Sosnowiec: większość uczestników konsultacji za budową...

  Sosnowiec: większość uczestników konsultacji za budową nowego stadionu

  Zdjęcie autora materiału

  Tomasz Szymczyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Sosnowiec: większość uczestników konsultacji za budową nowego stadionu
  W poniedziałek poznaliśmy wyniki przeprowadzonych przez władze Sosnowca konsultacji, których przedmiotem była budowa w mieście Zagłębiowskiego Parku Sportowego. "Tak" dla inwestycji powiedziało aż 83 procent głosujących, ale udział w konsultacjach wzięło jedynie 5490 osób.
  Sosnowiec: większość uczestników konsultacji za budową nowego stadionu
  - Żaden obiekt miejski nie spełnia kryteriów, które mogłyby bez dodatkowych ustaleń i zgód funkcjonować na wyższym poziomie niż ten lokalny. Budowa nowego obiektu jest niezbędna, bo koszty modernizacji, które lada chwila się pojawią, będą ogromne - argumentuje prezydent Arkadiusz Chęciński.

  W lutym tego roku miasto poinformowało, że organizowany wspólnie z katowickim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich konkurs na projekt nowego stadionu wygrała warszawska firma JSK Architekci Sp.
  z o.o., która zaprojektowała m.in. Stadion Narodowy i stadion Legii w Warszawie. Prócz stadionu piłkarskiego w ramach Zagłębiowskiego Parku Sportowego mają powstać również lodowisko i hala sportowa. Realizację projektu oszacowano wówczas na 150 milionów złotych.

  I to właśnie kwota, która może spowodować zadłużenie miasta, ale też i zlokalizowanie inwestycji na Górce Środulskiej to główne argumenty przeciwników inwestycji. Faktem jest jednak również archaiczność oddanego do użytku w 1956 roku Stadionu Ludowego, który za jakiś czas może już zostać nie dopuszczony do rozgrywek. By Zagłębie mogło grać tutaj w I lidze, trzeba było wydać 700 tysięcy złotych. Miasto rocznie na utrzymanie Ludowego wydaje 2 miliony złotych, ale pieniądze te idą głównie na - jak określono - "reanimację".

  Wśród uczestników konsultacji więcej było mężczyzn niż kobiet (3761 - 1529). Warto dodać, że "tak" dla inwestycji powiedzieli mieszkańcy Środuli i nowej części Zagórza, czyli dzielnic, które będą sąsiadować z nowym stadionem. Na Środuli oddano 429 głosów "za" i 110 "przeciw", w Zagórzu - odpowiednio 569 i 118.

  Najczęściej zadawane podczas konsultacji pytania to możliwość remontu i przyszłość dotychczas funkcjonujących obiektów, etapy budowy Zagłębiowskiego Parku Sportowego czy funkcjonowanie kompleksu.

  - Obiekty funkcjonujące obecnie pozostaną do czasu, do którego będą mogły funkcjonować. Potem będziemy chcieli w miarę szybko zlikwidować wały ziemne na Stadionie Ludowym poza trybuną przy obiektach klubowych. Reszta będzie kolejnym obiektem treningowym. Stadion Zimowy jest w stanie agonalnym. Do momentu, w którym będziemy mieć dopuszczenia, będziemy go użytkować. Potem chcielibyśmy, żeby była to ślizgawka dla mieszkańców miasta. Na bieżąco będzie też remontowana hala sportowa - mówi prezydent Arkadiusz Chęciński. - Niewiele możemy powiedzieć, jeśli chodzi o źródła finansowania. Wzięcie kredytu w ramach EBI, które finansuje dzisiaj chyba wszystkie miasta województwa śląskiego, jeśli chodzi o finansowanie europejskie generuje koszt kredytu w wysokości 40 milionów złotych na okres dwudziestu lat. To jednak ostatnia forma finansowania, jaką byśmy chcieli. Chcemy szukać innych rozwiązań poprzez instrumenty finansowe, poprzez partnerstwo publiczno-prywatne - dodaje.

  *WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS
  *Nowy abonament RTV, czyli opłata audiowizualna z rachunkiem za prąd ZASADY, KWOTY, ZWOLNIENIA!
  * Kara za gwałt zbiorowy w Pietrzykowicach za niska! Jest apelacja
  *Pomysły na Majówkę 2016: Ciekawe miejsca i wydarzenia ZOBACZ I SKORZYSTAJ
  *Najlepsze prezenty na Komunię 2016: Dziecko będzie zachwycone
  *Oto Ksawery! Ten noworodek ma prawie 6 kg. Musicie go zobaczyć. Gratulujemy mamie!

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   NOWY STADION

   inżynier (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Trzeba było głosować a nie teraz narzekać że frekwencja była niska ...... jeżeli ktoś twierdzi że 90% mieszkańców jest przeciw dlaczego nie głosowali hehe bo prawda jest taka ze większość jest na...rozwiń całość

   Trzeba było głosować a nie teraz narzekać że frekwencja była niska ...... jeżeli ktoś twierdzi że 90% mieszkańców jest przeciw dlaczego nie głosowali hehe bo prawda jest taka ze większość jest na tak ...., kto nie głosował prawa komentowania niema przecież to są prawa demokracji. Ja głosowałem na TAK :)zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   plebiscyt na budowę stadionu jest ukartowany

   henio (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   ankiety były w skrzynkach ale aby je odesłać to nie wiadomo było gdzie jeździć po całym mieście
   na pływalnie chodzą młodzi i sportowcy i oni głównie oddali ankiety a nie społeczeństwo

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama