Sosnowiec: wykopaliska archeologiczne kolejny raz w Zagórzu...

  Sosnowiec: wykopaliska archeologiczne kolejny raz w Zagórzu [ZDJĘCIA]

  Zdjęcie autora materiału

  Tomasz Szymczyk

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Sosnowiec: wykopaliska archeologiczne kolejny raz w Zagórzu [ZDJĘCIA]
  1/11
  przejdź do galerii
  Zagórze kojarzy nam się z górnictwem. Wszak zaledwie dziewiętnaście lat temu zakończono wydobycie w znajdującej się tutaj kopalni Porąbka-Klimontów. Dzisiaj dzielnica kojarzyć może się z blokowiskami wybudowanymi dla pracowników Huty Katowice. Jej hutnicze tradycje sięgają jednak o wiele głębiej w przeszłość, bo do czasów średniowiecza. Już wówczas na terenie między DK86, kościołem św. Joachima a ulicami Długosza i Popiełuszki funkcjonowała osada hutnicza. Jej pozostałości po raz kolejny odkrywa ekipa archeologiczna pod kierownictwem Katarzyny Soboty-Liwoch z sosnowieckiego Muzeum.
  - Wracamy tutaj po raz kolejny, bo z roku na rok okazuje się, że zasięg stanowiska jest o wiele większy niż zakładano pierwotnie. Dzięki uprzejmości Urzędu Miasta co roku mamy wyznaczone dwie-trzy działki, które tutaj są. Możemy tutaj zakładać wykopy i weryfikować, co znajduje się pod ziemią - mówi Katarzyna Sobota-Liwoch. - Nie było jeszcze tak, żeby jakakolwiek wyznaczona działka była pusta i żeby nic nie udało się tam odnaleźć - dodaje.


  A odnaleźć udało się wiele. To przedmioty pochodzące głównie z XI wieku, ale też z czasów późniejszych.

  - Wiemy, że na pewno w XI-XII wieku istniało w tym miejscu stanowisko związane z hutnictwem ołowiu i srebra związane z innymi stanowiskami w regionie (Łosień, Strzemie-szyce - red.); przypuszcza się jednak, że to w Sosnowcu jest najstarsze. Rzeczywiście, do tej pory przez kilka sezonów badawczych udało się zgromadzić kilkanaście tysięcy zabytków ruchomych. Znajdują się w Dziale Archeologii Muzeum w Sosnowcu - informuje Katarzyna Sobota-Liwoch.

  Tegoroczne prace na zagórskich działkach pozwoliły na odnalezienie obiektu mieszkalno-gospodarczego. Jego górna część jest młodsza, datuje się ją na siedemnasty wiek. Widać m.in. pozostałości porządnej glinianej podłogi wykonanej w tym domostwie. Archeologom udało się w nim odnaleźć tzw. ofiarę zakładzino-wą.

  - Jest to związane z magią i obrzędami, co do tej pory jest dość mocno zakorzenione w myśleniu Polaków. Chodziło o to, że w podłodze zrobiony był wkop, w którym znajdowała się czaszka psa i naczynie gliniane, a to wszystko było przygniecione głazem. Było to związane prawdopodobnie z tym, że któryś z mieszkańców tego domu był poważnie chory. Był to typowy zabieg magiczny, aby przegonić przez to chorobę z domu. Wszyscy myślą, że XVII-XVIII wiek to już czasy oświecenia, ale to wtedy zaczęły się procesy czarownic. Każdy, kto kojarzy je ze średniowieczem, głęboko się myli - wyjaśnia Katarzyna Sobota-Liwoch, która prócz archeologii zajmuje się również etnologią.

  Wykopaliska w Zagórzu potrwają do 31 sierpnia.

  *Plan transmisji z Rio 2016 TRANSMISJE + PROGRAM Z UDZIAŁEM POLAKÓW
  *Tragedia w Bytomiu: Mężczyzna zmarł na Rynku. Miał rany cięte
  *Fantastyczna zabawa na 90 Festival w Bielsku-Białej ZDJĘCIA
  *Salsa pod palmami? Tylko w Katowicach ZOBACZ ZDJĘCIA
  *Sprawdzony i prosty przepis na leczo SPRÓBUJ I SIĘ PRZEKONAJ
  *W pełni wyposażone mieszkanie w centrum Katowic może być Twoje! Dołącz do graczy loterii "Dziennika Zachodniego"

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   MISTRZOWIE URODY - Głosuj na najlepszych!

   MISTRZOWIE URODY - Głosuj na najlepszych!

   Mistrzostwa Polski Chippendales 2017 w Katowicach: GORĄCE ZDJĘCIA+WIDEO

   Mistrzostwa Polski Chippendales 2017 w Katowicach: GORĄCE ZDJĘCIA+WIDEO

   Nowoczesna bankowość jest mobilna

   Nowoczesna bankowość jest mobilna

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych