Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rekonstrukcja historyczna w Sosnowcu z artylerią ZDJĘCIA Przenieśliśmy się w czasy powstania styczniowego

tos
Rekonstrukcja historyczna z czasów powstania styczniowego była częścią sobotnich uroczystości na Placu Papieskim w Sosnowcu-Klimontowie, które zorganizowano z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Rekonstrukcja historyczna z czasów powstania styczniowego była częścią sobotnich uroczystości na Placu Papieskim w Sosnowcu-Klimontowie, które zorganizowano z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Tomasz Szymczyk
Rekonstrukcja historyczna z czasów powstania styczniowego była częścią sobotnich uroczystości na Placu Papieskim w Sosnowcu-Klimontowie, które zorganizowano z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

- Rekonstrukcja historyczna będzie odwoływać się do wydarzeń sprzed 155 lat, kiedy to w czasie powstania styczniowego, po raz pierwszy Sosnowiec znalazł się na łamach europejskiej prasy. Stało się to za sprawą sukcesu wyprawy Apolinarego Kurowskiego, powstańczego naczelnika województwa krakowskiego, który wyruszył z obozu w Ojcowie i po zajęciu Maczek, a potem dworca w Sosnowcach opanował cały tzw. trójkąt graniczny, czyli obszar dzisiejszego Zagłębia Dąbrowskiego. Zwycięstwo miało duże znaczenie wojskowo-strategiczne, ale także propagandowe. Utworzenie administracji narodowej na obszarze Zagłębia Dąbrowskiego i przychylność ludności, dawało szansę na wykorzystanie potencjału tej ziemi do walki przeciwko Rosji. Niestety, po klęsce Kurowskiego pod Miechowem, Zagłębie zostało odbite przez wojska carskie – mówił zapowiadając wydarzenie historyk prof. Dariusz Nawrot.

W rekonstrukcji odtworzone zostały trzy sceny walk. Najpierw sosnowiczanie zobaczyli rozbrajanie przez powstańców rosyjskiej straży granicznej na granicy z Galicją. Kolejnym punktem był szturm powstańców na obsadzony przez Rosjan dworzec Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej w Sosnowcach. Na koniec pokazano fragment nawiązujący do decydującej, niestety przegranej przez powstańców, bitwy pod Miechowem.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

W rekonstrukcji udział wzięło ponad siedemdziesięciu rekonstruktorów z artylerią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!