Świętochłowice: 15 mln zł na przebudowę stadionu im....

  Świętochłowice: 15 mln zł na przebudowę stadionu im. Waloszka. Projekt będzie gotowy do końca roku

  Zdjęcie autora materiału

  Weronika Grychtoł

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Świętochłowice: 15 mln zł na przebudowę stadionu im. Waloszka. Projekt będzie gotowy do końca roku
  1/31
  przejdź do galerii

  ©UM Świętochłowice

  Dziś popołudniu w budynku Ośrodka Sportu i Rekreacji „Skałka” Dawid Kostempski, prezydent Świętochłowic, podsumował tegoroczne wydarzenia żużlowe na „Skałce” : Eliminacje Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostw Polski oraz Eliminacje Młodzieżowych Mistrzostw Polski Par Klubowych. Przedstawił też plany związane z przebudową stadionu im. Pawła Waloszka. Zapowiedziane zmiany to coś dużo więcej niż wstawienie nowych krzesełek.
  - Żużel już został wskrzeszony w Świętochłowicach, może jeszcze nie w takim stopniu, jak wszyscy byśmy sobie tego życzyli, ale dążymy do tego, aby stadion żył - powiedział na początku konferencji Dawid Kostempski. Na pół godziny przed rozpoczęciem Eliminacji Brązowego Kasku zapowiedział gruntowną modernizację miejskiego stadionu.

  Na razie nie ma jeszcze gotowych wizualizacji ale prezydent pokazał plan techniczny przebudowy. Kształt stadionu pozostanie bez zmian – to ukłon miasta i projektantów w stronę tych, którzy stadion, w „czynie społecznych” wybudowali - ale architekci dokonają kilku kluczowych zmian.

  Przebudowa będzie miała kilka etapów. Trybuna północna, naprzeciwko budynku administracyjnego, jest w najgorszym stanie technicznym. Co najmniej w 50 proc. zostanie więc wyburzona. Fundamenty pozostałych trybun zostaną wzmocnione. Powstanie nowy budynek parku maszyn z pomieszczeniami dla gości i gospodarzy, w których m.in. garażowane będą motory. Rozwiązania architektoniczne umożliwią kibicom podglądanie pracy zawodników i ich zespołów. Pojawi się też Sky Box, czyli „centrum dowodzenia”.

  -Centrum monitoringu to będzie jeden z najnowocześniejszych systemów w Polsce. Chcemy zadbać o bezpieczeństwo – mówił Kostempski.

  Dodatkowo, dzięki środkom z UE ( w ramach strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych), zostanie zmodernizowany budynek Ośrodka Sportu i Rekreacji „Skałka” - będzie to przede wszystkim termomodernizacja. Planowane są też zmiany organizacyjne np. na parterze znajdą się pomieszczenia dla sędziów.

  Sam tor zostanie poszerzony na zakrętach i nachylony na łukach. W części sektory będą zadaszone, a cały stadion oświetlony. Całkowicie zostanie przebudowana też loża, z niemal 280 miejsc zostanie powiększona do 500.

  Projekt przebudowy będzie gotowy do końca tego roku, przygotowuje go gliwickie biuro architektoniczne. Następnie, w drodze przetargu, zostanie wyłoniony wykonawca.

  -Chciałbym, aby rozpoczął swoje działania w pierwszym kwartale 2017 roku, aby zakończyć prace jesienią 2018 roku – mówił Kostempski.

  Po modernizacji stadion będzie służył nie tylko żużlowcom ale i piłkarzom. Będzie tez pełnił funkcje kongresowe, komercyjne.
  Koszt inwestycji to około 15 mln zł, 10 mln miasto zarezerwowało na ten cel ze swoich środków, a 5 mln ma pochodzić z dofinansowania Unijnego.

  - Wychodzimy naprzeciw zarówno szkoleniowcom, sportowcom ale, mam nadzieje, spełniamy także marzenia Świętochłowiczan – podsumował prezydent.

  W konferencji wzięli tez udział Paweł Waloszek oraz Michał Widera, prezes Młodzieżowego Stowarzyszenia Śląsk.

  -Jestem bardzo zadowolony z tego, że do Świętochłowic wrócił żużel i że coś się tu dzieje – mówił Waloszek, który trzykrotnie zdobył medale indywidualnych mistrzostw Polski.

  *EURO 2016: Transmisje, relacje, zdjęcia i filmy wideo
  *Fabiański i Pazdan bohaterami internetu NAJLEPSZE MEMY W JEDNYM MIEJSCU
  *Uwaga! Masowe zatrucia truskawkami. Co w nich jest?
  *Wakacje za granicą: Tych krajów unikaj i nie jedź. MSZ ostrzega. Są zaskoczenia
  *Polska ma najpiękniejsze kibicki na Euro 2016 [ZDJĘCIA] Oto dowód
  *W pełni wyposażone mieszkanie w centrum Katowic może być Twoje! Dołącz do graczy loterii "Dziennika Zachodniego"

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama