Ważne
  Świętochłowice: Uczniowie "Kochana" za 18 dni pojadą do...

  Świętochłowice: Uczniowie "Kochana" za 18 dni pojadą do Wietnamu

  Zdjęcie autora materiału

  Weronika Grychtoł

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Świętochłowice: Uczniowie "Kochana" za 18 dni pojadą do Wietnamu
  1/2
  przejdź do galerii

  ©A.Żurek

  W połowie czerwca siedmioro uczniów świętochłowickiego I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego wyruszą do Wietnamu. –W maju zeszłego roku wpadłem na pomysł zorganizowania takiego wyjazdu na drugi koniec świata, a moja wychowawczyni podchwyciła temat - opowiada Kamil Niesporek, jeden z uczestników wyprawy „Kochanowski w Azji – Wietnam 2016”.
  W podróż wyruszą: Edyta Malanowicz, Paulina Konieczny, Kamil Niesporek, Szymon Piecha, Maciej Pękała, Jakub Królicki - uczniowie klasy drugiej LO sportowej oraz Dorota Piecha, tegoroczna maturzystka. Opiekunami eskapady będą Anna Żurek, wuefistka, oraz Joanna Litwińska, anglistka.

  Na trzy tygodnie przed podróżą cały czas trwa rezerwowanie transportu i zakwaterowania. Uczniowie rozważają też zaszczepienie się na żółtaczkę oraz dur brzuszny. -Przygotowania idą nam wolniej, niż sądziliśmy- przyznaje Jakub Królicki, uczestnik wyprawy.

  - Dla mnie najbardziej problematyczne jest zdecydowanie kompletowanie potrzebnego sprzętu: odpowiednich butów i lekarstw - dodaje Kamil Niesporek. Grupa kupiła już bilety do Warszawy i na wewnętrzny przelot z Ho Chi Min do Hanoi.

  - Tym sposobem lecimy 2 godziny zamiast jechać 50 godzin pociągiem - mówi Anna Żurek. Kompletowanie wniosków wizowych również okazało się bardziej pracochłonne i skomplikowane, niż się spodziewali. - Musieliśmy wypełnić kilka dokumentów i uzupełnić wszystkie dane, potem wysłać razem z paszportem do ambasady w Warszawie - tłumaczył Królicki.

  Dużo chętniej, niż biurokracją, młodzież zajmuje się planowaniem pierwszych kilku dni wyjazdu: na początek wynajmą bus na lotnisku w Dubaju i objadą miasto, bo mają tam 14-godzinny postój w nocy.

  Co na pewno znajdzie się na trasie wycieczki? Młodzież planuje odwiedzić najciekawsze miejsca w Wietnamie, m.in. Sajgon, Hanoi, Hue, zatokę Ha Long czy plaże nad Morzem Południowochińskim w okolicach Nha Trang.

  W ciągu pierwszych kilku dni na pewno odwiedzą Muzeum Wojenne i tunele Cu Chi, wybudowane przez Wietkong podczas wojny. Znajdują się 70 km na północny zachód od Sajgonu.

  - Na początek czeka nas więc akcent historyczno-edukacyjny - mówi Żurek.

  Młodzi odliczają dni do wyjazdu. - Jeszcze 35 dni, jeszcze 33 dni - słyszę, gdy mnie mijają - śmieje się Żurek, która sama nie może się doczekać wyjazdu.

  Przygotowania i przebieg wyprawy każdy może śledzić na bieżąco na Facebooku na fanpage’u „Kochanowski w Azji - Wietnam 2016”.

  *Niesamowite oświadczyny na dachu Spodka w Katowicach ZDJĘCIA
  *Takie wyposażenie samochodów naprawdę ułatwia życie
  *Słynna restauracja Kryształowa w Katowicach będzie zamknięta
  *Nowy abonament RTV, czyli opłata audiowizualna z rachunkiem za prąd ZASADY, KWOTY, ZWOLNIENIA!
  *Tak wyglądają nowe biurowce KTW przy rondzie w Katowicach
  *WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A wystarczyła promesa....

   Nguyen... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

   Nie rozumiem po co wysyłać paszporty do ambasady? Wystarczyło poprzez jakiekolwiek wietnamskie biuro podróży załatwic promesę online za całe 8 dolarów. Po dwóch dniach otrzymuje się promesę online....rozwiń całość

   Nie rozumiem po co wysyłać paszporty do ambasady? Wystarczyło poprzez jakiekolwiek wietnamskie biuro podróży załatwic promesę online za całe 8 dolarów. Po dwóch dniach otrzymuje się promesę online. Na lotnisku w Wietnamie wpłacamy 25 dolarów, a po dwudziestu minutach otrzymujemy wizę. Zaoszczędzamy na tym około 200 zł które można przeznaczyć na fantastyczny street food ( szczególnie polecam bun cha w Hanoi niedalego muzemum B-52, lub Old Quarter ulica Ma May ), lub strzelnicę w Cu Chi ( nie zapomnijcie, że są dwa wejścia do tuneli..... :) ). zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zgadzam się w 100%

   Sajgonka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Załatwianie wizy przez ambasadę to strata czasu i pieniędzy. Drobna rada, unikajcie restauracji, hoteli. Próbujcie ile się da ulicznego jedzenia i zatrzymujcie się w homestay albo małych hostelach....rozwiń całość

   Załatwianie wizy przez ambasadę to strata czasu i pieniędzy. Drobna rada, unikajcie restauracji, hoteli. Próbujcie ile się da ulicznego jedzenia i zatrzymujcie się w homestay albo małych hostelach. Zamiast Nha Trang poleciłabym plaże w okolicy Hoi An.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama