią miasta, w której będą uhonorowani i tym, żeby nowe nazwy ulic były zbieżne z tym, co jest wokół - tłumaczy Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Wśród radnych najwięcej emocji spowodowała sprawa przemianowania ulicy Adama Śliwki w Niwce na ulicę Bogusława Kabały, zmarłego niedawno byłego przewodniczącego Rady Miejskiej i wieloletniego dyrektora IV Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica.- Zupełnie nie łączyły nas poglądy polityczne, ale to osoba nierozerwalnie związana z Niwką i „Staszicem” - mówił Chęciński.
Radny Tomasz Mędrzak (PiS) zwrócił jednak uwagę, że Kabała był członkiem egzekutywy KW PZPR w Katowicach, co może spowodować brak zgody wojewody na taką zamianę, tak jak w przypadku ronda Ryszarda Dziopaka w Bielsku-Białej, o którym pisaliśmy na łamach „DZ” kilka dni temu.. Tomasz Niedziela z SLD podkreślił jednak, że jakiekolwiek zmiany nie chcą sami mieszkańcy ulicy Śliwki.

ZOBACZ, KTÓRE ULICE W SOSNOWCU ZMIENIĄ PATRONÓW

Dekomunizacja ulic w Sosnowcu

Sosnowiec: 12 ulic do zmiany, rondo Gierka na razie zostaje

ZOBACZ KONIECZNIE: NASZA RAMÓWKA
DZISIAJ POLECAMY PROGRAM KATARZYNY KAPUSTY Z CYKLU TU BYŁAM

- Myślę, że przeciętny mieszkaniec Sosnowca ma w nosie ustawę dekomunizacyjną i absurdalne pomysły ruszania czegokolwiek i dla niego jest dobrze tak, jak jest - mówił zwracając też uwagę na koszty przemalowania napisów z nazwą ulicy na blokach, które dopiero co przeszły kosztowną termomodernizac
ję. Radni pytali także, dlaczego w wykazie nazw przeznaczonych do zmiany nie ma ronda Edwarda Gierka.

- To prawie pewnik, że jeśli my tego nie zmienimy, to zmieni nam to wojewoda i nie będziemy mieli nic do powiedzenia w sprawie nowej nazwy - argumentował Tomasz Mędrzak.
- Jako mieszkaniec Sosnowca nie identyfikuję się z polityką tamtych lat. Edward Gierek to jednak mieszkaniec Sosnowca, który wiele dla tego miasta zrobił - odpowiadał Arkadiusz Chęciński przytaczając słowa Jarosława Kaczyńskiego o Gierku jako „komunistycznym, ale jednak patriocie”. - Będziemy chcieli przeprowadzić coś w rodzaju konsultacji i spytać mieszkańców Sosnowca o to, czy uważają, że postać Edwarda Gierka powinna być upamiętniona w Sosnowcu - dodaje.

Ostatecznie radni nie podjęli decyzji w sprawie opinii dla projektu uchwały. Odłożyli ją o miesiąc tłumacząc potrzebą konsultacji z mieszkańcami. Podczas posiedzenia pojawiły się też propozycje innych patronów: działacza socjalistycznego Tomasza Arciszewskiego, twórcy nazwy Zagłębie Dąbrowskie Józefa Patrycjusza Cieszkowskiego czy dawnego proboszcza katedry w Sosnowcu ks. Wacława Wicińskiego.

Radnych poróżniła też zgłoszona przez prezydenta miasta inicjatywa odebrania honorowego obywatelstwa Sosnowca radzieckiemu generałowi Iwanowi Korownikowowi, który dowodził 59. Armią wyzwalającą w styczniu 1945 roku miasto.

- Nie oceniam tego generała. Uważam tylko, że nie powinien być honorowym obywatelem miast w Polsce, a w Rosji- wyjaśnia Chęciński.

- Korownikow nie podlega pod ustawę dekomunizacyjną. Chciałbym wiedzieć, czy odpowiada za jakieś zbrodnie wojenne. 59. Armią dowodził nie najgorzej, bo w przeciwieństwie do wielu innych miast, Kraków czy Sosnowiec wyzwalane przez tą armię niewiele ucierpiało - mówił będący przeciwnego zdania radny Janusz Kubicki (PO).

Ostatecznie większość radnych poparła wniosek prezydenta. Przypomnijmy, że w 2007 r. Rada Miejska odebrała już tytuł honorowego obywatela Sosnowca marszałkowi Michałowi Roli-Żymierskiemu.

Które ulice do zmiany?

Ignacego Kalagi
- proponowana nazwa to Jana Dormana, założyciela Teatru Dzieci Zagłębia.
Braci Śliwów
- Braci Altman, znanych fotografików.
Adama Śliwki
- Bogusława Kabały, dyrektora „Staszica” i przewodniczącego RM.
Brunona Jasieńskiego
- przedłużenie nazwy Armii Krajowej, jej odnoga otrzymać ma imię Anki Kowalskiej, pisarki, działaczki KOR
Lucjana Szenwalda
- KWK Kazimierz-Juliusz, ostatniej kopalni w Zagłębiu Dąbrowskim.
Jana Gacka
- Gacka, nietoperza bytującego w jej okolicy.
Janka Krasickiego
- Ignacego Krasickiego, biskupa, pisarza i myśliciela epoki oświecenia.
Jana Szewczyka
- Fitznera i Gampera, założycieli fabryki, późniejszego Fakopu.
Bronisława Wesołowskiego
- Józefa Pomian-Pomianowskiego, architekta, projektanta wielu kościołów w Zagłębiu.
Tomasza Zapały
- króla Władysława Jagiełły; nawiązanie do sąsiednich ulic.
Hanki Sawickiej
- Kryptologów, nawiązanie do sąsiednich.
Dąbrowszczaków
- Henryka Dietla, przemysłowca.

Zrezygnowano ze zmiany nazw ulic 27 Stycznia, Przyjaźni, Braterstwa Broni i Przyjaciół Żołnierza.

ZOBACZ KONIECZNIE: NASZA RAMÓWKA
DZISIAJ POLECAMY PROGRAM KATARZYNY KAPUSTY Z CYKLU TU BYŁAM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!