Sosnowiec bierze 120 mln zł kredytu z Europejskiego Banku...

  Sosnowiec bierze 120 mln zł kredytu z Europejskiego Banku Inwestycyjnego

  Zdjęcie autora materiału

  Tomasz Szymczyk

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Sesja Rady Miasta w Sosnowcu
  1/2
  przejdź do galerii

  Sesja Rady Miasta w Sosnowcu ©Tomasz Szymczyk/Dziennik Zachodni

  Takiej burzy na sesji sosnowieckiej Rady Miejskiej nie było już dawno. Wystarczy powiedzieć tylko, że dopiero po 4 godzinach i 40 minutach od jej awizowanego początku ustalono ostateczny... porządek obrad. Poszło o sprawę kredytu, którego wzięcie na realizację inwestycji w mieście zaproponował radnym prezydent Arkadiusz Chęciński.
  Na początku sesji zwyczajowo już wręczono wyróżnienia sportowcom, a także uczestnikom międzynarodowej kampanii "Too Young To Drink".

  W momencie ustalania porządku obrad przewodniczący Rady Wilhelm Zych na wniosek prezydenta zaproponował wprowadzenie punkty dotyczącego wzięcia przez miasto kredytu w wysokości 120 milionów złotych w Europejskim Banku Inwestycyjnym na realizację miejskich inwestycji w latach 2016-2018.
  Wniosek nie przeszedł (trzynastu radnych głosowało za, jedenastu wstrzymało się od głosu), chociaż wcześniej otrzymał pozytywną opinię Komisji Budżetowej. Dodać trzeba, że prezydent w czwartek poprosił radnych o wzięcie kredytu i tego samego dnia musiał podpisać wniosek, by w piątek złożyć go w banku.

  W sesji ogłoszono przerwę, a w sali obok zebrała się owa Komisja, która ponownie przedyskutowała kwesię kredytu, z którego władze Sosnowca chcą finansować m.in. przebudowę węzła DK94 z ul. Długosza w Zagórzu, termomodernizację szkół, adaptację budynków na nowe oddziały żłobka, remont przejść podziemnych czy kładek na Środuli i nad torami kolejowymi przy dworcu Sosnowiec Południowy.

  Na salę sesyjną radni powrócili po ponad czterech godzinach, ale wątpliwości nie zniknęły. Radni prosili m.in. o poszerzenie materiałów dotyczących kredytu i odłożenie głosowania w czasie

  - Panie prezydencie, przychodzi pan na sesję za pięć dwunasta i mówi radnym, że jeżeli nie przegłosujecie, to w tym momencie bardzo ważna inwestycja pada i nie ma pan planu B. Naprawdę nie jest to zachowanie, które powinno mieć tutaj miejsce - powiedział radny Karol Winiarski z Niezależnych.

  - Chodzi tu o to, żeby mieć możliwość z pełną odpowiedzialnością przydzielić inwestycjom sosnowieckim 120 milionów złotych. Taką kwotę przy 25 milionach wolnych środków to miasto zbiera pięć lat. Decydujemy tu o więcej niż kadencji. Decydujemy na podstawie dwóch stron. Naprawdę [można] popracować jeszcze w wydziale, żeby wszyscy mieli jasność, za czym głosują. Lepiej się dzisiaj wstrzymać i nie robić tego, bo możemy mieć potem zarzut, że zrobiliśmy coś nieprzygotowani - mówił radny Kazimierz Górski (SLD), były prezydent miasta.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   MISTRZOWIE URODY - Głosuj na najlepszych!

   MISTRZOWIE URODY - Głosuj na najlepszych!

   Mistrzostwa Polski Chippendales 2017 w Katowicach: GORĄCE ZDJĘCIA+WIDEO

   Mistrzostwa Polski Chippendales 2017 w Katowicach: GORĄCE ZDJĘCIA+WIDEO

   Jak mieć prąd przez 3 miesiące za darmo?

   Jak mieć prąd przez 3 miesiące za darmo?

   Okna dachowe i rolety zasilane słońcem

   Okna dachowe i rolety zasilane słońcem