Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radni z Sosnowca przeciw ustawie dekomunizacyjnej. Ulica Kruczkowskiego zostaje

Tomasz Szymczyk
W Sosnowcu istnieje ulica Leona Kruczkowskiego
W Sosnowcu istnieje ulica Leona Kruczkowskiego
Radni Sosnowca przeciw ustawie dekomunizacyjnej. Komisja Samorządności Rady Miejskiej w Sosnowcu negatywnie zaopiniowała zmianę nazwy ulicy Kruczkowskiego, który kiedyś tutaj mieszkał.

W Sosnowcu podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej przegłosowano niemal wszystkie przygotowane uchwały, zmieniające nazwy ulic w ramach dekomunizacji. Teraz okazało się, że stolica Zagłębia zdekomunizować ma również Leona Kruczkowskiego, pisarza i dramaturga, ale też posła na Sejm i członka Rady Państwa PRL. Przygotowana uchwała dotycząca zmiany ulicy Kruczkowskiego na ulicę malarki Jadwigi Maziarskiej nie zyskała jednak pozytywnej opinii radnych Komisji Samorządności, podobnie jak projekt dotyczący zniesienia Kruczkowskiego jako patrona SP nr 32 w Sosnowcu-Kazimierzu Górniczym, gdzie pisarz mieszkał w latach 1926-1933. Uczył wówczas chemii i fizyki w szkole w Maczkach.

– W mojej ocenia nie ma to znaczenia. Te rzeczy trzeba rozpatrywać w kontekście ustawy. Takie argumenty, jak związek postaci z danym miastem, pojawiają się w większej liczbie przypadków – odpowiada Tomasz Gonet z Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej katowickiego oddziału IPN. – Nazwę ulicy Kruczkowskiego kilka tygodni temu zmieniono chociażby w sąsiedniej Dąbrowie Górniczej.

– Powinniśmy wysłać pismo do IPN-u z zapytaniem, dlaczego Kruczkowski jest objęty takim zapisem. Leon Kruczkowski w Sosnowcu pracował przez siedem lat, nie był wówczas członkiem partii komunistycznej. W kampanii wrześniowej walczył w stopniu oficerskim, wojnę spędził w oflagu i potem jak wielu innych wybitnych polskich pisarzy tworzył również w okresie PRL-u. Powinniśmy wyrazić protest przeciwko tej paranoi, jaką jest ta zmiana – apelował radny Janusz Kubicki, który niedawno zawiesił swoje członkostwo w klubie radnych PO.

Ostatecznie projekt uchwały dotyczący zmiany nazwy ulicy Kruczkowskiego nie otrzymał pozytywnej opinii. Za zmianą nazwy głosowało tylko dwóch radnych, co oznacza, że przeciwnicy zdekomunizowania Kruczkowskiego znaleźli się również w klubie radnych PiS, których na posiedzeniu komisji było trzech.

Pozytywnej opinii komisji nie uzyskał również projekt uchwały dotyczący zniesienia patrona SP nr 32. Uchwały – choć bez pozytywnych opinii – znajdą się teraz w programie sesji nadzwyczajnej Rady Miejskiej, która ma się odbyć 18 lipca.

Nierozstrzygniętą kwestią w sprawie dekomunizacji w Sosnowcu jest wciąż sprawa ronda Gierka. Miasto przeprowadziło w tej sprawie konsultacje społeczne, w których wzięło udział 12 765 osób. Aż 97,2 procent z nich było za upamiętnieniem urodzonego w Porąbce I sekretarza KC PZPR na terenie Sosnowca.

CZYTAJ KONIECZNIE
DEKOMUNIZACJA W SOSNOWCU: RONDO GIERKA POZOSTAJE

– Wyniki konsultacji przekazane zostaną wojewodzie, który podejmie decyzję w tej sprawie – mówi Rafał Łysy, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Sosnowcu.

Wszystkie decyzje o zmianach, podjęte przez samorządowców na podstawie Ustawy dekomunizacyjnej, muszą wejść w życie najpóźniej 2 września tego roku.

CZY RONDO GIERKA POWINNO POZOSTAĆ?

Wspaniały Maluch Toma Hanksa w najdrobniejszych detalach

Znasz język śląski? Dopasuj słowa do opisu

Wielka woda 1997. Zobacz niezwykły dokument multimedialny, który przygotowaliśmy z okazji 20-rocznicy wydarzeń z lipca 1997 roku. Archiwalne filmy, zdjęcie i teksty. Zachęcamy, by oglądać w trybie pełnoekranowym komputera.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Radni z Sosnowca przeciw ustawie dekomunizacyjnej. Ulica Kruczkowskiego zostaje - Dziennik Zachodni