Świętochłowice: Wieże KWK Polska włączono do Szlaku Zabytków...

  Świętochłowice: Wieże KWK Polska włączono do Szlaku Zabytków Techniki

  Zdjęcie autora materiału

  Olga Krzyżyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Szlak Zabytków Techniki powiększony m.in. o Wieże KWK Polska
  1/9
  przejdź do galerii

  Szlak Zabytków Techniki powiększony m.in. o Wieże KWK Polska ©UM Świętochłowice

  Wieże KWK Polska w Świętochłowicach dołączą wraz z początkiem nowego roku do Szlaku Zabytków Techniki województwa śląskiego. W 2017 roku na Szlaku Zabytków techniki będzie aż 42 obiektów,
  Od 2014 roku świętochłowicki wieże wyciągowe, jako obiekt zaprzyjaźniony, brały udział w Industriadzie. Od 1 stycznia 2017 już oficjalnie Wieże KWK Polska w Świętochłowicach dołączą do Szlaku Zabytków Techniki województwa śląskiego.

  - Do Szlaku dołączy 6 obiektów znakomicie wykorzystujących dziedzictwo przemysłowe dla potrzeb turystyki i kultury. Posiadające odpowiednią infrastrukturę oraz ofertę w pełni gotową dla szerokiego grona odbiorców. Możemy być pewni, że znacząco wzmocnią ofertę Szlaku. Dodatkowo nasza współpraca z nimi przetestowana została podczas Industriady – wyjaśnia Henryk Mercik, członek Zarządu Województwa Śląskiego.

  Dwa lata temu w Świętochłowicach zrewitalizowano teren przemysłowy po byłej KWK Polska w dzielnicy Zgoda. Obiekty pozostałe po dawnym przemyśle wydobywczym przeszły gruntowny remont. Miasto, przy pomocy środków unijnych, odrestaurowało znajdujące się tam dwie zabytkowe wieże wyciągowe – Basztową i Kozłową. U ich podnóża powstał kompleks kulturalno-rekreacyjny z labiryntem łączącym pięć stref tematycznych. Całkowita wartość projektu unijnego wyniosła ponad 6 mln zł, a suma dofinansowania przekroczyła 5 mln i stanowiła 85 proc. kosztów kwalifikowanych. Natomiast koszt całej inwestycji przekroczył łącznie 7 mln zł.

  - Cieszę się, że te unikatowe, świętochłowickie pomniki naszego dziedzictwa przemysłowego zostały wyróżnione w ten sposób – mówi Dawid Kostempski, prezydent Świętochłowic.

  Na początku Szlak Zabytków Techniki składał się z 29 obiektów, a w 2017 roku będzie ich już 42. Oprócz Wież KWK Polska w Świętochłowicach do szlaku dołączą także Stary Młyn – Muzeum Dawnych Rzemiosł w Żarkach, Muzeum Śląskie w Katowicach, osiedle patronackie KWK Dębieńsko w Czerwionce-Leszczynach, Browar Zamkowy w Cieszynie oraz Walcownia Cynku w Katowicach-Szopienicach.


  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama