Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prof. Jan Miodek z nagrodą Orła i Róży: Ukształtowała mnie śląska polszczyzna

Tomasz Klyta
Tomasz Klyta
Prof. Jan Miodek odebrał nagrodę Orła i Róży
Prof. Jan Miodek odebrał nagrodę Orła i Róży Tomasz Klyta
Profesor Jan Miodek odebrał nagrodę Orła i Róży - najważniejsze odznaczenie przyznawane przez radę powiatu tarnogórskiego. Wręczenie nagrody odbyło się podczas uroczystej sesji rady powiatu w pałacu w Nakle Śląskim. Prof. Miodek podkreślił, że nie znajdowałby się w obecnym miejscu, gdyby od dzieciństwa nie posługiwał się zarówno standardową polszczyzną, jak i polszczyzną śląską

- Nagroda jest pięknym dopełnieniem mojej niemal 50 - letniej pracy zawodowej. Jestem dumny, że zostałem nagrodzony w rodzinnych stronach. Czy jestem zasłużony? Zawsze starałem się robić swoje, choć wielokrotnie podkreślałem tarnogórskie pochodzenie. Nawet moim znajomi z Wrocławia czasem mają "pretensje", bo nie wiedzą czy mieszkam na Dolnym Śląsku czy w Tarnowskich Górach. Te humorystyczne uwagi są jednak dowodem na to, że coś tam dla swoich okolic zrobiłem - powiedział z uśmiechem prof. Jan Miodek.

Nagroda Orła i Róży jest najważniejszym odznaczeniem przyznawanym przez powiat tarnogórski. Przyznawana jest przede wszystkim za wybitne osiągnięcia z zakresu kultury, sztuki i sportu oraz za promowanie ziemi tarnogórskiej. Poza prof. Miodkiem, to tegorocznej nagrody zgłoszono: : Waldemara Głaska, Mariana Cibę, Bernadetę Kowalską i Krzysztofa Respondka. Kaptuła konkursu w tajnym głosowaniu, jednogłośnie poparła kandydaturę Jana Miodka.

Laureat urodził się w Tarnowskich Górach w 1946 r. Tu kończył LO im. Stanisława Staszica. Następnie studiował we Wrocławiu. Jego rodzice: Franciszek i Janina byli nauczycielami. Jak często sam podkreślał Jan Miodek, w rodzinnym domu zawsze mówiło się poprawną polszczyzną (m.in. ze względu na to, że matka była polonistką). Poza domem, młody Jan Miodek z rówieśnikami często porozumiewał się gwarą śląską. Po odebraniu nagrody Orła i Róży przyznał, że miało to kolosalny wpływ na jego przyszłość.

- Często zadawano mi pytanie, dlaczego po trzecim roku studiów polonistycznych wybrałem specjalizację językoznawstwo, zamiast historii literatury. Językoznawstwo było o wiele trudniejsze o czym świadczą chociażby proporcje w studentach, którzy wybierali specjalizację. Na historię literatury zapisywało się 180 studentów a na językoznawstwo pięciu, może sześciu. Moje śląsko - tarnogórskie dzieciństwo, kiedy po przekroczeniu domu rodzinnego przerzucałem się z polszczyzny standardowej na polszczyznę śląską, było dla mnie fenomenem. Nie w każdym regionie, ludzie mogą się pochwalić wariantem językowym. Jest on ogromną wartością duchową i językową. Dla mnie takim wariantem jest właśnie polszczyzna śląska - powiedział prof. Jan Miodek.

Jak mówić po polsku?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Prof. Jan Miodek z nagrodą Orła i Róży: Ukształtowała mnie śląska polszczyzna - Dziennik Zachodni