Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sosnowiec pamięta o rocznicy bitwy z czasów Powstania Styczniowego [ZDJĘCIA]

TOS
Sosnowiec uczcił bohaterów zwycięskiej bitwy o Sosnowiec w czasie Powstania Styczniowego 1863 r.
Sosnowiec uczcił bohaterów zwycięskiej bitwy o Sosnowiec w czasie Powstania Styczniowego 1863 r. Dawid Surmik
W Maczkach i centrum Sosnowca odbyły się w sobotę uroczystości z okazji rocznicy zwycięskiej bitwy o Sosnowiec z czasów Powstania Styczniowego. W lutym 1863 roku oddział pod dowództwem Apolinarego Kurowskiego wygrał potyczkę z Rosjanami i na kilkanaście dni przejął władzę w Zagłębiu Dąbrowskim.

W Maczkach uroczystości rozpoczęła msza święta w miejscowym kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła, potem uczestnicy uroczystości przenieśli się na rynek, gdzie złożono kwiaty pod obeliskiem poświęconym powstańcom.

Kwiaty złożono także pod tablicą wmurowaną w budynek dworca kolejowego Sosnowiec Główny.

Zagłębiacy mogą być dumni z powstania styczniowego
Mówi prof. dr hab. Dariusz Nawrot z Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego
Zwycięska bitwa o dworzec w Sosnowcu w lutym 1863 roku jest niewątpliwie powodem do dumy, jednak Zagłębiacy niewiele o niej wiedzą. Dlaczego?
To w pewnym sensie waga nauczania historii. Uczymy historii ważnej, wymagamy znajomości warunków pokojów, traktatów, przebiegu bitew. To oczywiście bardzo ważne i znać tę historię należy, ale to, co tak naprawdę buduje tożsamość każdego z nas, to ta historia nam najbliższa, która dzieje się na naszej ulicy. Łatwo się z nią utożsamić, bo mamy często z nią związki rodzinne. Edukacja regionalna kuleje. Może wynika to z braku materiałów i braku tych, którzy edukować powinni. To też przypadek Sosnowca. W 150-lecie powstania styczniowego przypomniano o wydarzeniach z 1863 roku i dla wielu było to odkrywanie historii, chociaż jeszcze w okresie międzywojennym czczono pamięć o tych wydarzeniach. Pamiętano o grobach powstańczych. Dzisiaj pomału to odzyskujemy. W naszym regionie niewiedza po części wynika też z faktu, że w okresie PRL-u nacisk kładziony był na te aspekty historii, które w pewnym sensie legitymizowały władzę komunistyczną w Polsce. Wymazano ze świadomości Zagłębiaków te karty historii, z których mogą być naprawdę dumni.

Powstanie styczniowe mimo wszystko jest elementem tożsamości Zagłębia Dąbrowskiego.
Świadomość mieszkańców tego regionu, z których zdecydowaną większość stanowią przyjezdni, tworzyły kopalnie i huty. Dzisiaj niewiele z tego zostało. Trzeba więc szukać innych punktów, do których trzeba się odnieść. Powstanie styczniowe to wspaniała przeszłość, którą dzisiaj odkrywamy, ale to tylko jeden z takich elementów. Pamiętajmy o przepięknej karcie legionowej, której w świadomości Zagłębiaków w ogóle nie ma. Z obszaru Zagłębia do Legionów trafiło 2,5 tysiąca ochotników. Te fakty trzeba wyciągać na światło dzienne, bo przecież są bliskie ludziom.

Powstanie wybuchło w zaborze rosyjskim. Uczestniczyli w nim również mieszkańcy Austrii i Prus?
W obozie w Ojcowie zbierali się Zagłębiacy, ale też młodzież z Krakowa czy Tarnowa, która była jedną z większych grup u Apolinarego Kurowskiego. Wówczas w obozie nie było Ślązaków. Trafili do powstania wtedy, kiedy zdobyto Sosnowiec. Po drugiej stronie granicy wśród urzędników pruskich zapanowała panika. Wśród ludności śląskiej zaczyna się za to organizować akcja pomocy. Pojedyncze osoby przekradają się na drugą stronę granicy i wstępują do oddziałów powstańczych. Dzisiaj trudno powiedzieć, ilu tak naprawdę ich było. Zachowały się za to listy Ślązaków schwytanych przez Rosjan, którzy zostali wydani władzom pruskim. Postacią, którą warto przypominać, jest Jan Habryka z Brzę-czkowic. On na wieść o wypadkach w Sosnowcu przeszedł na drugą stronę granicy i wstąpił do oddziału Kurowskiego. Habryka dożył niepodległości i stał się jednym z głównych działaczy plebiscytowych. Uczestniczył też w powstaniach śląskich.

Pytał: Tomasz Szymczyk

Zbigniew Teper - Sosnowce
Autor tekstu, Władysław Ludwik Anczyc żył w latach 1823 -1883.
Był poetą, dramatopisarzem i wydawcą (m. innymi) tajnych pism powstańczych „Kosynier” i „Partyzant”.
W 1863 napisał cykl „Pieśni zbudzonych” związanych z powstaniem styczniowym. Całość została wydana drukiem w 1916 roku, w Krakowie.
W 2015 roku, podczas kwerendy w jednym z krakowskich antykwariatów Dariusz Jurek odnajduje ten tomik wierszy, a w nim zupełnie nieznany (zapomniany) wiersz „Sosnowce”.
Na jego prośbę, Zbigniew Teper, sosnowiecki bard i poeta, tworzy opracowanie literackie utworu wraz z warstwą muzyczną.
W jego wykonaniu wiersz " Sosnowce " otrzymuje drugie życie.

ZOBACZ KONIECZNIE:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Sosnowiec pamięta o rocznicy bitwy z czasów Powstania Styczniowego [ZDJĘCIA] - Dziennik Zachodni