Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Noc Muzeów w kościele ewangelickim w Sosnowcu [ZDJĘCIA]

Tomasz Szymczyk
Tomasz Szymczyk
Noc Muzeów w kościele ewangelickim w Sosnowcu
Noc Muzeów w kościele ewangelickim w Sosnowcu Tomasz Szymczyk/Dziennik Zachodni
Już po raz drugi sosnowiecki kościół ewangelicki pw. św. Jana gościł na mapie Nocy Muzeów. Sosnowiczanie mogli zobaczyć od środka znajdującą się przy ul. Żeromskiego świątynię, ale też zaznajomić się z jej historią i zasadami wyznania ewangelickiego.

Kościół to dawna hala fabryczna przędzalni Henryka Dietla, którą w latach 80. XIX wieku zaadaptowano na potrzeby świątyni, a niedługo potem przebudowano i dobudowano do niej wieżę. Jest czynny nieprzerwanie od 1886 roku. Wiele osób mija ją podczas spaceru z Pogoni na Sielec czy jazdy tramwajem z centrum Sosnowca na Pogoń. Niewielu miało jednak okazję być w środku. Kościół można było odwiedzić w sobotę wieczorem podczas Nocy Muzeów, która odbywała się tutaj już po raz drugi.

- Idea jest taka, by ludziom żyjącym w Sosnowcu, ale nie tylko, faktu, że w Sosnowcu istnieje również kościół nieco inny niż te najczęściej spotykane. Wielu ludzi przechodziło ul. Żeromskiego, a potem, trafiając do nas, mówiło, że nie miało pojęcia, że tu jest w ogóle kościół. Z jednej strony naszym celem jest więc propagowanie ewangelicyzmu i naszej społeczności w Sosnowcu, a z drugiej chęć pokazania faktu, że Pan Bóg działa i jest obecny również dzisiaj, w naszym kościele i chcemy podzielić się z ludźmi tym, co nas porusza. To połączenie z jednej strony zwiedzania, pokazania organów, pokazania nieco innego stylu architektury i powiązania z historią Sosnowca, a z drugiej strony odniesienie duchowe - mówi Piotr Sztwiertnia, praktykant w parafii ewangelickiej pw. św. Jana w Sosnowcu, ale też w Katowicach-Szopienicach, Mysłowicach i Lędzinach-Hołdunowie.

Wszystkie cztery są administrowane przez jednego proboszcza, którym od 1997 roku jest ks. Adam Malina.

KLIKNIJ I PRZEJDŹ DO RELACJI NA BIEŻĄCO ZE ZDJĘCIAMI
NOC MUZEÓW NA ŚLĄSKU I WOJ. ŚLĄSKIM NA ŻYWO

Ważną cezurą w historii parafii ewangelickiej jest rok 1945, kiedy to kościół został znacjonalizowany i przeszedł pod zarząd Politeksu (zakładu powstałego na bazie znacjonalizowanej przędzalni Dietla). Również wtedy większość parafian odgórnie uznana za Niemców musiała wyjechać. Licząca przed II wojną światową parafia bardzo się skurczyła. Unormowanie wielu spraw formalnych przyjął dopiero okres po 1989 roku. Dzisiaj parafialną społeczność tworzy około stu dwudziestu osób. To mieszkańcy nie tylko Sosnowca, ale też Czeladzi, Będzina czy Zawiercia.

- Regularnie na nabożeństwa przychodzi około 30-40 osób. Więcej jest ich w święta. Prowadzimy lekcje religii, mamy tygodniowe spotkania z wiarą w każdą środę o godz. 18.30, gdzie poruszamy tematy biblijne czy dyskutujemy. Coraz częściej pojawiają się wycieczki w naszym kościele, więc mamy okazję, żeby opowiedzieć coś o nas ewangelikach kulturowo, ale też duchowo. Współpracujemy też ze szkołami - opowiada Piotr Sztwiertnia. Jak dodaje, parafia się rozwija i co roku odnotowuje kilkanaście wstąpień do kościoła. To zarówno osoby wcześniej niewierzące czy należące wcześniej do innych wyznań.

W czasie Nocy Muzeów w kościele ewangelickim można było zobaczyć kościół w środku, zapoznać się z tezami Marcina Lutra i wziąć udział w konkursie. Gratką dla miłośników historii była wystawa zabytkowych egzemplarzy Pisma Świętego i starych ksiąg parafialnych.

*Noc Muzeów w Katowicach i innych miastach woj. śląskiego PROGRAM + ATRAKCJE
*Wielki pożar w Katowicach na zdjęciach i filmach wideo. Toksyczny dym nad miastem
*WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS
*Matura 2016: Jak pisać, żeby zdać ARKUSZE + ODPOWIEDZI + TESTY
*Nowy abonament RTV, czyli opłata audiowizualna z rachunkiem za prąd ZASADY, KWOTY, ZWOLNIENIA!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Noc Muzeów w kościele ewangelickim w Sosnowcu [ZDJĘCIA] - Dziennik Zachodni