Wody coraz mniej - wysycha jeziorko przy Górce Środulskiej...

  Wody coraz mniej - wysycha jeziorko przy Górce Środulskiej ZDJĘCIA

  Zdjęcie autora materiału

  Tomasz Szymczyk

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Wody coraz mniej - wysycha jeziorko przy Górce Środulskiej
  1/16
  przejdź do galerii

  Wody coraz mniej - wysycha jeziorko przy Górce Środulskiej ©TOS

  W niewielkim jeziorku u podnóża Górki Środulskiej jest coraz mniej wody - alarmuje radny ze Środuli Paweł Wojtusiak. Akwen, nad którym wypoczywają mieszkańcy Zagórza i Środuli pomału wysycha. Winny jest najprawdopodobniej zanieczyszczony przepust pod ulicą Blachnickiego, którym ze źródełka na Małym Zagórzu dociera do jeziorka woda.
  - Od jakiegoś czasu poziom wody w jeziorku przy Górce Środulskiej zaczął spadać. W tym tygodniu okazało się, że ono po prostu wysycha. Nie wysychało do tej pory. Nigdy poziom wody nie był tam tak niski jak teraz - mówi radny Paweł Wojtusiak. - W miejscu, gdzie do tej pory po krawężnikach chodziło się po wodzie teraz można przejść suchą stopą - podkreśla.

  Nad jeziorkiem u zbiegu ulic 3 Maja i Blachnickiego często spotkać można mieszkańców Zagórza i Środuli.
  Ludzie tu spacerują, siedzą na ławkach, obserwują kwitnące lilie wodne i pływające kaczki. Spotkać tu można również wędkarzy. W ubiegłym roku odbył się tu festyn, podczas którego mówiono o projekcie rewitalizacji i zagospodarowania brzegów jeziorka. Pojawić się tu miała m.in. altana grillowa. Niestety, po przetargu okazało się, że realizacja projektu będzie droższa niż zakładano, więc na razie do inwestycji nie doszło.

  Na razie nikt nie wie, dlaczego w akwenie ubywa wody. A jak podkreśla Paweł Wojtusiak, nie jest on ważny tylko dla celów spacerowych, ale też technicznych. To stąd bowiem pobierana jest woda do naśnieżania stoku na Górce Środulskiej.

  - Ten zbiornik wodny jest otoczony przez kanalizację. Trzeba sprawdzić, czy woda nie przelewa się przez te kręgi. Źródełka, które zasilają ten akwen są tuż przy wale drogi, trzeba więc sprawdzić, czy one dalej biją. W wielu miejscach Sosnowca przestano też pompować wodę na niższych poziomach i w wielu miejscach będą zmiany, jeśli chodzi o stosunki wodne. Niektóre źródła wyschną, a gdzieś woda się pojawi, bo kopalnie podniosły lustra wody. Będziemy obserwować np. pojawianie się bagien. Wszystko wróci do stanu sprzed górnictwa - zwrócił uwagę radny Kazimierz Górski.

  - Urzędnicy wskazali, że potrzebna byłaby ekspertyza, dlaczego wody jest coraz mniej - mówi radny, który na środowym posiedzeniu Komisji Gospodarki Komunalnej złożył wniosek o wykonanie takiej ekspertyzy poparty przez wszystkich członków komisji. Pojawił się też pomysł, by zajęli się tym studenci znajdującego się w Sosnowcu Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego.

  Na miejsce wybierają się też urzędnicy z Wydziału Gospodarki Komunalnej sosnowieckiego Urzędu Miejskiego.

  Zobacz galerię

  - Dopiero o wizji w terenie będzie można powiedzieć, jakiego rodzaju działania zostaną podjęte - mówi Rafał Łysy, rzecznik prasowy sosnowieckiego Urzędu Miejskiego.

  Swoją drogą, czas, gdy wody w jeziorku jest mniej, powinien zostać wykorzystany na posprzątanie śmieci, które w nim widać...

  Wielka woda 1997. Zobacz niezwykły dokument multimedialny, który przygotowaliśmy z okazji 20-rocznicy wydarzeń z lipca 1997 roku. Archiwalne filmy, zdjęcie i teksty. Zachęcamy, by oglądać w trybie pełnoekranowym komputera.


  ZOBACZCIE FILM: Mija 20 lat od powodzi tysiąclecia:


  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama