Sosnowiec: Z kamienicy przy Szklarnianej zostanie tylko...

  Sosnowiec: Z kamienicy przy Szklarnianej zostanie tylko frontowa ściana

  Tomasz Szymczyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Stara kamienica przy ul. Szklarnianej 1 w Sosnowcu opustoszała. Po przebudowie nie będzie tam już mieszkań, ale biura i lokale użytkowe.
  Sosnowiec: Z kamienicy przy Szklarnianej zostanie tylko frontowa ściana
  Czy to początek zmian w centrum Sosnowca? Za kilkanaście miesięcy całkowicie zmieni się funkcja kamienicy przy ul. Szklarnianej 1 w ścisłym centrum Sosnowca. Budynek, z którego kilka tygodni temu wysiedlono lokatorów, po przebudowie ma pełnić funkcje użyteczności publicznej.

  Wyłączona z użytkowania przez nadzór budowlany kamienica to jeden z najstarszych budynków w Sosnowcu. Powstała jeszcze pod koniec XIX wieku. Tuż po wysiedleniu lokatorów Miejski Zarząd Zasobów Lokalowych musiał zamurować drzwi i okna, bo do środka wrzucano śmieci. Wchodziły też osoby obce. Budynek znajduje się w gminnej ewidencji zabytków, dlatego w spotkaniu dotyczącym jego przyszłości udział wziął również konserwator zabytków.

  - Mamy wstępną zgodę na przebudowę tej kamienicy - mówi Joanna Sekuła, dyrektor Miejskiego Zarządu Zasobów Lokalowych w Sosnowcu.

  MZZL chce rozpocząć prace budowlane jeszcze w tym roku. Najpierw potrzebna będzie jednak koncepcja przebudowy. Zawierać ma pozostawienie frontowej ściany kamienicy od strony ulicy Szklarnianej i wyburzenie tylnej części obiektu. Zyska on całkowicie nowe wnętrze. Pomysłem na przyszłość kamienicy jest też jej podwyższenie do wysokości sąsiedniego budynku na rogu Szklarnianej i Targowej. Niewykluczone, że budynek nieco się również skróci, tak, by bardziej otworzyć przestrzeń ulicy Dekerta.

  Po zmianach na pewno nie będzie już tutaj mieszkań. To dobra informacja również w kontekście planowanej modernizacji targowiska miejskiego przy ul. Szklarnianej.

  - Chcemy połączyć obie sprawy. Jesteśmy w trakcie uzgadniania ostatecznego porozumienia z kupcami i chcemy rozpocząć prace jeszcze w tym roku - mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do zmiany

   sos (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Proszę aby miasto nie zapomniało o placu, który ciągnie się od PLAZY do ul Kościelnej i likwidacji masztu reklamowego. To miejsce w pierwszej kolejności wymaga przebudowy!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama