Noc Muzeów w kościele ewangelickim w Sosnowcu [ZDJĘCIA]

  Noc Muzeów w kościele ewangelickim w Sosnowcu [ZDJĘCIA]

  Zdjęcie autora materiału

  Tomasz Szymczyk

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Noc Muzeów w kościele ewangelickim w Sosnowcu
  1/13
  przejdź do galerii

  Noc Muzeów w kościele ewangelickim w Sosnowcu ©Tomasz Szymczyk/Dziennik Zachodni

  Już po raz drugi sosnowiecki kościół ewangelicki pw. św. Jana gościł na mapie Nocy Muzeów. Sosnowiczanie mogli zobaczyć od środka znajdującą się przy ul. Żeromskiego świątynię, ale też zaznajomić się z jej historią i zasadami wyznania ewangelickiego.
  Kościół to dawna hala fabryczna przędzalni Henryka Dietla, którą w latach 80. XIX wieku zaadaptowano na potrzeby świątyni, a niedługo potem przebudowano i dobudowano do niej wieżę. Jest czynny nieprzerwanie od 1886 roku. Wiele osób mija ją podczas spaceru z Pogoni na Sielec czy jazdy tramwajem z centrum Sosnowca na Pogoń. Niewielu miało jednak okazję być w środku. Kościół można było odwiedzić w sobotę wieczorem podczas Nocy Muzeów, która odbywała się tutaj już po raz drugi.


  - Idea jest taka, by ludziom żyjącym w Sosnowcu, ale nie tylko, faktu, że w Sosnowcu istnieje również kościół nieco inny niż te najczęściej spotykane. Wielu ludzi przechodziło ul. Żeromskiego, a potem, trafiając do nas, mówiło, że nie miało pojęcia, że tu jest w ogóle kościół. Z jednej strony naszym celem jest więc propagowanie ewangelicyzmu i naszej społeczności w Sosnowcu, a z drugiej chęć pokazania faktu, że Pan Bóg działa i jest obecny również dzisiaj, w naszym kościele i chcemy podzielić się z ludźmi tym, co nas porusza. To połączenie z jednej strony zwiedzania, pokazania organów, pokazania nieco innego stylu architektury i powiązania z historią Sosnowca, a z drugiej strony odniesienie duchowe - mówi Piotr Sztwiertnia, praktykant w parafii ewangelickiej pw. św. Jana w Sosnowcu, ale też w Katowicach-Szopienicach, Mysłowicach i Lędzinach-Hołdunowie.

  Wszystkie cztery są administrowane przez jednego proboszcza, którym od 1997 roku jest ks. Adam Malina.

  KLIKNIJ I PRZEJDŹ DO RELACJI NA BIEŻĄCO ZE ZDJĘCIAMI
  NOC MUZEÓW NA ŚLĄSKU I WOJ. ŚLĄSKIM NA ŻYWO

  Ważną cezurą w historii parafii ewangelickiej jest rok 1945, kiedy to kościół został znacjonalizowany i przeszedł pod zarząd Politeksu (zakładu powstałego na bazie znacjonalizowanej przędzalni Dietla). Również wtedy większość parafian odgórnie uznana za Niemców musiała wyjechać. Licząca przed II wojną światową parafia bardzo się skurczyła. Unormowanie wielu spraw formalnych przyjął dopiero okres po 1989 roku. Dzisiaj parafialną społeczność tworzy około stu dwudziestu osób. To mieszkańcy nie tylko Sosnowca, ale też Czeladzi, Będzina czy Zawiercia.

  - Regularnie na nabożeństwa przychodzi około 30-40 osób. Więcej jest ich w święta. Prowadzimy lekcje religii, mamy tygodniowe spotkania z wiarą w każdą środę o godz. 18.30, gdzie poruszamy tematy biblijne czy dyskutujemy. Coraz częściej pojawiają się wycieczki w naszym kościele, więc mamy okazję, żeby opowiedzieć coś o nas ewangelikach kulturowo, ale też duchowo. Współpracujemy też ze szkołami - opowiada Piotr Sztwiertnia. Jak dodaje, parafia się rozwija i co roku odnotowuje kilkanaście wstąpień do kościoła. To zarówno osoby wcześniej niewierzące czy należące wcześniej do innych wyznań.

  W czasie Nocy Muzeów w kościele ewangelickim można było zobaczyć kościół w środku, zapoznać się z tezami Marcina Lutra i wziąć udział w konkursie. Gratką dla miłośników historii była wystawa zabytkowych egzemplarzy Pisma Świętego i starych ksiąg parafialnych.

  *Noc Muzeów w Katowicach i innych miastach woj. śląskiego PROGRAM + ATRAKCJE
  *Wielki pożar w Katowicach na zdjęciach i filmach wideo. Toksyczny dym nad miastem
  *WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS
  *Matura 2016: Jak pisać, żeby zdać ARKUSZE + ODPOWIEDZI + TESTY
  *Nowy abonament RTV, czyli opłata audiowizualna z rachunkiem za prąd ZASADY, KWOTY, ZWOLNIENIA!

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a urzędnicy tymczasem...

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 8

   Urzędnicy w liczbie około 400 osób w sosnowcu 13 maja bawili się na suto zakrapianej imprezie za pieniądze podatników, jakby nie było innych potrzeb w mieście . Łatwo policzyć np 400 x przykładowo...rozwiń całość

   Urzędnicy w liczbie około 400 osób w sosnowcu 13 maja bawili się na suto zakrapianej imprezie za pieniądze podatników, jakby nie było innych potrzeb w mieście . Łatwo policzyć np 400 x przykładowo 200 złotych to się równa bez mała 100 tysięcy złotych a dzieci głodne chodzą. URZĄD TO MA BYĆ SŁUŻBA NIE PRZYWILEJE. Proszę rozpowszechniać...zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama