Świętochłowice: otwarto jedyną w regionie, a może i w...

  Świętochłowice: otwarto jedyną w regionie, a może i w Polsce, klasę licealną z językiem chińskim

  Zdjęcie autora materiału

  Weronika Grychtoł

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Świętochłowice: otwarto jedyną w regionie, a może i w Polsce, klasę licealną z językiem chińskim
  1/21
  przejdź do galerii

  ©W.Grychtoł

  - Wśród wielkich tego świata ukuło się powiedzenie, że aby zarobić wielkie pieniądze w XIX wieku należało być w Londynie, w XX w Nowym Yorku, a w XXI wieku należy być w Pekinie. To diagnoza dzisiejszych czasów. Wy, przyszli absolwenci, robicie pierwszy krok w tą stronę - mówił Dawid Kostempski, prezydent Świętochłowic, podczas otwarcia pierwszej w Polsce uniwersyteckiej klasy z językiem chińskim.
  Powiedzenie "Mówisz do mnie po chińsku" nabrało w Świętochłowicach dosłownego znaczenia. Wszystko za sprawą klasy uniwersyteckiej z językiem chińskim. To zupełna nowość w ofercie klas licealnych w regionie, a nawet w kraju.  - Świętochłowice przecierają szlaki i to nie pierwszy raz - mówił Dawid Kostempski, prezydent Świętochłowic, dodając, że sam gdyby był uczniem, spróbowałby swoich sił właśnie w tej klasie.

  Ostatecznie zapisało się niej 20 śmiałków. Wśród nich Patrycja, absolwenta tutejszego gimnazjum.

  - Przyznam szczerze, że była to spontaniczna decyzja. Co prawda, zawsze chciałam się uczyć języka japońskiego, ale myślę, że będzie to ciekawe doświadczenia - mówiła Patrycja Jakubowska.- Lubię próbować nowych rzeczy, do tego interesuję się mangą i Azją. Jeśli tutaj mi się spodoba, to nie wykluczam, że będę ten kierunek kontynuował na studiach - dodał jej klasowy kolega.

  - Jesteście dziś bohaterami i pionierami - mówił Mariusz Szeremeta, nowy dyrektor ZSO nr 1. Licealiści będą uczyć się chińskiego od 2 do 3 godzin tygodniowo, opanują podstawy chińskiego alfabetu fonetycznego i zapisu tonalnego, nauczą się też pisać chińskie znaki. Oprócz języka poznają również kulturę - literaturę, filmy i muzykę chińską.

  - Teksty noblisty chińskiego będą dla nas lekturą obowiązkową - mówiła Emilia Gołąb, polonistka i wychowawca klasy uniwersyteckiej.

  Na zajęciach uczniowie zgłębią także tajniki chińskiej etykiety biznesowej takie jak np. styl korespondencji.

  - Oczywiście część zajęć będzie poświęconych także geografii czy historii, pojawią się też elementy prawa - wyliczała Dorota Gurgul, wicedyrektor ZSO nr 1 w Świętochłowicach.- Mamy nadzieje, że zyska za tym nie tylko młodzież ale i cały region - dodaje.

  Świętochłowicka klasa z językiem chińskim powstała dzięki porozumienie z katowickim Uniwersytet Śląskim, stąd na otwarciu nie zabrakło profesora Andrzeja Kowalczyka, rektora UŚ.

  - Mamy prawo być podekscytowani, bo podejmujemy się wielkiego wyzwania. Kształcimy ludzi światłych, wszechstronnych, którzy odnajdą się na rynku pracy - mówił prof. Kowalczyk dodając, ze coraz więcej śląskich firm współpracuje z Chinami i poszukuje pracowników znających nie tylko ich język narodowy ale i tamtejszą kulturę i obyczaje.

  Burzą oklasków nagrodzono wystąpienie Katarzyny Bańki, wykładowcy języka chińskiego na UŚ. - Co nam może dać umiejętność posługiwania się językiem chińskim? Świetne perspektywy zawodowe, można np. wykonywać tłumaczenia czy pracować w handlu - mówiła po chińsku nowa nauczycielka w ZSO nr 1.

  Wśród zaproszonych na otwarcie roku szkolnego gości pojawili się także m. in. Ewa Jakuczek, dyrektor Centrum Współpracy Polska-Chiny Instytut Konfucjusza w Opolu oraz Aleksandra Skowronek wicemarszałek województwa śląskiego.

  - Gratuluję pomysłu i determinacji, a Wam drodzy uczniowie, na pocieszenie mam do powiedzenia tylko jedno - każdy dzień spędzony w szkole przybliża Was do kolejnych wakacji - podsumowała Skowronek.

  *Trąba powietrzna w Chorzowie ZOBACZ NOWE WIDEO I ZDJĘCIA
  *Wakacje przedłużne. To prezent MEN dla uczniów
  *Pielgrzymka kobiet do Piekar Ślaskich 2016 ZDJĘCIA + WIDEO
  *Dzieci zasypiają w każdych warunkach NAJŚMIESZNIEJSZE FOTKI
  *Sprawdzony i prosty przepis na leczo SPRÓBUJ I SIĘ PRZEKONAJ
  *W pełni wyposażone mieszkanie w centrum Katowic może być Twoje! Dołącz do graczy loterii "Dziennika Zachodniego"

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama