Cena wody pójdzie w górę. W Tarnowskich Górach dopłaci...

  Cena wody pójdzie w górę. W Tarnowskich Górach dopłaci miasto

  Tomasz Klyta

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Władze Tarnowskich Gór wstępnie zapewniają mieszkańców, że pokrycie kosztów podwyżek wody wezmą na siebie

  Władze Tarnowskich Gór wstępnie zapewniają mieszkańców, że pokrycie kosztów podwyżek wody wezmą na siebie ©123RF

  Dziś w gmachu Sejmu Śląskiego odbędzie się spotkanie prezesa GPW z prezydentami aglomeracji śląskiej oraz Zagłębia. Mają zostać przedstawione symulacje, jak wprowadzenie nowego prawa wodnego przełoży się na podwyżki cen w samorządach. Nawet o 25 procent może wynieść prognozowana podwyżka cen wody od stycznia 2017. Tarnogórzanie mogą być spokojni. Miasto zapłaci za nich.
  Władze Tarnowskich Gór wstępnie zapewniają mieszkańców, że pokrycie kosztów podwyżek wody wezmą na siebie

  Władze Tarnowskich Gór wstępnie zapewniają mieszkańców, że pokrycie kosztów podwyżek wody wezmą na siebie ©123RF

  Już dwa tygodnie temu informowaliśmy o planowanej podwyżce cen wody. Wszystko przez rządowy projekt nowelizacji prawa wodnego. Jeśli wejdzie w życie, Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów będzie musiało podnieść hurtową cenę wody nawet o 25 proc. GPW to największy dostawca wody w regionie. Zaopatruje w wodę ok. 3,5 mln osób.

  Dziś w gmachu Sejmu Śląskiego odbędzie się spotkanie prezesa GPW z prezydentami aglomeracji śląskiej oraz Zagłębia. Mają zostać przedstawione symulacje, jak wprowadzenie nowego prawa wodnego przełoży się na podwyżki cen w samorządach.

  Niektórzy już jednak wiedzą, co zrobią, jeśli cena wody pójdzie w górę. W Tarnowskich Górach - nawet jeśli GPW podniesie stawki za wodę - mieszkańcy nie odczują żadnych podwyżek. Dlaczego? Bo na dopłaty dla indywidualnych odbiorców będą pieniądze z miejskiej kasy.

  - O konkretach będzie można mówić dopiero w drugiej połowie października, kiedy otrzymamy wniosek taryfowy i będziemy wiedzieli, jak kształtują się ceny wody na przyszły rok. Jednak niezależnie od ewentualnych podwyżek, chcemy utrzymać ceny wody z tego roku - zapewnia Piotr Skrabaczewski, wiceburmistrz Tarnowskich Gór. - Ostateczną decyzję podejmie oczywiście Rada Miejska, ale myślę, że przychyli się do naszej propozycji - dodaje.

  Pomysł nie będzie jednak tani. Już teraz szacuje się, że Tarnowskie Góry musiałyby wydawać od 4 do 6 mln złotych rocznie, żeby dopłacać mieszkańcom do planowanych podwyżek cen wody. To duża kwota dla miasta, którego roczny budżet waha się w granicach 200 mln zł. Od razu pojawiły się głosy, że dopłacanie do podwyżek wody w poważny sposób zahamuje inwestycje w mieście. Władze odpowiadają jednak, że na pewno nie będzie drastycznego zahamowania inwestycji.

  - Niedawno zakończyliśmy budowę III etapu kanalizacji i oddaliśmy ją do użytku. To oznacza większe wpływy do budżetu i właśnie część tych środków zamierzamy przeznaczyć na refundowanie podwyżek - mówi Skrabaczewski.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Cena wody a lokomotywy

   Węzełek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Woda na Śląsku jest najdroższa z najdroższych. Od lat. Nikt nie strajkował, ani nie sprawdzał śmierdziucha z którego gotujemy zupę , pijemy herbatę czy pijemy kawę. Teraz po raz kolejny ma zdrożeć....rozwiń całość

   Woda na Śląsku jest najdroższa z najdroższych. Od lat. Nikt nie strajkował, ani nie sprawdzał śmierdziucha z którego gotujemy zupę , pijemy herbatę czy pijemy kawę. Teraz po raz kolejny ma zdrożeć. Prezes GPW stanowczym i cynicznym tonem w Radiu eM opowiada, że to wina rządu. On szanuje klienta i się sprzeciwia. Zapomniał, biedak ma demencję, że GPW kupiło ...lokomotywy (związki z Kolejami Śląskimi i aferą =patrz archiwum DzZ) i ktoś za te lokomotywy musi zapłacić. Przecież nie on i nie jego koledzy. Mam pomysł na zniżki - można odzyskać wodę ze ścian byłej kopalni, co ją na kulturalną zamienili. zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama