Ważne
  W Sosnowcu Zagórzu powstał żłobek. Miejsc jest 38 [ZDJĘCIA]

  W Sosnowcu Zagórzu powstał żłobek. Miejsc jest 38 [ZDJĘCIA]

  Zdjęcie autora materiału
  Tomasz Szymczyk

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  W Sosnowcu Zagórzu powstał żłobek. Miejsc jest 38 [ZDJĘCIA]
  1/45
  przejdź do galerii
  Przestronne kolorowe sale, zabawki, dobrze wyposażona stacjonarna kuchnia, weranda, plac zabaw i uśmiechnięte opiekunki - tak prezentuje się nowy oddział miejskiego żłobka w Sosnowcu, który wczoraj otwarto w budynku przy ul. Białostockiej 19 w Zagórzu, w środku największego w mieście blokowiska. To piąty oddział żłobka, opiekę znajdzie tutaj 38 dzieci w wieku od pięciu miesięcy do trzech lat. Oficjalnie placówka ruszy 2 stycznia. Do dwóch grup - „Motylków” i „Słoneczek” trafią dzieci, które do tej pory znajdowały się na liście rezerwowej.
  - Zagórze i Środula to ogromne dzielnice Sosnowca, z dużym deficytem miejsc w placówkach tego typu. Żłobek ma nowoczesne zaplecze sanitarne dla dzieci, przestronne sale do zabaw, pomieszczenia do snu, pełne zaplecze kuchenne, a także niezależne wejście z podjazdem na wózki dziecięce. Placówka ma wyodrębnioną część otoczenia szkoły, gdzie znajduje się plac zabaw - mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.


  Razem ze nowym oddziałem żłobka w Zagórzu w Sosnowcu działa pięć placówek żłobka miejskiego. W Niwce miejsc jest 50, w centrum miasta - 25, w Zagórzu - 38, na Pogoni - 100 i na Środuli 65. Są też żłobki niepubliczne. Jest ich siedem z 206 miejscami. Pobyt w nich jest dotowany jest przez gminę w kwocie 500 zł miesięcznie na dziecko. Miejsc wciąż jest jednak zbyt mało.

  - Potrzeby są dużo większe. Zainteresowanie opieką żłobkową jest bardzo duże. Rodzice korzystają, ale też oczekują na miejsce w oddziałach na liście rezerwowej. Dlatego zwiększamy liczbę miejsc i tworzymy różne formy opieki w tym wieku - mówi Barbara Wieczorek, dyrektor Żłobka Miejskiego w Sosnowcu.

  - Mimo że jest więcej miejsc, to lista oczekujących jest podobnej wielkości. Zainteresowanie żłobkiem wzrasta z roku na rok. Zawsze na liście rezerwowej było ok. 140 dzieci i mimo że są nowe miejsca, to dzieci oczekujących jest tyle samo. - dodaje Anna Jedynak, wiceprezydent Sosnowca.

  W Sosnowcu w pierwszej kolejności do żłobka przyjmowane są dzieci z rodzin, w których oboje rodzice pracują i tych, w których rodzic samotnie wychowuje dziecko. Rodzice muszą złożyć wniosek w dyrekcji żłobka przy ul. Prusa 235a. Rekrutacja rozpoczyna się zwykle w kwietniu lub maju. Pobyt dziecka w miejskim żłobku w Sosnowcu z wyżywieniem kosztuje 240 złotych miesięcznie. W ciągu dnia dziecko może przebywać w żłobku maksymalnie dziesięć godzin, placówki są czynne od godz. 6 do godz. 17.

  Tworzenie nowych miejsc żłobkowych w Sosnowcu nie kończy się na Zagórzu. Trwa już przebudowa obiektu przy ul. Czołgistów na Juliuszu, gdzie ma powstać kolejny oddział z 25 miejscami. Również we wrześniu 2017 roku gmina planuje utworzenie Klubu Dziecięcego, który będzie się mieścił w lokalu przy Zespole Szkół Elektronicznych i Informatycznych przy ul. Jagiellońskiej 13. Pozwoli to na zapewnienie opieki nad dzieckiem w wieku od 1. do 3. roku życia na maksymalnie 5 godzin. Klub zapewni miejsce dla 15 dzieci i będzie pracował na 3 zmiany.

  Adaptacja budynku przy ul. Białostockiej kosztowała 1,2 mln zł. Powstanie miejsc było możliwe dzięki rządowemu programowi "Maluch".

  Dzieci śpiewają kolędy. Kliknij i posłuchaj  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wstęga

   romek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Zdjęcia z przecinania wstęgi boskie.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama