Świętochłowice: Trwa renowacja schronu bojowego nr 38

  Świętochłowice: Trwa renowacja schronu bojowego nr 38

  Zdjęcie autora materiału

  Olga Krzyżyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Schron bojowy w Świętochłowicach
  1/3
  przejdź do galerii

  Schron bojowy w Świętochłowicach ©Fb: schronbojowy38

  Miłośnik militariów z własnych środków postanowił odnowić schron bojowy nr 38 w Świętochłowicach, który znajduje się przy ulicy Górniczej 60A. Sam jednak nie da zdoła zrobić wszystkiego więc potrzebni są chętni, którzy włączą się w akcje renowacji schronu.
  Grupą pasjonatów historii stara się zachować pamięć o obiektach militarnych z czasów II Wojny Światowej. Jednym z takich obiektów jest schron bojowy w Świętochłowicach. Zapomniany bunkier stał się wysypiskiem śmieci. Rozkradziony i zdewastowany popadał w ruinę aż do 2015 roku. Od tego roku rozpoczął się długi i kosztowny proces renowacji schronu.

  "Remontuję schron bojowy w Świętochłowicach jako pasjonat i miłośnik Polskiej myśli fortyfikacyjnej. Wszystkie koszty związane z tym celem pokrywam z własnych środków, jednak są one jak na moje zarobki ogromne" - pisze do nas pasjonat historii.

  Przypomnijmy, że staraniami Stowarzyszenia "Pro Fortalicium" ciężki schron bojowy nr 39 w parku im. Mieszkańców Heiloo w Świętochłowicach – Piaśnikach (przy skrzyżowaniu Powstańców Śląskich i Zubrzyckiego) został odrestaurowany i przekształcony w izbę muzealną (prace rozpoczęto w 2007 roku). W 2016 roku członkowie "Pro Fortalicium" zaczęli renowację sąsiedniego ciężkiego schronu bojowego Nr 40 przy nowym osiedlu na ul. Ślężan.

  W 2015 roku rozpoczęła się natomiast renowacja ciężkiego schronu bojowego nr 38 (Świętochłowice, ul. Górnicza 60A). Po zakończeniu renowacji tych obiektów, wszystkie ciężkie schrony bojowe świętochłowickiej części II linii obrony Obszaru Warownego "Śląsk" będą izbami muzealnymi udostępnionymi do zwiedzania.

  Każdy może pomóc w renowacji tej pamiątki historii. Więcej informacji i dane kontaktowe dostępne są na stronie: http://www.schronbojowy38.pl/


  Tour de Pologne 2017 ETAPY, TRASA, GDZIE KIBICOWAĆ  Tajemnicze zamknięcia aptek. Dlaczego je likwidują?  Zawalił się dom w Dębieńsku


  Wielka woda 1997. Zobacz niezwykły dokument multimedialny, który przygotowaliśmy z okazji 20-rocznicy wydarzeń z lipca 1997 roku. Archiwalne filmy, zdjęcie i teksty. Zachęcamy, by oglądać w trybie pełnoekranowym komputera.  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   To bydzie miou Spyra robic kaj tajne komplety.

   Hajnel ze Laurahity (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   To bydzie tukej dowoctwo ty nowy armii Maciora?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama