Ważne
  Sosnowiec: W Szpitalu św. Barbary będzie oddział dla...

  Sosnowiec: W Szpitalu św. Barbary będzie oddział dla dorosłych chorych na mukowiscydozę

  Tomasz Szymczyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Sosnowiec: W Szpitalu św. Barbary będzie oddział dla dorosłych chorych na mukowiscydozę
  W Szpitalu św. Barbary jeszcze w tym roku ma być zorganizowany oddział dla dorosłych chorych na mukowiscydozę. To główna inwestycja „górniczego”
  Sosnowiec: W Szpitalu św. Barbary będzie oddział dla dorosłych chorych na mukowiscydozę
  Uczniowie kilku sosnowieckich szkół przeszli wczoraj ulicami miasta spod Technikum Gastronomiczno-Hotelarskiego na Patelnię z białymi i niebieskimi balonami. W ten sposób dała o sobie znać nowo powstała Fundacja Pomocy Chorym na Mukowiscydozę „Podaruj oddech”. Jej założyciele to Małgorzata i Jarosław Raczyńscy, rodzice zmarłego w ubiegłym roku Piotra Raczyńskiego, którzy nie doczekał przeszczepu płuc. W akcję pomocy i zbiórkę środków na jego operację zaangażowało się wielu sosnowiczan.


  - Spotykamy się w tym samym miejscu, gdzie rok temu byliście, aby pomóc choremu na mukowiscydozę mojemu synowi Piotrowi Raczyńskiemu. Zebraliście wtedy pieniądze na przeszczep płuc, o który staraliśmy się w Wiedniu. Wielu ludzi otworzyło wtedy dla niego swoje serca, okazało solidarność i wsparcie. Ta akcja zrobiła na nim ogromne wrażenie i pozwoliła mieć nadzieję na nowe życie. Piotr przegrał z chorobą i choć nie ma go już wśród nas, pozostawił po sobie ideę wspierania innych chorych, której owocem jest fundacja „Podaruj oddech” - mówiła na Patelni Małgorzata Raczyńska. Jak dodała, celem fundacji będzie poprawa jakości życia chorych na mukowiscydozę tak, by można było przedłużyć ich życie.

  Mukowiscydoza to schorzenie genetyczne. Może prowadzić do niewydolności płuc lub układu pokarmowego. Do tej pory traktowano ją jako chorobę dziecięcą, ale chorują też na nią dorośli. W Stanach Zjednoczonych cierpiący na mukowiscydozę żyją ok. 40 lat, w Polsce o połowę krócej. Chorzy wymagają częstej hospitalizacji, ale w Polsce brak jest dla nich specjalistycznych ośrodków. Pierwszy taki oddział w Polsce ma jeszcze w tym roku powstać w Szpitalu św. Barbary w Sosnowcu. Pomysł ten wspiera fundacja „Podaruj oddech”.

  - Głównym projektem inwestycyjnym szpitala w 2016 roku będzie utworzenie i przekazanie chorym pierwszego w Polsce dobrze wyposażonego oddziału chorych na mukowiscydozę dla dorosłych. Wymagają oni specjalistycznego, wielokierunkowego leczenia. Chcemy to zapewnić. Szacujemy, że takiego specjalistycznego podejścia wymaga około tysiąca chorych w całej Polsce. To pionierska, wielomilionowa inwestycja. Jest w nią zaangażowanych wiele osób. Myślę, że jesienią oddział ten zostanie oddany do użytku - powiedział Dariusz Kozub, zastępca dyrektora ds. lecznictwa popularnego szpitala górniczego w Sosnowcu.

  Kilkanaście miesięcy temu wiele osób w Sosnowcu zaangażowało się w akcję „Płuca dla Piotra”. Wspólnie chciano zebrać 120 tysięcy euro na nierefundowaną przez NFZ operację przeszczepu płuc w Wiedniu.

  Niestety, Piotr Raczyński zmarł w lipcu ubiegłego roku. W ramach akcji zorganizowano m.in. koncert charytatywny czy maraton fitness, na których zbierano środki na rzecz Piotra. - Kiedy pojawił się apel o pomoc, nikt się nie zastanawiał - podkreślali znajomi Piotra. Niestety, zbiórkę środków przerwała jego śmierć.


  *Salon Maserati w Katowicach otwarty! Poznaj tajemnice legendarnych samochodów
  *Abonament RTV na 2016: Ile kosztuje, kto nie musi płacić SPRAWDŹ
  *Horoskop 2016 dla wszystkich znaków Zodiaku? Dowiedz się, co Cię czeka
  *Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz
  *1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama