Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oferty pracy w Świętochłowicach i bardzo niska stopa bezrobocia

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
W mieście nie brakuje ofert pracy
W mieście nie brakuje ofert pracy Olga Krzyżyk
Tak niskiego poziomu bezrobocie w Świętochłowicach nie było od 16 lat. W Powiatowym Urzędzie Pracy jest wiele ofert pracy, są też oferty szkoleń, staży i środki na dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

Na koniec maja stopa bezrobocia w mieście wynosiła 8,6 procent. To najlepszy wynik od 2001 roku, czyli od powstania Powiatowego Urzędu Pracy w Świętochłowicach. W zeszłym roku w tym czasie była zdecydowanie wyższa - 11,6 procent. Najwyższa stopa bezrobocia była natomiast w 2004 r. i wynosiła wtedy 30,1 procent. W maju tego osób wszystkich zarejestrowanych osób w PUP było 1055. W czerwcu już ta liczba się zmniejszyła i wynosiła (1018 osób). Wśród nich jest 244 osób do 30 roku życia oraz 289 powyżej 50 lat. Odpowiednio w 2016 r. w maju zarejestrowanych w PUP było 1429 osób, a w czerwcu 1332 osoby.

- Od marca każdego roku stopa bezrobocia maleje, ponieważ zaczynają się prace sezonowe. Mamy dużo ofert z różnych branż m.in. budowlanej, usługowej, gastronomicznej, górniczej, samochodowej, telekomunikacyjnej i handlowej - mówi Hanna Przewoźniak, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Świętochłowicach. - Ponadto mamy oferty dla osób chcących podjąć pracę w służbie zdrowia: opiekun i fizjoterapeuta, a także sporo ofert dla specjalistów - tokarz, ślusarz, spawacz, geodeta, operator CNC oraz oferty, bez kwalifikacji zawodowych, jak sprzątaczka czy magazynier, dozorca i pracownik ochrony fizycznej- dodaje.

Na tablicy świętochłowickiego PUP można wyszukać takie oferty pracy jak: stolarz, handlowiec, lakiernik samochodowy, pomocnik dekarza, tynkarz, murarz, kasjer/sprzedawca, pracownik instalacji sanitarnych, pracownik fizyczny, monter sufitów podwieszanych, pracownik ochrony, górnik strzałowy, ślusarz, elektryk, kierowca z prawem jazdy C i E, elektryk budowlany, operator wypalarki plazmowo-tlenowej, spedytor międzynarodowy z językiem niemieckim czy florysta.
- To jest rynek pracowników. Kto chce znaleźć pracę to ma ułatwione zadanie. Ofert jest naprawdę sporo. Trudniej mają osoby, które są długotrwale wyłączone z życia zawodowego. W takich przypadkach mamy jednak oferty szkoleń, staży które przygotują do podjęcia pracy. W rozmowach z pracodawcami, często podkreślają fakt, że liczą się chęci osób do podjęcia pracy, resztę można nauczyć , przeszkolić - podkreśla Hanna Przewoźniak.

Bezrobotni, którzy zgłaszają się do PUP w większości pytają o oferty pracy bez kwalifikacji. Kobiety szukają stanowisk w administracji. Prace biurowe wymagają jednak często odpowiednich kwalifikacji, które nie wszyscy posiadają. Mężczyźni najwięcej pytają o zawodu z branży budowlanej. Niestety jest sporo ofert dla specjalistów, jednak ich samych brakuje.

Taką tendencję pokazuje także „Barometr zawodów”, czyli jednoroczna prognoza sytuacji w zawodach. Wśród zawodów nadwyżkowych w mieście wymienione są m.in. ekonomiści, bibliotekarze, pracownicy poczty, pedagodzy. Zawody deficytowe to m.in. kosmetyczki, lakiernicy, cieśle, kierowcy, spawacze, ślusarze, malarze czy samodzielni księgowi.

Tour de Pologne 2017 ETAPY, TRASA, GDZIE KIBICOWAĆ

Tajemnicze zamknięcia aptek. Dlaczego je likwidują?

Zawalił się dom w Dębieńsku

Wielka woda 1997. Zobacz niezwykły dokument multimedialny, który przygotowaliśmy z okazji 20-rocznicy wydarzeń z lipca 1997 roku. Archiwalne filmy, zdjęcie i teksty. Zachęcamy, by oglądać w trybie pełnoekranowym komputera.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!