Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kim była Matka Ewa? Założyła zakłady opiekuńcze Ostoja Pokoju ZOBACZ w Muzeum Powstań Śląskich

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Wystawa o Matce Ewie w Muzeum Powstań Śląskich
Wystawa o Matce Ewie w Muzeum Powstań Śląskich Olga Krzyżyk
W Muzeum Powstań Śląskich w sobotę, 4 marca, odbył się wernisaż wystawy poświęconej Ewie von Tiele Winckler zwanej "Matką Ewą". To założycielka i fundatorka Zakładów Opiekuńczych i Ewangelickiego Diakonatu "Ostoja Pokoju" w Miechowicach.

W Muzeum Powstań Śląskich od 4 marca można obejrzeć wystawę „Ubogim i cierpiącym ku pomocy. Matka Ewa - wiara i życie”. Wystawa prezentowana była poprzednio w Muzeum Górnośląskim w Ratingen w Niemczech oraz w parafii ewangelicko-augsburskiej w Bytomiu-Miechowicach. Matka Ewa związana była z Bytomiem, a dokładnie z Miechowicami, gdzie urodziła się w 1866 roku oraz założyła zakłady opiekuńcze Ostoja Pokoju.

- Wystawa ukazuje życie Ewy von Tiele-Winckler, zwanej Matką Ewą, która na przełomie XIX i XX wieku stworzyła jedno z największych dzieł miłosierdzia w Europie Środkowowschodniej - wyjaśnia Mariola Miklaszewska z Muzeum Powstań Śląskich. - Jej charytatywna aktywność doprowadziła do powstania żeńskiego diakonatu i zakładów opiekuńczych, gdzie niesiono pomoc ubogim, opiekowano się sierotami i wdowami, bezdomnymi i opuszczonymi - dodaje Mariola Miklaszewska.

To dzięki Matce Ewie dom sierot, który wyglądały tak, że było jedna hala i ponad 100 dzieci zamieniły się w domu, gdzie na kilka, kilkanaście dzieci przypadała diakonisa, a czasem też świecka opiekunka, tzw. system rodzinkowy. Pierwszy dom, w którym pomagała ludziom Matka Ewa dostała od swojego ojca. Następnie powstawały kolejne domy, a diakonise Matki Ewy służyły potrzebującym nie tylko w naszym regionie, ale też np. w Indiach czy w Chinach. Matka Ewa pracowała też z kobietami, które wylądowały na ulicy. Dawała im poczucie godności, miejsce do spania, wykształcenie, szukała dla nich też mężów. Ty samym, zmieniała życie tym dziewczynom, które trafiły na ulicę.
- Matka Ewa to niezwykła postać. To pionierka pracy charytatywnej na Górnym Śląsku w XIX wieku oraz pionierka form pracy charytatywnej. Matka Ewa to dokładnie Ewa von Tiele-Winckler, córka Tiele Wincklerów, jednych z największych magnatów przemysłowych przełomu XIX i XX wieku na Górnym Śląsku. Wychowywana była w zamku w Miechowicach. Kobieta, która opływała w luksusach zrezygnowała z bogactwa i poświęciła się pracy charytatywnej - opowiada ksiądz Marcin Brzóska, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej św. Jana Chrzciciela w Świętochłowicach.

W Muzeum Powstań Śląskich można zobaczyć wystawę planszową poświęcona historii Matki Ewy. Wśród elementów wystawy jest m.in. oryginalne krzesło, na którym siedziała Matka Ewa w swoim Domku w Miechowicach.

- Od października 2016 obchodzimy Rok Reformacji. To dobra okazja, by jako instytucja kultury pokazać tak ważną postać w historii naszego regionu - Matkę Ewę - i przypomnieć o jej działalności. Wystawa ma formę plansz, ale są także zabawki z domów opieki czy koszyk z lekarstwami i bandażami, który miała często ze sobą Matka Ewa - mówi Halina Bieda, dyrektorka Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.

Wystawę będzie można oglądać do 14 kwietnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Kim była Matka Ewa? Założyła zakłady opiekuńcze Ostoja Pokoju ZOBACZ w Muzeum Powstań Śląskich - Dziennik Zachodni