Sosnowiec: trwają targi łowieckie Expo Hunting w Expo...

  Sosnowiec: trwają targi łowieckie Expo Hunting w Expo Silesia ZDJĘCIA

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Polska

  Targi łowieckie Expo Hunting 2017 w Expo Silesia
  1/52
  przejdź do galerii

  Targi łowieckie Expo Hunting 2017 w Expo Silesia ©TOS

  Już po raz ósmy w sosnowieckim Centrum Targowo-Konferencyjnym Expo Silesia odbywają się Międzynarodowe Targi Łowieckie Expo Hunting, którym towarzyszą Targi Strzelectwa, Militariów i Survivalu ExpoSchooting. Gościom targów prezentuje się ponad dwustu wystawców z dziesięciu krajów. Można je odwiedzać do niedzieli włącznie.
  Podczas targów miłośnicy łowiectwa zapoznać się mogą z ofertą dotyczącą nie tylko broni używanej podczas polowań, ale też lornetek, odzieży, obuwia czy sprzętu turystycznego. Ale nie tylko oni znajdą na targach coś ciekawego. Dla dzieciaków chociażby gratką będzie stoisko Klubu Gniazdo Sokolników, na którym prezentowane są żywe ptaki myśliwskie. Zobaczyć też można modele m.in. żubra, łosia, niedźwiedzia polarnego czy krokodyla w oryginalnej wielkości. Dla starszych gratką będzie z kolei możliwość sprawdzenia się na strzelnicy, dla łasuchów - stoiska z wyrobami z dziczyzny i nie tylko.

  Myślistwo i łowiectwo od zawsze wywołują różne emocje. Jego zwolennicy wskazują na długoletnią tradycję, przeciwnicy są zdania, że to po prostu strzelanie do niewinnych zwierząt. Kilka lat temu przed jedną z poprzednich edycji targów protestowali członkowie jednej z organizacji ekologicznych.

  Sławomir Forystek, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach podkreśla, że łowiectwo ma swoje tradycje i jest częścią gospodarki leśnej.

  - Oczywiście, odpowiednia i prawidłowa gospodarka łowiecka odbywa się bez szkód dla lasu. Nie można powiedzieć, że jest tu konflikt interesów. Pamiętajmy o tym, że jeśli z głową będziemy z przyrody korzystać, da nam niesamowicie dużo dobrodziejstw - mówi. - Jeśli ktoś pozyskuje zwierzynę z lasu niezgodnie z przyjętym prawem, ale i etyką łowiecką, to nie jest myśliwy, a kłusownik. Dla wielu osób kłusownik to ten, który zakłada sidła. Jednak polowanie nieetyczne też jest formą kłusownictwa - dodaje.

  - Do rytuału dworskiego należało polowanie na grubego zwierza. Dlatego właśnie do Pszczyny przyjechały żubry z Białowieży. Książe pszczyński robił to tak rozsądnie, że robił polowania, a żubrów było coraz więcej. Tak samo było z głuszcami, na które lubili polować Habsburgowie - opowiada Zygmunt Kwapis, starszy specjalista ds. edukacji z Nadleśnictwa Kobiór. - Pracownicy leśni dostawali premię, jeśli potrafili dopilnować, żeby drapieżniki nie wybierały ich jaj. Była ostatnio nagonka medialna dotycząca strzelania do żubra, naszego narodowego skarbu. To świadczy o braku wiedzy. Tak jak w przypadku głuszca nie strzelało się do pierwszego napotkanego ptaka, ale do wytypowanego. W naszej hodowli w Jankowicach koło Pszczyny mieliśmy taki przypadek: wspaniały byk (samiec żubra - red.) był wytypowany do odstrzału, bo nie mógł już uczestniczyć w rozrodzie. Musiałby kryć swoje córki. Miał wyjechać do odstrzału, wcześniej był badany. Tydzień przed wyjazdem nie potrafił już stać. Został uśpiony, bo nie przeżyłby tego transport - mówi.

  Zobacz galerię

  - Odstrzał to ostateczność i robi się to naprawdę niechętnie - podkreśla Sławomir Forystek.

  Jeśli na targi ktoś wybiera się z dziećmi, warto zajrzeć również na stoisko Lasów Państwowych. Leśnicy podkreślają jednak również, że warto się zgłosić do każdego z nadleśnictw, które prowadzą bezpłatne zajęcia edukacyjne dla szkół.

  W sobotę targi czynne będą od 10 do 18, w niedzielę od 10 do 16. Bilety w cenie 15 i 10 złotych.

  ZOBACZCIE FILM: najnowsze informacje z Polski
  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ZAWODOWI MORDERCY

   TATUCH (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

   TYLKO W POLSCE ZAWODOWI MORDERCY MOGĄ OFICJALNIE WYBRAĆ I ZAKUPIĆ WŁAŚCIWY SPRZĘT.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Racjonalny dyskurs

   Racjonalista (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Osobiście nie znam żadnego państwa na świecie w którym łowiectwo byłoby nielegalne. Co więcej gospodarka łowiecka jest także w UE ważna gałęzią gospodarki generującą PKB, a gospodarowanie...rozwiń całość

   Osobiście nie znam żadnego państwa na świecie w którym łowiectwo byłoby nielegalne. Co więcej gospodarka łowiecka jest także w UE ważna gałęzią gospodarki generującą PKB, a gospodarowanie POPULACJAMI zwierzyny dziko żyjącej jest koniecznością w dobie postępującej urbanizacji i ekspansji człowieka a także wysokotowarowej gospodarki rolnejzwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama