Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sosnowiec proponuje rodzicom 500 złotych na ucznia

opr. AD
Sosnowiec. 500 złotych wyprawki od gminy Sosnowiec dostanie każdy 6 i 7-latek, który po raz pierwszy we wrześniu 2016 roku rozpocznie naukę w pierwszej klasie szkoły podstawowej. W mieście ruszyły prace nad wprowadzeniem programu. Na przyszłych pierwszaków czekają także pakiety badań prozdrowotnych.

Sosnowiec proponuje własne rozwiązania wspierające rodziny. Finansowe wsparcie dostaną rodziny pierwszoklasistów, niezależnie od tego, czy do pierwszej klasy pójdzie dziecko sześcio- czy siedmioletnie.

– Zachęcamy rodziców, aby dzieci które właśnie odbywają roczne przygotowanie przedszkolne kontynuowały edukację w szkołach. Informacje, jakie spływają do nas na bieżąco od dyrektorów sosnowieckich szkół pokazują, że sześciolatki, które w ubiegłym roku rozpoczęły edukację radzą sobie doskonale. Dla tegorocznych pierwszaków przygotowaliśmy jednorazową wyprawkę w kwocie 500 zł. Rodzice będą mogli przeznaczyć je np.: na wyposażenie ucznia w przybory szkolne. Pomysłem „zaraził” nas Paweł Wojtusiak, radny Rady Miejskiej w Sosnowcu – mówi Arkadiusz Chęciński prezydent Sosnowca.

Do podjęcia nauki w klasach pierwszych zachęca także pełnomocnik prezydenta ds. edukacji w UM w Sosnowcu Zbigniew Byszewski. – Szkoły są przygotowane do przyjęcia 6-latków. Dlatego zachęcamy rodziców, aby we wrześniu ich pociechy rozpoczęły naukę w pierwszych klasach. Pamiętajmy także o tym, że dzięki temu bez większego problemu 3-latki znajdą swoje miejsce w przedszkolach – podkreśla pełnomocnik.

Wniosek 500 zł na dziecko [WZÓR WNIOSKU 500+] Program Rodzina 500 plus DOKUMENTY

Dla przyszłych pierwszoklasistów, którzy we wrześniu zainaugurują szkolną edukację miasto przygotowało także pakiety bezpłatnych badań w kierunku wykrywania otyłości. Problemy nadwagi i otyłości oraz wad postawy znajdują się na liście priorytetów zdrowotnych. W ramach etapu przesiewowego przeprowadzone zostaną: badania fizykalne z pogłębionym wywiadem w kierunku obciążenia ryzykiem chorób metabolicznych, test wydolności fizycznej i pomiar ciśnienia tętniczego. – Wszystkie dzieci zakwalifikowane do kolejnego etapu programu zostaną skierowane na badania krwi w niezbędnym zakresie, tak by ocenić możliwe choroby, przyczyny i skutki otyłości – mówi Anna Jedynak, zastępca prezydenta miasta.

W ramach etapu specjalistycznego (w formie 4 spotkań w odstępach 3-miesięcznych) dla wszystkich uczestników oraz rodziców odbędą się indywidualne konsultacje z lekarzem (specjalista w chorobach dzieci lub w chorobach metabolicznych), psychologiem, dietetykiem oraz specjalistą aktywności fizycznej. W porozumieniu ze wszystkimi specjalistami biorącymi udział w etapie interwencyjnym programu zostanie wytyczony plan postępowania zdrowotnego dla dziecka skupiający się na zmianie diety, aktywności fizycznej i zachowań zdrowotnych w rodzinie. Zakończeniem programu będzie ostatnia, kompleksowa wizyta u lekarza oceniająca efekty rocznej interwencji oraz wskazująca dalsze kierunki postępowania prozdrowotnego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!