Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

NIE dla reformy edukacji: Sosnowiec składa skargę na decyzję Kuratorium Oświaty w Katowicach

Katarzyna Domagała-Szymonek
Katarzyna Domagała-Szymonek
Sosnowiec to kolejne miasto w Śląskiem, które zdecydowało się złożyć skargę na Kuratorium Oświaty
Sosnowiec to kolejne miasto w Śląskiem, które zdecydowało się złożyć skargę na Kuratorium Oświaty ARC
Sosnowiec to kolejne miasto w Śląskiem, które zdecydowało się złożyć skargę na Kuratorium Oświaty. Sprawa dotyczy wskazanych przez kuratorium zmian, jakie miasto ma nanieść na zaproponowaną sieć szkół. Wcześniej decyzję o skierowaniu skargi do sądu administracyjnego podjął burmistrz Żarek, który już 6 marca wysłał pismo w tej sprawie oraz prezydent Dąbrowy Górniczej.

W Sosnowcu spór dotyczy dwóch szkół. Szkoły podstawowej nr 6 oraz sąsiadującego z nią Gimnazjum nr 16. W projekcie uchwały dostosowującej nową sieć szkół do reformy oświaty miasto wskazało, że chce włączyć gimnazjum do podstawówki.

Tymczasem zdaniem kuratorium lepszym rozwiązaniem będzie utworzenie z gimnazjum samodzielnej 8-letniej szkoły podstawowej, dla której ma zostać utworzony nowy obwód. I taką zmianę nakazało wprowadzić w wydanej opinii warunkowej.

SAMORZĄDY WALCZĄ Z KURATORIUM

- Argumenty przedstawione przez kuratorium dla nas są nie do przyjęcia - komentuje Zbigniew Byszewski, naczelnik wydziału edukacji UM w Sosnowcu. - SP nr 6 jest jedną z najbardziej licznych szkół w mieście, cieszy się sporym zainteresowaniem wśród rodziców spoza rejonu. Dlatego uznaliśmy, że połączenie tych szkół w jedną pozwoli w pełni wykorzystać ich potencjał oraz pozwoli uniknąć „dwuzmianowości" - dodaje.

Z wyliczeń magistratu wynika, że jeśli doszłoby do rozdzielenia szkół, to z obwodu nowo powstałej szkoły podstawowej we wrześniu 2017 do klasy pierwszej miasto zebrałoby 15 uczniów. Byłaby to jedna klasa pierwsza, która budynek dzieliłaby z uczniami z 2 i 3 klasy gimnazjum.

- Po otrzymaniu opinii z kuratorium, staraliśmy się jeszcze przekonać ich przedstawicieli do zmiany zdania. Jednak okazuje się, że wiedzą lepiej jak optymalnie wykorzystać budynki szkół w naszym mieście - komentuje Byszewski, który dodaje, że miasto skargę prześle w przyszłym tygodniu.

CZYTAJCIE DALEJ NA NASTĘPNEJ STRONIE
Opinia kuratora jest wiążąca. Nie ma od niej odwołania. Można jedynie wnieść na nią skargę do WSA. Na takie rozwiązanie przed Sosnowcem zdecydowały się dotąd dwa samorządy: Żarki oraz Dąbrowa Górnicza. Skarga z Żarek wpłynęła już do kuratorium, które ma obowiązek w ciągu 30 dni przesłać ją do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

CZYTAJCIE TEŻ:
Dąbrowa Górnicza mówi „nie" reformie edukacji i idzie do sądu!
Gmina Żarki kontra kuratorium
Co zamiast gimnazjów? Zobaczcie nową mapę edukacyjną

Brak porozumienia w Żarkach dotyczy przekształcenia Gimnazjum im. Jana Pawła II. Samorząd chce w budynku gimnazjum otworzyć przedszkole i żłobek. Zaś 8-klasową szkołę podstawową otworzyć w obecnej placówce. Kuratorium w opinii wskazało, że należy zwiększyć liczbę szkół podstawowych i nakazało przekształcić gimnazjum w samodzielną 8-letnią szkołę podstawową.

INTERAKTYWNA MAPA ZMIAN W WOJ. ŚLĄSKIM. KLIKNIJ I SPRAWDŹ REFORMĘ EDUKACJI W SWOIM MIEŚCIE

Z kolei w Dąbrowie Górniczej chodzi o cztery gimnazja i cztery szkoły podstawowe. Miasto chciało, aby dzieci z młodszych klas podstawówek uczyły się w dotychczasowych podstawówkach, a starsze w budynkach gimnazjów. To rozwiązanie nie przypadło do gustu kuratorium, które zaleciło miasto otwarcie czterech nowych szkół podstawowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: NIE dla reformy edukacji: Sosnowiec składa skargę na decyzję Kuratorium Oświaty w Katowicach - Dziennik Zachodni