Sosnowiec: wykonawca odebrał od PKP SA klucze do dworca w...

  Sosnowiec: wykonawca odebrał od PKP SA klucze do dworca w Maczkach

  Zdjęcie autora materiału

  Tomasz Szymczyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Sosnowiec: wykonawca odebrał od PKP SA klucze do dworca w Maczkach
  1/12
  przejdź do galerii
  Dworzec kolejowy w Maczkach idzie wreszcie do remontu! W piątek wykonawca prac modernizacyjnych - konsorcjum firm P.A. Nova, TWS GP i Przedsiębiorstwo Inżynieryjne Socar odebrał od PKP SA klucze do zabytkowego budynku pamiętającego czasy początków polskiej kolei. Prace rozpoczną się już w poniedziałek.
  W lipcu 2014 roku został podpisany list intencyjny pomiędzy PKP S.A. a Politechniką Śląską w Gliwicach o zamiarze utworzenia Centrum-Naukowo Dydaktycznego Transportu Kolejowego Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Siedzibą placówki ma być odrestaurowany i przystosowany do pełnienia nowej funkcji zabytkowy budynek nieczynnego dworca kolejowego Sosnowiec - Maczki.

  Zgodnie z projektem, oprócz dworca, wyremontowany zostanie jeszcze jeden budynek, który ma pełnić funkcję usług handlu i gastronomii związanych z obsługą uczelni oraz mieszkańców Maczek.
  Dokumentacja zakłada także budowę przejścia podziemnego łączącego budynek stanowiący pozostałość po historycznej zabudowie w otoczeniu nieistniejącej dawnej komory celnej (przy ul. Krakowskiej) z budynkiem byłego dworca kolejowego (międzytorze linii kolejowych). - Cieszę się, że możemy mieszkańców poinformować o rozpoczęciu prac. Bardzo nam zależy, aby dzielnica, która od zawsze związana była z koleją, zmieniła swe oblicze - mówi Jeremiasz Świerzawski, dyrektor projektu w Departamencie Inwestycji PKP SA.

  Wyłonione w drodze przetargu konsorcjum firm P.A. Nova, TWS GP i Przedsiębiorstwo Inżynieryjne Socar, które zaoferowało kwotę 38,9 mln zł., rozpocznie prace niemal natychmiast. - Od poniedziałku zaczynamy wygradzanie i zabezpieczanie terenu. Pierwsze poważne prace rozpoczną się od rozebrania budynków przy rynku przed dworcem. Najtrudniejsze zadanie, to z pewnością prace konstrukcyjne w samym budynku oraz budowa przejścia podziemnego, pod torami kolejowymi - tłumaczy Przemysław Żur wiceprezes Zarządu P.A. NOVA SA.

  Zadowolenia nie kryje także prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński. - Bardzo się cieszymy z tej inwestycji i chcemy współpracować z wykonawcą. My również będziemy tutaj prowadzić duże inwestycje na kwotę ponad 30 mln zł., związane z budową cieci wodno-kanalizacyjnej. Chciałbym podziękować zarządom PKP, byłym i obecnemu, również ministerstwu - byłemu i obecnemu, a także każdemu, kto przyczynił się do rozpoczęcia tej inwestycji. Dla mnie, rodowitego sosnowiczanina, to najważniejszy zabytek infrastruktury technicznej - to fantastyczne miejsce w naszym mieście - podkreśla Arkadiusz Chęciński.

  *Trąba powietrzna w Chorzowie ZOBACZ NOWE WIDEO I ZDJĘCIA
  *Wakacje przedłużne. To prezent MEN dla uczniów
  *Pielgrzymka kobiet do Piekar Ślaskich 2016 ZDJĘCIA + WIDEO
  *Dzieci zasypiają w każdych warunkach NAJŚMIESZNIEJSZE FOTKI
  *Sprawdzony i prosty przepis na leczo SPRÓBUJ I SIĘ PRZEKONAJ
  *W pełni wyposażone mieszkanie w centrum Katowic może być Twoje! Dołącz do graczy loterii "Dziennika Zachodniego"

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Zdjęcie autora komentarza
   Sosnowiec Granica

   Hans bleib do

   Zgłoś naruszenie treści

   a co przygotwujecie się na godne przywitanie na stacji cara Putina (jak dawniej Mikołaja) hehe

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama