Sosnowiec: kamienica z zamurowanymi drzwiami i oknami. Jakie...

  Sosnowiec: kamienica z zamurowanymi drzwiami i oknami. Jakie będą jej dalsze losy? [FOTO]

  Zdjęcie autora materiału

  Tomasz Szymczyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Kamienica przy Szklarnianej to jeden z najstarszych budynków w Sosnowcu
  1/3
  przejdź do galerii

  Kamienica przy Szklarnianej to jeden z najstarszych budynków w Sosnowcu ©arc

  To jeden z najstarszych budynków w Sosnowcu. Powstał jeszcze pod koniec XIX wieku. Całkiem niedawno mieszkali tutaj ludzie, a dzisiaj przechodnie spoglądają na zamurowane okna i drzwi na parterze budynku. Okazuje się, że ze względu na stan techniczny inspekcja budowlana wyłączyła go z użytkowania.
  - Musieliśmy zamurować okna i drzwi, ponieważ do budynku zaczęto wrzucać śmieci. Wdzierały się też do niego osoby obce - mówi Joanna Sekuła, dyrektor Miejskiego Zarządu Zasobów Lokalowych w Sosnowcu, któremu podlega zabytkowy budynek przy ul. Szklarnianej.

  Budynek znajduje się w gminnej ewidencji zabytków, dlatego w spotkaniu dotyczącym jego przyszłości udział weźmie również konserwator zabytków. Na razie lokatorów kamienicy przeprowadzono do innych mieszkań, adres zmienił również znajdujący się tutaj zakład usługowy.

  Plany Miejskiego Zarządu Zasobów Lokalowych dotyczące tego obiektu zakładają zmianę jego funkcji w przyszłości. Po remoncie nie znajdowałyby się już tutaj mieszkania, ale pełniłby on funkcje usługowe.

  To ciekawa informacja również ze względu na planowany remont targowiska w obrębie ulic Szklarnianej i Dekerta. Obie modernizacje mogą nieco zmienić oblicze tej, nie mającej najlepszej opinii, części centrum Sosnowca. Spotkanie z konserwatorem zabytków zaplanowano na poniedziałek.


  *Studniówki 2016 Szalona zabawa maturzystów. Zobaczcie, co się dzieje ZDJĘCIA + WIDEO
  *Abonament RTV na 2016: Ile kosztuje, kto nie musi płacić SPRAWDŹ
  *Horoskop 2016 dla wszystkich znaków Zodiaku? Dowiedz się, co Cię czeka
  *Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz
  *1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do przodu czy do tyłu

   ha (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Patrząc na nasze centrum jestem zdania że powinno się wyburzyć te budynki. Kilka argumentów:
   stara i niska zabudowa nie mająca w większości ładnych zabytkowych frontów, brak kanalizacji,...rozwiń całość

   Patrząc na nasze centrum jestem zdania że powinno się wyburzyć te budynki. Kilka argumentów:
   stara i niska zabudowa nie mająca w większości ładnych zabytkowych frontów, brak kanalizacji, ogrzewania CO CWU, brak miejsca parkingowego, niefunkcjonalne wysokie wnętrza, grzyb stęchlizna oraz drewniane stropy. Gdyby PLAZE wybudowano tak jak miała być czyli kosztem tych bud z kwiatami to byłby duuuuuży parking w centrum. Można byłoby w sprytny sposób połączyć główne ulice Modrzejowska i Targowa w rodzaj zadaszonego deptaku. Wszyscy by zyskali. A tak to bida z nędzą sklpy po 4zł, nikt nie przyjedzie bo ciemno, śmierdzi i pełno meneli. Nikt tam żadnej firmy nie założy bo nie ma jak tam przyjechać. Nie piszcie o tramwajach czy autobusach, proszę was, widzieliscie kiedyś jakiegoś prezesa, handlowca czy kuriera który jeździ komunikacją miejską? Trzeba iść za ciosem, skomunikować wschód z zachodem miasta bo przemysł uciekł z centrum (KWK Sosnowiec, Wanda, całe hutnictwo). Zobaczcie skąd dokąd jeździ 24? kiedyś mieszkania-zakład pracy a teraz? plejada-mieszkania? Tereny po kopalni piasku to przyszłość i szansa dla miasta by wyglądało jak TYCHY, tak to jest cel naszego regionu. Strefa przemysłowa z bardzo dobrym dojazdem S1 i duże miasto. Zróbcie tam 3 wjazdy i autobusy. Wiecie że autobus 34 jeździł pomiędzy 4 kopalniami? a teraz te autobusy muszą jeździć na strefę bo inaczej wszyscy będą używać aut. Linię 27 to trzeba zaorać i przedłużyć przez Niwkę na piaskownie, podobnie z 15, po co ona na Kazimierz. A co z drogą przemysłową na Sławków koło Balatonu? W Dąbrowie cały przemysł jest obecnie wokół huty, nie da się tam dojechać, zróbcie drogę od Sosnowca/Sławkowa to ludzie będą jeździć. I jeszcze jedna sprawa co nasypem po kolejce wąskotorowej KWK Kazimierz Juliusz? może by zrobić tam trasę rowerową? idealna prosta zrobić start w parku kuronia a skończyć w parku na niwce, poprowadzić po śladzie kolejki wąskotorowej i kolei z piaskowni. Zniszczycie te mosty i będzie jak na rozdzieniu. Most po KWK na milowicach jest teraz ścieżką rowerową nie zmarnujcie tego.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kamieniaca

   gino (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   jestem pewny ze zamurowano tam jakieś osoby , znajdziecie tam kilka szkieletów , zabójstwo

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   MISTRZOWIE URODY - Głosuj na najlepszych!

   MISTRZOWIE URODY - Głosuj na najlepszych!

   Mistrzostwa Polski Chippendales 2017 w Katowicach: GORĄCE ZDJĘCIA+WIDEO

   Mistrzostwa Polski Chippendales 2017 w Katowicach: GORĄCE ZDJĘCIA+WIDEO

   Jak mieć prąd przez 3 miesiące za darmo?

   Jak mieć prąd przez 3 miesiące za darmo?

   Okna dachowe i rolety zasilane słońcem

   Okna dachowe i rolety zasilane słońcem