Świętochłowice: Komornik zajął konto urzędu

  Świętochłowice: Komornik zajął konto urzędu

  Weronika Grychtoł

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Świętochłowice: Komornik zajął konto urzędu
  Komornik zabezpieczył ponad milion złotych na koncie Urzędu Miasta w Święto-chłowicach. Tak nakazał Sąd Okręgowy w Częstochowie.
  Świętochłowice: Komornik zajął konto urzędu
  Spór między gminą Świętochło-wice a wykonawcą robót na stawie „Kalina” trwa już ponad dwa lata. Sprawa trafiła do sądu, a właściwie dwóch.

  Firma Vig z Dąbrowy Górniczej to jedna z trzech firm w konsorcjum, które miały oczyścić „Kalinę” - staw, który od lat jest największą bombą ekologiczną w mieście. Ale niedługo po rozpoczęciu prac w 2014 roku, pojawiły się kłopoty. Pracownicy zeszli z placu budowy, sugerując, że projekt zawiera rażące błędy. Umowa została rozwiązana, ruszył przetarg na nowego wykonawcę, jednak nie przyniósł efektu. Miasto straciło wielomilionową dotację z Unii Europejskiej na tę inwestycję.

  Jednym z problemów był tzw. efekt ekologiczny, czyli obniżenie poziomu stężenia fenoli w „Kalinie” do poziomu nie większego niż 2 mg/l. Wykonawca twierdzi, że dopiero po podpisaniu umowy dowiedział się, jaka jest prawdziwa skala problemu. - Okazało się, że stężenie chemikaliów było znacznie wyższe, niż wynikało z danych przekazanych nam przez urząd miasta przed przetargiem - mówi Zdzisław Seweryn, prezes zarządu firmy Vig. W końcu wykonawca złożył oświadczenie o odstąpieniu od umowy. 10 kwietnia 2015 roku złożył do sądu w Katowicach pozew przeciw Świętochłowicom o zapłatę 10 mln zł za już wykonane prace (m.in. wywieziono 6 tys. ton odpadów), zwrot częściowej gwarancji w wysokości miliona złotych oraz o zapłatę kar umownych. Niedługo potem Święto-chłowice złożyły swój pozew przeciw wykonawcy, twierdząc, że na terenie budowy zrobiono niewiele, a ponaglenia nie odnosiły skutku. Niemal rok temu zapadł wyrok korzystny dla magistratu. Na jego mocy wykonawca miał zapłacić 6 mln zł. Vig się jednak odwołał i nakaz został uchylony. Jednocześnie wykonawca miał podejrzenia, że miasto wykorzystało wadium „do swoich celów”, czego nie może robić.

  - Poprosiłem o udokumentowanie stanu faktycznego i wydruk z konta. Miasto mnie zbywało - mówi Seweryn. Podzielił więc pierwszy pozew i wyłączył z katowickiego postępowania kwestię milionowego zabezpieczenia. Oddał sprawę do zbadania sądowi w Częstochowie. Zajęcie kont przez pełnomocnika jest efektem tej sprawy.

  - Zabezpieczenie tej kwoty w żaden sposób nie wpływa na funkcjonowanie gminy - mówi Adam Myszor, naczelnik w kancelarii prezydenta miasta.

  A sąd rozstrzygnie, kto miał przesłanki, aby umowę w 2014 roku rozwiązać i kto pierwszy zrobił to skutecznie. Pierwsza rozprawa: 10 sierpnia.

  *Niesamowite oświadczyny na dachu Spodka w Katowicach ZDJĘCIA
  *Takie wyposażenie samochodów naprawdę ułatwia życie
  *Słynna restauracja Kryształowa w Katowicach będzie zamknięta
  *Nowy abonament RTV, czyli opłata audiowizualna z rachunkiem za prąd ZASADY, KWOTY, ZWOLNIENIA!
  *Tak wyglądają nowe biurowce KTW przy rondzie w Katowicach
  *WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   KTO ZNA LONDONE LTD LUB HANA SLOVAKIA?

   HENOO (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   MAM ZABLOKOWANE PRZEJĘCIE MIESZKANIA CO WYLICYTOWAŁEM PRZEZ TE FIRMY, KOMORNIK NIE WYDAJE MI MIESZKANIA.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama