Pergola, zieleń i ławeczki. W parku? Nie. Na targu

  Pergola, zieleń i ławeczki. W parku? Nie. Na targu

  Tomasz Szymczyk

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Ruszył drugi etap prac modernizacyjnych na targowisku przy ul. Szklarnianej w centrum Sosnowca
  1/7
  przejdź do galerii

  Ruszył drugi etap prac modernizacyjnych na targowisku przy ul. Szklarnianej w centrum Sosnowca ©TOS

  Ruszył drugi etap prac modernizacyjnych na targowisku przy ul. Szklarnianej w centrum Sosnowca. Koszt modernizacji to 600 tysięcy złotych.
  Popularne wśród sosnowiczan targowisko przy ul. Szklarnianej w centrum miasta do tej pory było miejscem, w którym czas zatrzymał się kilkanaście lat temu. Mimo to sosnowiczanie chętnie przychodzą tutaj po świeże warzywa i owoce czy kwiaty. Oprócz stałych kupców nie brakuje tu również przygodnych handlarzy latem i jesienią oferujących chociażby grzyby.

  Modernizacja targowiska przez długie lata była tylko w sferze planów, bo kupcy i władze Sosnowca mieli inne pomysły. Ostatecznie, w październiku 2015 roku, udało się dojść do porozumienia, na mocy którego kupcy zajęli się remontem pawilonów, a miasto - nawierzchni. Ten drugi etap właśnie się rozpoczyna.

  CZYTAJCIE TEŻ:
  Sosnowiec: chociaż tego nie widać, rozpoczął się remont targowiska
  Remont targowiska w Sosnowcu przy ul. Szklarnianej odbędzie się wiosną


  - W tej chwili rozpoczynamy prace dotyczące całej części drogowej, związane z małą architekturą i wymianą oświetlenia w tym regionie - wyjaśnia Mateusz Rykała, wiceprezydent Sosnowca. - Prace potrwają do czerwca. Ich wartość to 600 tys. zł - dodaje.

  Dzisiaj część pawilonów na targowisku jest już wyremontowana, inne dopiero czekają na modernizację. Odnowione pawilony w tym miejscu nie będą jedyną nowością. - Pojawi się w tym rejonie zieleń i pergola, która będzie łączyć w ciekawy sposób te pawilony. Będzie też nowe oświetlenie ledowe i ławki. Po remoncie będzie to zupełnie inne miejsce - opowiada Mateusz Rykała.

  Z prac prowadzonych w tym miejscu cieszą się sosnowiczanie.

  - Często robię zakupy w tym miejscu. Kupuję głównie warzywa i owoce. Ceny są przystępne, wybór duży, ale rzeczywiście potrzebne są tutaj zmiany - mówi Grażyna Mazur, którą spotkaliśmy na targowisku.

  Zobacz galerię

  W przyszłości z odnowionym targowiskiem ma sąsiadować nowoczesny budynek w miejscu wyłączonej z użytkowania kamienicy przy Szklarnianej.

  - Budynek na Szklarnianej oczywiście znajduje się w obszarze potencjalnych działań gminy, jako ważne miejsce dla przestrzeni miejskiej, konieczne do rewitalizacji. Znajduje się w Lokalnym Programie Rewitalizacji i jest uwzględniony w planowanych działaniach. Poszukujemy na ten cel źródeł finansowania - mówi Joanna Sekuła, dyrektor Miejskiego Zakładu Zasobów Lokalowych.

  Na targowisko, na „hale”
  Wielu sosnowiczan udając się na remontowane właśnie targowisko mówi, że idzie „na hale”. Nazwa ta nawiązuje do istniejącej tutaj niegdyś huty szkła.

  CZYTAJCIE TEŻ:
  Sosnowiec: targowisko przy Szklarnianej idzie do przebudowy
  18 zdjęć
  Przejdź do galerii

  Galeria dostępna tylko dla abonentów Dziennika Zachodniego

  Sosnowiec: targowisko przy Szklarnianej idzie do przebudowy [ZDJĘCIA i WIZUALIZACJE]

  Sosnowiec: targowisko przy Szklarnianej idzie do przebudowy [ZDJĘCIA i WIZUALIZACJE]

  Link do głównego zdjęcia


  Zakład w 1879 roku założył Paweł Epstein. Dziś jedyną pozostałością po nich jest nazwa ulicy Szklarnianej. Gdy huta zakończyła produkcję, w jednym z jej pomieszczeń uruchomiono halę targową. W 1973 roku ostatnie pozostałości po dawnej hucie szkła wyburzono, a w kwartale ulic Warszawskiej, Szklarnianej i Dekerta powstało targowisko okrojone później poprzez budowę Centrum Handlowego Plaza.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama