Sosnowiec-Maczki: remontowany dworzec bez dachu [ZDJĘCIA +...

  Sosnowiec-Maczki: remontowany dworzec bez dachu [ZDJĘCIA + WIDEO]

  Zdjęcie autora materiału

  Tomasz Szymczyk

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Sosnowiec-Maczki: remontowany dworzec bez dachu [ZDJĘCIA + WIDEO]
  1/27
  przejdź do galerii
  Zabytkowy dworzec kolejowy w Sosnowcu-Maczkach cały czas zmienia swoje oblicze. Budynek końcowej stacji Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej z połowy XIX wieku jest właśnie adaptowany na cele Centrum Naukowo-Dydaktycznego Transportu Kolejowego Politechniki Śląskiej.
  Obecnie na placu budowy zauważyć można wiele zmian. Pracownicy zajmujących się remontem firm kontynuują pracezwiązane z budową przejścia podziemnego prowadzącego z rejonu rynku do budynku dworca. Aby wykonać te prace, wstrzymany jest ruch na torach prowadzących od strony ul. Krakowskiej.

  Z części budynku dworca zerwano również dach, który jest rekonstruowany. Trwają też prace wewnątrz zabytkowego budynku.
  Przypomnijmy, że dworzec kolejowy w Sosnowcu-Maczkach to bezcenna pamiątka z okresu początków polskiego kolejnictwa. Dawny dworzec Granica powstał w latach 1839-1848 według projektu Henryka Marconiego.

  Do dzisiaj to najprawdopodobniej najdłuższy dworzec w Europie. Niestety, bardzo zaniedbany. Pomysł zlokalizowania tutaj jednego z wydziałów Politechniki Śląskiej był tak naprawdę chyba ostatnim dzwonkiem na jego ratunek. Nie udało się, niestety, uratować budynku dawnej komory celnej, który kilka lat temu został wyburzony. Remont dworca w Maczkach potrwać ma do końca 2017 roku. Ma kosztować prawie 39 mln złotych.

  Zobacz galerię  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie jest jak piszecie najdłuższym dworcem w Europie

   piotr (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Dworzec w Maczkach jest chyba krótszy od podobnego dworca w Aleksandrowie Kujawskim, a na pewno jest krótszy od 300-metrowego dworca w Lipsku uchodzącego za największy w Europie.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kiedy w końcu przestaniecie powtarzać błędy.

   dariusz jacek gutowski (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Kiedy wreszcie przestaniecie powielać błędy. Po pierwsze autorem projektu budynku w Maczkach był Teofil Schiller (1819–1861 ), architekt, budowniczy. współpracownik Henryka Marconiego. Po drugie:...rozwiń całość

   Kiedy wreszcie przestaniecie powielać błędy. Po pierwsze autorem projektu budynku w Maczkach był Teofil Schiller (1819–1861 ), architekt, budowniczy. współpracownik Henryka Marconiego. Po drugie: obecny kształt dworca nadano dopiero w ostatniej dekadzie XIX wieku. Pierwszy dworzec , wybudowany w latach 1848-1850 był znacznie mniejszy/ długość budynku pokrywała się budynkiem byłej komory celnej. Po trzecie: Jak dworzec miał być wybudowany w latach 1839-1848 skoro dopiero w 1845 r. uzgodniono lokalizację stacji Granica w Maczkach. Od 20 lat opracowuję monografię kolei żelaznych w Zagłębiu Dąbrowskim do 1914r. i w wielu publikacjach powiela się te i inne błędne informacje.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama