NIE dla reformy edukacji: Sosnowiec składa skargę na decyzję...

  NIE dla reformy edukacji: Sosnowiec składa skargę na decyzję Kuratorium Oświaty w Katowicach

  Katarzyna Domagała-Szymonek

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Sosnowiec to kolejne miasto w Śląskiem, które zdecydowało się złożyć skargę na Kuratorium Oświaty
  1/10
  przejdź do galerii

  Sosnowiec to kolejne miasto w Śląskiem, które zdecydowało się złożyć skargę na Kuratorium Oświaty ©ARC

  Sosnowiec to kolejne miasto w Śląskiem, które zdecydowało się złożyć skargę na Kuratorium Oświaty. Sprawa dotyczy wskazanych przez kuratorium zmian, jakie miasto ma nanieść na zaproponowaną sieć szkół. Wcześniej decyzję o skierowaniu skargi do sądu administracyjnego podjął burmistrz Żarek, który już 6 marca wysłał pismo w tej sprawie oraz prezydent Dąbrowy Górniczej.
  W Sosnowcu spór dotyczy dwóch szkół. Szkoły podstawowej nr 6 oraz sąsiadującego z nią Gimnazjum nr 16. W projekcie uchwały dostosowującej nową sieć szkół do reformy oświaty miasto wskazało, że chce włączyć gimnazjum do podstawówki.

  Tymczasem zdaniem kuratorium lepszym rozwiązaniem będzie utworzenie z gimnazjum samodzielnej 8-letniej szkoły podstawowej, dla której ma zostać utworzony nowy obwód. I taką zmianę nakazało wprowadzić w wydanej opinii warunkowej.

  SAMORZĄDY WALCZĄ Z KURATORIUM


  - Argumenty przedstawione przez kuratorium dla nas są nie do przyjęcia - komentuje Zbigniew Byszewski, naczelnik wydziału edukacji UM w Sosnowcu. - SP nr 6 jest jedną z najbardziej licznych szkół w mieście, cieszy się sporym zainteresowaniem wśród rodziców spoza rejonu. Dlatego uznaliśmy, że połączenie tych szkół w jedną pozwoli w pełni wykorzystać ich potencjał oraz pozwoli uniknąć „dwuzmianowości" - dodaje.

  Sonda

  Czy Sosnowiec powinien ugiąć się przed Kuratorium Oświaty?  Z wyliczeń magistratu wynika, że jeśli doszłoby do rozdzielenia szkół, to z obwodu nowo powstałej szkoły podstawowej we wrześniu 2017 do klasy pierwszej miasto zebrałoby 15 uczniów. Byłaby to jedna klasa pierwsza, która budynek dzieliłaby z uczniami z 2 i 3 klasy gimnazjum.

  Zobacz galerię

  - Po otrzymaniu opinii z kuratorium, staraliśmy się jeszcze przekonać ich przedstawicieli do zmiany zdania. Jednak okazuje się, że wiedzą lepiej jak optymalnie wykorzystać budynki szkół w naszym mieście - komentuje Byszewski, który dodaje, że miasto skargę prześle w przyszłym tygodniu.

  CZYTAJCIE DALEJ NA NASTĘPNEJ STRONIE
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   0brona

   jurek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   to niech będzie dalej przemoc w gimnazjach walki mocniejszych może inne patologie za rok powiedzą to glupi rodzice tak chcieli.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Walka samorządów z PIS-em trwa !!! kosztem dzieci :(

   Inka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   Następny "genialny" prezydent "zatroskany" dziećmi z Sosnowca. Tylko, że ten prezydent protestował już przeciwko reformie w ubiegłym roku na manifestacji w Warszawie. Tu nie chodzi o dobro dzieci...rozwiń całość

   Następny "genialny" prezydent "zatroskany" dziećmi z Sosnowca. Tylko, że ten prezydent protestował już przeciwko reformie w ubiegłym roku na manifestacji w Warszawie. Tu nie chodzi o dobro dzieci tylko o dowalenie PIS-owi. Dalej głosujcie na tych hipokrytów :( którzy was maja głęboko gdzieś.

   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Przecież tu nie chodzi o dzieci, nie chodzi o nauczycieli to chodzi tylko o to że obecny rząd to

   Gieksa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   Przecież tu nie chodzi o dzieci, nie chodzi o nauczycieli to chodzi tylko o to że obecny rząd to wprowadza, gdyby to sprawdzało PO to była by to najlepsza decyzja, szczególnie że przez 8 lat...rozwiń całość

   Przecież tu nie chodzi o dzieci, nie chodzi o nauczycieli to chodzi tylko o to że obecny rząd to wprowadza, gdyby to sprawdzało PO to była by to najlepsza decyzja, szczególnie że przez 8 lat zamknęli 1148 szkół i nikt nie widział problemu.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama