Na Modrzejowskiej znów będą prawdziwe drzewa

  Na Modrzejowskiej znów będą prawdziwe drzewa

  Tomasz Szymczyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Na Modrzejowskiej znów będą prawdziwe drzewa

  ©Lucyna Nenow

  Jesienią tego roku powinny się rozpocząć prace związane z budową sieci ciepłowniczej w rejonie ulic Modrzejowskiej, Targowej, Dekerta i Szklarnianej w ścisłym centrum Sosnowca. Wraz z pracami na pierwszej z nich ma się również rozpocząć jej modernizacja. Prace będą zsynchronicowane, by dwa razy nie rozkopywać nawierzchni na ulicy Modrzejowskiej.
  Na Modrzejowskiej znów będą prawdziwe drzewa

  ©Lucyna Nenow

  - Projekt zakłada budowę sieci ciepłowniczej zasilającej w ciepło ścisłe centrum Sosnowca, które od lat boryka się z problemem zanieczyszczonego powietrza. Urząd Miasta deklaruje wolę stopniowego przyłączania do sieci ciepłowniczej budynków gminnych będących w zarządzie Miejskiego Zakładu Zasobów Lokalowych. Zainteresowanie wyrazili również mieszkańcy i zarządcy budynków prywatnych - mówi Antoni Kędzierski, dyrektor Departamentu Rynku Tauronu Ciepło.


  Pomysł związany z podłączeniem starych kamieniec do ciepła sieciowego poprzedziły ankiety, w których przedstawiciele Tauronu Ciepło pytali mieszkańców o to, czy byliby zainteresowani ciepłem sieciowym, przedstawiali też koszty takiej zmiany. Większość ankietowanych mieszkańców wyraziła ostatecznie chęć zmiany systemu ogrzewania swoich mieszkań.

  Takie działanie popierają również władze Sosnowca.

  - Planujemy remont ulic w ścisłym centrum miasta. Przy tej okazji wspólnie z Tauronem Ciepło chcielibyśmy podłączyć kamienice do sieci ciepłowniczej. Obecnie każde z mieszkań w tych kamienicach ma swój system ogrzewania i często są to stare piece, które emitują mnóstwo pyłów. Przy centralnym ogrzewaniu nie ma takich problemów. To dałoby wymierny efekt ekologiczny - podkreśla Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

  Ponieważ wielu mieszkańców jest zainteresowanych przyłączeniem do sieci, pracownicy Tauronu Ciepło obecnie przygotowują umowy dla zarządców budynków. Jednocześnie trwają ustalenia z zarządcami pozostałych budynków. Równolegle spółka opracowuje dokumentację techniczną dla realizacji tej inwestycji. Tauron Ciepło prace związane z położeniem ciepłociągu chce rozpocząć jesienią tego roku, aby z początkiem następnego ciepło mogło popłynąć do mieszkań przyłączonych do sieci budynków.

  Mieszkańcy planowanych do przyłączenia budynków, mogą ubiegać się o dotacje z budżetu miasta na modernizację systemu ogrzewania: z węglowego na podłączenie do sieci ciepłowniczej. Informacje na temat dotacji do modernizacji ogrzewania można uzyskać w Wydziale Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego w Sosnowcu. Wnioski o dotacje na zadania realizowane w 2017 r. będzie można składać od 2 stycznia 2017r. do 30 września 2017 r.

  Wraz z budową ciepłociągu ma być realizowany I etap przebudowy centrum Sosnowca, polegający na modernizacji ulicy Modrzejowskiej między Kościelną a Warszawską. Zmienić ma się tam wiele.

  - Na Modrzejowskiej pojawi się nowa nawierzchnia, mała architektura i zieleń - mówi Mateusz Rykała, wiceprezydent Sosnowca.

  Nowością, a raczej powrotem do sprawdzonych rozwiązań będą drzewa sadzone bezpośrednio do ziemi, a nie do donic.

  - Będzie to jedna z odmian lipy. Drzewa sadzone będą do gruntu, ale w specjalnych koszach tak, by nie rozsadzały biegnących ulicą instalacji - dodaje Mateusz Rykała.

  Pierwszy etap modernizacji ulicy Modrzejowskiej ma kosztować miasto około 4 milionów złotych.

  *Transformersy zniszczą Katowice. Tak to ma wyglądać ZDJĘCIA
  *Miss Polski 2016 OTO FINALISTKI Zobacz zdjęcia
  *Wakacje za granicą: Tych krajów unikaj i nie jedź. MSZ ostrzega. Są zaskoczenia
  *Najlepsze baseny w województwie śląskim [TOP 10 BASENÓW]
  *W pełni wyposażone mieszkanie w centrum Katowic może być Twoje! Dołącz do graczy loterii "Dziennika Zachodniego"

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   mega brud na wakacje

   ooo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Dlaczego w Sosnowcu jest tak brudno Panie Rykałą ?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama