Ważne
  Sosnowiec: uroczystości w 112. rocznicę strzałów pod hutą...

  Sosnowiec: uroczystości w 112. rocznicę strzałów pod hutą Katarzyna ZDJĘCIA

  Zdjęcie autora materiału

  Tomasz Szymczyk

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  W rocznicę masakry w hucie Katarzyna na cmentarzu w Sosnowcu-Zagórzu uczczono zastrzelonych 9 lutego 1905 roku
  1/18
  przejdź do galerii

  W rocznicę masakry w hucie Katarzyna na cmentarzu w Sosnowcu-Zagórzu uczczono zastrzelonych 9 lutego 1905 roku ©Tomasz Szymczyk

  9 lutego 1905 roku ukryte w hucie Katarzyna w Sosnowcu wojsko rosyjskie zabiło ponad czterdziestu strajkujących robotników, a wielu innych raniło. W 112. rocznicę tej masakry na cmentarzu w Sosnowcu-Zagórzu złożono kwiaty na mogile zastrzelonych.
  Na początku 1905 roku Zagłębie - liczący się ośrodek przemysłowy Królestwa Polskiego - ogarnęła fala strajków nazwana później przez historyków rewolucją 1905 roku. Strajkowały m.in. huta Katarzyna i kopalnia Renard (później Sosnowiec). Gdy wśród górników z tej ostatniej pojawiła się wieść, że w Katarzynie łamistrajki podjęli pracę, robotnicy ruszyli w pochodzie na hutę. Tam w zakładzie czekało na nich ukryte rosyjskie wojsko, które otworzyło ogień. Zginęło około czterdziestu osób. Prawie sto pięćdziesiąt zostało rannych. To bez wątpienia jeden z najtragiczniejszych momentów w historii Zagłębia Dąbrowskiego.

  Uroczystości z tej okazji do tej pory zwyczajowo odbywały się przy dawnej hucie Katarzyna przy ul. Staszica. W tym roku postanowiono je zorganizować przy mogile zastrzelonych robotników na cmentarzu przy ul. Zuzanny. Wzięli w nich udział przedstawiciele władz Sosnowca, Rady Miejskiej, kombatanci, uczniowie SP nr 16 i mieszkańcy.

  - Dla Polski wydarzenia 1905 roku miały szczególne znaczenie, przede wszystkim z tego powodu, że Polska znajdowała się w dużym stopniu pod zaborem rosyjskim i reżim carski uniemożliwiał jakąkolwiek swobodę funkcjonowania społeczeństwa. 1905 roku to również bardzo ważne zmiany na polskiej scenie politycznej będące konsekwencją różnych wyobrażeń o przyszłości Polski, o którą walczono do 1918 roku. Starsze pokolenia uznały za najważniejsze hasła odzyskania niepodległości, młodsi robotnicy chcieli walczyć o cele społeczne - mówił podczas uroczystości Marek Barański, doradca prezydenta Sosnowca.
  Zobacz galerię
  Obecne na uroczystości delegacje złożyły pod mogiłą robotników kwiaty, a ks. Ryszard Rydlak, proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego na Środuli, odmówił krótką modlitwę za zmarłych.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama