Zastrzyk gotówki dla hospicjum

  Zastrzyk gotówki dla hospicjum

  Tomasz Szymczyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Tak według projektu wyglądać ma stacjonarna siedziba hospicjum w Sosnowcu Porąbce

  Tak według projektu wyglądać ma stacjonarna siedziba hospicjum w Sosnowcu Porąbce

  Sosnowieckie Hospicjum im. św. Tomasza Apostoła otrzyma 5,5 miliona złotych dotacji z ZIT-ów. Dzięki temu powstanie placówka stacjonarna.
  Tak według projektu wyglądać ma stacjonarna siedziba hospicjum w Sosnowcu Porąbce

  Tak według projektu wyglądać ma stacjonarna siedziba hospicjum w Sosnowcu Porąbce

  To wspaniała informacja dla sosnowieckiego Hospicjum im. św. Tomasza Apostoła. Hospicjum otrzyma dotację w wysokości 5,5 miliona złotych ze środków tzw. Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych w RPO Województwa Śląskiego. Dofinansowanie to pozwoli na powstanie stacjonarnej placówki hospicyj-nej w dawnej szkole górniczej w sosnowieckiej Porąbce. - Radości nie ma granic. To zwieńczenie naszych wieloletnich starań.
  Wiemy, że to dopiero początek kolejnego etapu, bardzo trudnego i bardzo skomplikowanego, polegającego na wyłonieniu generalnego wykonawcy i na wykonaniu tych prac. Dzień, w którym zapadła decyzja o dofinansowaniu, to bardzo ważna dla nas data - mówi „DZ” Małgorzata Czapla, prezes Hospicjum im. św. Tomasza w Sosnowcu. - Dziękuję także sosnowiczanom i podatnikom z innych miast, którzy przekazują na rzecz budowy hospicjum swój 1 proc. z podatku. Bez tej formy wsparcia nie bylibyśmy w stanie uzbierać prawie 35 proc. wkładu własnego w tę inwestycję - dodaje.

  - To dla nas wszystkich wspaniała wiadomość. Od lat wspierałem bowiem tę szczególną inicjatywę i cieszę się, że jako prezydent Sosnowca mogę mieć w tym skromny udział, bo za taki należy uznać decyzję miasta o przekazaniu budynku, w którym będzie się znajdować hospicjum. Gdyby była taka prawna możliwość, oddalibyśmy budynek całkowicie za darmo tym wspaniałym ludziom, którzy robią wielkie rzeczy na rzecz potrzebujących - podkreśla Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

  Jak mówią przedstawiciele sosnowieckiego hospicjum, mieszkańcy oczekują i potrzebują rozwoju usług opiekuńczych, w tym opieki paliatywnej, hospicyjnej, rehabilitacyjnej, świadczonych na rzecz osób i rodzin ze względu na chorobę, podeszły wiek i zależność. Dlatego właśnie pracownicy i wolontariusze hospicjum chcą, by powstało centrum wszechstronnego wsparcia, pełniące kilka funkcji. W ramach centrum ma powstać dzienny ośrodek pobytu z opieką medyczną. Hospicjum chce też zapewnić możliwość stacjonarnej opieki całodobowej nad osobami nieuleczalnie chorymi.

  - Współcześnie konieczność wydłużenia aktywności zawodowej oraz „walka” o utrzymanie stanowiska pracy niejednokrotnie zmusza młodych ludzi do przenoszenia ciężaru opieki nad swoimi rodzicami czy dziadkami na instytucje społeczne. To z kolei powoduje poczucie wykluczenia osób starszych z życia społecznego - podkreśla w rozmowie z „DZ” Małgorzata Czapla.

  Plany obejmują też stworzenie wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego i zajęć rehabilitacyjnych, które pomogą zapobiec wykluczeniu osób w podeszłym wieku, chorych i niepełnosprawnych z życia codziennego. Hospicjum chce też szkolić osoby chcące podjąć pracę jako opiekun osoby starszej oraz aktywizować młodzież oraz osoby w wieku 50+ poprzez rozwój centrum wolontariatu czy oferować rodzinom pomoc psychologiczną.

  Koszt projektu jest szacowany na 9-10 mln zł, zarząd hospicjum ubiegał się o dotację właśnie w wysokości 5,5 mln zł. Wolontariusze hospicjum od lat sami zbierają też fundusze na budowę hospicjum stacjonarnego. Przetarg na roboty budowlane ma być ogłoszony w najbliższych dwóch miesiącach. Jeśli cała procedura przebiegnie sprawnie, wówczas prace mogłyby się rozpocząć już we wrześniu lub październiku tego roku. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, zacznie działać piętnaście miesięcy później. Wcześniej, w sierpniu, hospicjum będzie natomiast chciało zaprosić wolontariuszy do pomocy w porządkowaniu terenu przy ul. Hubala-Dobrzańskiego.

  *EURO 2016: Transmisje, relacje, zdjęcia i filmy wideo
  *Reforma edukacji, czyli diabeł tkwi w szczegółach SPRAWDŹ
  *Miss Polski 2016 OTO FINALISTKI Zobacz zdjęcia [a]
  *[a]http://www.dziennikzachodni.pl/polska-i-swiat/a/wakacyjne-wyjazdy-2016-tych-krajow-lepiej-nie-odwiedzaj-msz-odradza,10174182/

  *Polska ma najpiękniejsze kibicki na Euro 2016 [ZDJĘCIA] Oto dowód
  *W pełni wyposażone mieszkanie w centrum Katowic może być Twoje! Dołącz do graczy loterii "Dziennika Zachodniego"

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama