Sosnowiec: 2/3 dawnej szkoły na Środuli ma być wyburzone....

  Sosnowiec: 2/3 dawnej szkoły na Środuli ma być wyburzone. Dlaczego?

  Zdjęcie autora materiału

  Tomasz Szymczyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Sosnowiec: 2/3 dawnej szkoły na Środuli ma być wyburzone. Dlaczego?
  Radni z Komisji Rozwoju Miasta i Ochrony Środowiska sosnowieckiej Rady Miejskiej udzielili w poniedziałek poparcia planowi zagospodarowania działki z nieczynną szkołą przy ul. Północnej na Środuli. Jej nowy właściciel chce, by powstał tutaj pawilon handlowy.
  Sosnowiec: 2/3 dawnej szkoły na Środuli ma być wyburzone. Dlaczego?
  - Ten budynek proponowaliśmy do wynajmu i modernizacji dla instytucji, szkół, uniwersytetu, prokuratury. Niestety, nie było żadnego zainteresowania ponieważ są ogromne koszty modernizacyjne i przeogromne koszty utrzymania. Postanowiliśmy, że jedynym rozwiązaniem będzie zmniejszenie powierzchni tego budynku i wykorzystanie pozostałej części działki na działalność handlową - mówił na posiedzeniu komisji Dariusz Krajewski ze spółki Pogoń Market, nowego właściciela działki.


  Przypomnijmy: w oddanym do użytku w 1969 roku budynku mieściła się SP nr 28 im. Anastazego Kowalczyka, a potem Gimnazjum nr 10 im. Polskich Noblistów, które zlikwidowano w 2010 roku. Od tego czasu budynek stoi pusty. W 2015 roku doszło do zamiany działek. Budynek przy ul. Północnej po dopłaceniu 1,5 mln zł przejęła spółka Pogoń Market, a miasto wykorzystywany przez ŚUM budynek przy ul. Kasztanowej na Pogoni.

  Nowy właściciel chce zostawić tylko część budynku szkoły - tę, która zasila ciepłem m.in. dom nauczyciela. Na pozostałej części ma działać firma handlowa. - Jesteśmy w kropce, ponieważ nie ma decyzji co do warunków zagospodarowania - stwierdził Krajewski. W 2015 roku radni przyjęli uchwałę o przystąpieniu do sporządzania planu zagospodarowania przestrzennego szkolnej działki przy ul. Północnej.

  - Zakładamy, że budynek byłej szkoły zostanie zachowany mniej więcej w 1/3. Ta część, na której były obiekty sportowe szkoły zostanie zajęta przez pawilon handlowy, częściowo dwukondygnacyjny. Chcemy, żeby wygląd obu budynków nawiązywał do siebie - dodał architekt Wojciech Kołodziejczyk, autor projektu.

  Przy budynku ma powstać również parking, który w godzinach zamknięcia sklepu będzie dostępny dla mieszkańców Środuli.
  Zdania wśród radnych dotyczące propozycji spółki Pogoń Market były podzielone.

  - Nie było chętnych na ten budynek. Jeszcze dwa czy trzy lata i trzeba by go było rozebrać, dlatego powinniśmy wspierać tę inicjatywę - proponował Wiesław Suwalski z PO.

  Przeciwnego zdania był Paweł Wojtusiak.

  - Decyzja o zamianie działek była błędna. Są ludzie, którzy mieli tutaj działki. Zostali ich pozbawieni, ale oddali je państwu na szkołę. Dzisiaj czują się oszukani. W okolicy jest sporo sklepów, a przy nowym pawilonie padną kolejne małe sklepiki - argumentował.

  Ostatecznie w głosowaniu dziewięcioro radnych udzieliło poparcia planowi przedstawionemu przez spółkę. Czterech (prócz Wojtusiaka, Wilhelm Zych, Zygmunt Witkowski i Tomasz Mędrzak) wstrzymało się od głosu. Nikt nie był przeciw.


  *Wielkanoc: W których sklepach jest najtaniej? SPRAWDZILIŚMY Zobacz raport
  *WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS
  *1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU
  *Chcesz kupić auto w cenie 15-20 tys. zł? Sprawdź najlepsze oferty
  *Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Załączniki (1)

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zioemk z sroduli

   ziomek z sroduli (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   wezcie zrobcie park do parkoura i bedzie git, ja tam bede wbijal robic podwojne king kongi ze saltem, a nie robicie maniane ze sklepami, elo

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   co wy robicie?

   Biały (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   po co nam kolejny sklep???? jest auchan, plejada, biedronka, lidl, milla do tego na co drugiej ulicy jest sklep spożywczy wystarczy tego dla całego osiedla a i tak przyjeżdzaja tu ludzie z innych...rozwiń całość

   po co nam kolejny sklep???? jest auchan, plejada, biedronka, lidl, milla do tego na co drugiej ulicy jest sklep spożywczy wystarczy tego dla całego osiedla a i tak przyjeżdzaja tu ludzie z innych osiedli.

   Jak nikt nie chce kupić tego budynku wyburzyć zrobić park/skwer...zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama